Recenze Mamibot iGlassbot W120 – Nejčistší okna v okolí?

Na přelomu jara a léta jsme dostali zajímavou nabídku na testování robotických spotřebičů od v ČR zatím méně známého amerického výrobce Mamibot. S radostí jsme skočili po možnosti vyzkoušet robotický čistič oken, protože přiznejme si to, ale mytí oken prostě není oblíbenou domácí prací. Navíc jsme velkými fanoušky všech robotizovaných pomocníků. Pojďme se tedy podívat na Mamibot iGlassbot W120.

Kde koupit Mamibot iGlassbot W120?


(cena v e-shopu)

O společnosti Mamibot

Prvně bych vám ráda společnost Mamibot lehce přestavila, jelikož při testování robotického čističe oken jsem se několikrát setkala se zájmem, který lehce opadl po dotazu, od jakého výrobce robot vlastně je. Pochopila jsem, že Mamibot je v České Republice celkem neznámou značkou a myslím si, že je to velká škoda.

V USA je společnost Mamibot jedním z předních výrobců právě robotických domácích pomocníků. Na trhu nalezneme automatizované přístroje jak pro interiéry, tak i pro exteriéry. Lze si tak pořídit robotické vysavače, robotické podlahové čističe, čističe oken (například i ve variantách pro výškové budovy), ale třeba i robotické sekačky na trávu. Škála je opravdu pestrá a společnost má vskutku co nabídnout, co se kvality a inovací týče.

Obsah balení

Mamibot iGlassbot dorazil v opravdu malé obyčejné krabičce. Až sem chvíli pojala pocit, že nám byl zaslán jiný produkt. O to větším překvapením je vskutku bohatá výbava. V krabici totiž naleznete robotický čistič oken (s integrovanou baterií) společně se čtyřmi utěrkami – dvě na lehké a dvě na silné znečištění, dále pak napájecí kabel s adaptérem, bezpečnostní lanko s karabinou, dálkové ovládání a menší lahvičku se saponátem.

V balení je tedy úplně vše potřebné pro okamžité spuštění čističe.

jpeg_2020-07-17_08-23-22_14

Zpracování a ovládání přístroje

Použitým materiálem na přístroji je plast v bílém lesku, který nepůsobí levným dojmem a celý robot je díky němu lehoučký a snadno se udržuje čistým. Tělo robotického čističe je z logických důvodů hranatého tvaru, aby docházelo k efektivnějšímu mytí oken i podél rámů. Dominantním prvkem je velké madlo, které slouží ke snadnější manipulaci s přístrojem a zároveň k jeho zabezpečení pomocí dodaného lanka (jiné očko pro uchycení lanka na robotu nehledejte).

Na vrchní straně robotického čističe nalezneme jediné tlačítko, které slouží k zapnutí/vypnutí přístroje (dlouhé stisknutí) a k pozastavení/opětovnému spuštění přístroje (krátké stisknutí). Dále pak reproduktor a kontrolku informující o stavu baterie, případně o nějakém nastalém problému.

Spodní straně vévodí otvor pro sání vzduchu, který umožňuje přisátí přístroje k oknu. K pohybu po okně pak slouží dvojice jakýchsi „pásů“ a k detekci hran okna pak pomáhají v rozích umístěné senzory. Na spodní straně jsou pak už jen pásky pro přichycení dodaných utěrek.jpeg_2020-07-17_08-23-22_10 

Jištění robotu při mytí oken

Jak sem již zmiňovala výše, v balení nalezneme i bezpečnostní lanko, díky kterému můžeme robota jistit. Většina robotických myčů oken bývá opatřena přísavkou, která se aplikuje do vrchního rohu okna. Vznikají pak nevzhledné kruhy na okně po přísavce. U tohoto bezpečnostního lanka však nastává jiný problém a tím je fakt, kam vlastně lanko ukotvit. Kromě tří oken máme v domácnosti všechna okna až na zem. V takový okamžik však není, jak vysavač jistit (vzhledem k potřebné délce lanka). Avšak díky integrované baterii, která chrání vysavač proti pádu v případě výpadku proudu jsme jej používali bez jištění a bez nejmenšího problému. Integrovaná baterie má kapacitu 600 mAh a díky tomu dokáže vysavač na okně udržet minimálně 20 minut.

Robot je jištěn ještě z jednoho pohledu a tím je jištění proti vypojení napájecího kabelu od robotu. Mamibot je opatřen speciální šroubovací zástrčkou. Není tak nutné se bát odpojení od zdroje energie. Kabel je dostatečně dlouhý a krásně nám vystačil i na okno 3 x 2,1 metru.

Hlučnost

Co se hlučnosti týče výrobce uvádí hodnotu 65 decibelů, což je úroveň odpovídající běžnému rozhovoru. Například u nejtišších vysavačů se však setkáme s hlučností kolem 60 decibelů. Pro někoho se tedy může robotický čistič oken jevit jako celkem hlučný spotřebič. Mně osobně až tak hlasitý nepřipadal, nebo mě to nikterak významně neobtěžovalo. Pravda, když za mě někdo nebo něco umyje okna, jsem schopna mu odpustit leccos. Spíše jsem však mytí pojala tak, že jsem robota dala na okno a odešla se věnovat jiné činnosti. Robot se po dokončení okenní tabule ohlásí zvukovým signálem a je jen na vás, kdy se k němu dostanete abyste jej přendali.

Mytí oken v praxi

Lehce až středně znečištěná okna

Spuštění robotického čističe oken je velmi snadné. Přístroj je třeba zapojit pomocí napájecího kabelu do zásuvky, jelikož integrovaná baterie slouží pro případy nečekaného výpadku proudu. V takové situaci se vám robot ozve zvukovým signálem, ale zůstane přisátý na okně. Není tedy třeba se obávat pádu a rozbití přístroje.

