Vybíráme: Vaflovač
Pro všechny milovníky sladkého jsou vafle ideální snídaní. Jak si ale vybrat ten správný přístroj, se kterým zvládnete nachystat skutečně dokonalé vafle? Cena by rozhodně neměla být jediným parametrem, podle něhož se budete rozhodovat. Na co ještě nezapomenout?
3v1 nebo samostatný vaflovač
V současné době jsou velmi moderní přístroje typu 3v1, které v sobě kombinují nejen vaflovače, ale také toustovač a gril, je ovšem nutné počítat s tím, že na takovémto grilu nepřipravíte maso, protože by se vám řádně nepropeklo, hodí se spíš na zeleninu. S těmito typy ušetříte místo v kuchyni. Zároveň většinou mají i vyjímatelnou desku, což oceníte v okamžiku, kdy bude nutné ji vyčistit.
Dva nejdůležitější parametry: výkon a nepřilnavý povrch
Ať si koupíte multifunkční přístroj nebo samostatný vaflovač, důležitý je především jeho výkon. Platí tady jednoduché pravidlo. Čím vyšší, tím lépe, tím dříve se totiž rozpálí a vy nemusíte zbytečně čekat, navíc budou vafle hotové rychleji. Rozehřátí i potřebnou dobu pečení jsou schopny některé modely signalizovat rozsvícením kontrolky. Existují i ty, které jsou navíc vybaveny možností regulace teploty, ale je samozřejmě potřeba počítat s tím, že si za ně poněkud připlatíte.
Druhým zásadním parametrem je také povrch vaflovače. Měl by být dostatečně nepřilnavý, aby se vám vafle nepřichytávaly, případně se rovnou nespálily a mohly se propéct rovnoměrně. Současně se vám bude po použití i vaflovač lépe čistit. Navíc musí být povrch odolný, aby se teflonová vrstva postupem času neolupovala nebo na ní nezůstávaly škrábance.
Na co si ještě dát při nákupu pozor
Zaměřte se i na to, kolik vaflí a jaké velikosti můžete najednou připravit, standardem bývají většinou dvě, nicméně na trhu jsou i ty verze, které umožňují nachystat současně až pět vaflí.
Z čistě praktických důvodů nezapomeňte nejen srovnat velikost výsledného „produktu”, ale ani vámi vybraných vaflovačů. Ať nejste nepříjemně překvapeni, že právě ten váš zabírá poměrně dost prostoru. Mnohé svoje místo díky kompaktním rozměrům najdou místo i na nijak prostorné kuchyňské lince. Podle toho, kam ho nakonec postavíte, zohledněte rovněž délku přívodního kabelu. Důležitá je i dostatečně robustní konstrukce a stabilita a podívejte se i na to, zda je vybavený aretací, tzn. zda je možné horní víko upevnit tak, aby drželo během pečení opravdu pevně zavřené. Z bezpečnostních důvodů je samozřejmě vhodnější, zejména tehdy, pokud se kolem něj pohybují malé děti, aby se mu na povrchu nezahřívala držadla.
Neméně podstatná je také hloubka pečící desky vaflovače, měla by být raději větší, jinak budou vafle tenké. Těsto má mimo to u příliš mělkých pečících desek někdy sklon vytékat zezadu, což jednak znamená ve výsledku nerovnoměrně upečené vafle a jednak i náročné čištění celého přístroje.
Pokud vybíráte vaflovač, bude vás jistě zajímat domovní materiál, vybavení, typ, napájení nebo velikost. Podle parametru „napájení“ rozlišujeme 1000 w, 1200 w, 700 w, 800 w nebo 850 w.Co se týče „typ“, najdeme u vaflovačů varianty jako belgické vafle žehličky, dvojitý vaflovač, snadné vafle nebo kužel na zmrzlinu. Pokud by vás zajímal parametr „velikost“, vybírat je možné z variant 15,5 x 21 x 27 cm, 20 x 9 x 26 cm, 20,2 x 26,6 x 11,4 cm nebo 280 x 250 x 80 mm. Na snadě je zkoumat i parametr „domovní materiál“, kde najdeme varianty nerezová ocel nebo plastové.