Po připojení robota ke zdroji energie už stačí vybrat a připevnit jednu z dodaných utěrek a na tu aplikovat čistící prostředek. Pro lehce až středně znečistěná okna postačí šedá dodaná utěrka. Pak už jen dlouze stisknete tlačítko pro zapnutí přístroje. Robotický čistič spustí nasávání vzduchu a vy jej můžete přiložit na okno. Následně krátce stisknete stejné tlačítko a přístroj začne s mytím oken. Po dokončení mytí se robot ozve zapípáním a na okně vyčká, dokud si pro něj nepřijdete a nepřesunete jej na další okno.

Silně znečištěná okna

Máte-li okna až na zem, nebo jsou umístěna na prašnějších místech určitě vás zajímá, jak si s takovýmto znečištěním robot poradil. Pokud jsem volila stejný postup jako u lehce až středně znečištěných oken, bylo třeba zapnout na daném okně vysavač minimálně dvakrát, a to i přes použití žluté utěrky, tedy té na silné znečištění. Nakonec se však nejlépe osvědčila varianta s tím, že jsem přípravek aplikovala jak na utěrku, tak i na okno samotné. Přípravek tak aktivně rozpouštěl nečistoty, a robot vše krásně umyl a vyleštil. Pozor však dávejte na přehnané množství přípravku. Čistič oken by se po něm mohl smýknout a dělat čmouhy. Nemusíte se obávat, že by se na okně neudržel, bude vás však hlasitým signálem informovat, že mytí oken neprobíhá tak, jak by mělo.

Obě z dodaných variant utěrek se snadno perou jak v ruce, tak i v pračce, kam sem je dávala na šetrný krátký program. Po vyčištění nechte utěrky proschnout a můžete je znovu používat.

Ovládání přístroje

Ač by se mohlo zdát, že tento robotický myč oken lze ovládat pouze přes jedno jediné tlačítko na těle robota, opak je pravdou. Možností je hned několik. Všechny ovšem začínají tím, že musíme robota dát na okno manuálně. Pak už můžeme zapnout automatiku právě tlačítkem, případně jej ovládat pomocí dodaného dálkové ovládání (s dosahem až 15 metrů) nebo prostřednictvím aplikace v telefonu. Tak můžeme zvolit například mezi mytím okna v horizontálních nebo vertikálních liniích, nebo s ním jezdit po okně jako s autíčkem na dálkové ovládání. Avšak časově si s aplikací nebo ovladačem rozhodně nikterak nepomůžete, spíše naopak. Trvá to déle než po umístění robota na sklo stisknout tlačítko. Jediné, k čemu ovladač/aplikaci použijete je, když chcete zvolit linii v jaké bude okno umyto, případně vidíte-li na okně hůře umyté místo.

U instalace aplikace jsem rovnou automaticky v App Storu vyhledala aplikaci od Mamibotu, přesněji se jednalo o aplikaci Smart Mamibot. Avšak nešlo přidat zařízení ani jej ovládat. V tento okamžik jsem poprvé sáhla po návodu a s překvapením zjistila, že je potřeba aplikace iGLASSBOT. Úplně nerozumím logičnosti toho, proč zařízení není umístěno v aplikaci vyloženě od Mamibotu, kde by člověk mohl mít veškerá svá zařízení na jednom místě, ale budiž. Správná aplikace fungovala dobře a byla hezky přehledná.

Tip! Osobně se nám neosvědčilo nechat robota mýt okna v horizontálních linkách. Při dešti veškeré čáry vylezly a byla vidět trasa, kterou robot po okně cestoval.title 

Výsledky mytí

Osobně jsem z Mamibotu a jeho robotického čističe oken nadšená. Okna jsou viditelně čistá a krásně vyleštěná. Při bližším ohledání samozřejmě narazí člověk na drobné ťupinky nečistot, nebo ne úplně dokonale umyté rohy oken (jedná se opravdu o půl milimetrové území). Avšak největší sílu vidím v tom, že poprvé robot spustíte na jedné tabuli vícekrát, případně mu okno lehce předmyjete a máte vystaráno. Následně můžete robota dávat na okna například jednou měsíčně a udržovat je pak krásně čistá. Navíc při ručním mytí oken se člověk opravdu zapotí a pak vysvitne sluníčko pod trošku jiným úhlem a vidí naopak nedostatky v leštění. U umytých oken od Mamibotu jsou při běžném pohledu okna prostě dokonale umytá. Určitě se investice vyplatí máte-li v domácnosti stejně jako já převážně velké okenní tabule, případně některé i hůře dostupné.

Pokud by vás zajímala rychlost mytí, zde výrobce udává umytí 1mza 2,4minuty. U menších oken kolikrát nemá ani smysl odbíhat k jiné práci. U těch velkých už například stihnete pověsit prádlo z pračky apod. Osobně jsem čas mytí až tak nehlídala a vždy přišla k čističi když jsem měla chvilku času.

Jediné, s čím vám robotický čistič oken nepomůže, je umytí rámů oken. Tento úkon je však otázkou chviličky a já jsem tento „nedostatek“ (který navíc nezvládá žádný robot) ráda odpustila.

Plusy:

+ jednoduchá obsluha přístroje (zvládnou dokonce i děti)

+ velmi slušně umytá a dokonale vyleštěná okna

+ snadná péče o dodané utěrky

+ bohatý obsah balení

+ kvalitní zpracování

+ integrovaná baterie zajišťující bezpečnost přístroje při výpadku proudu

Mínusy:

- nenašli jsme způsob, jak přístroj jistit v domě pomocí dodaného lanka

- hůře umyté rohy oken

- nelze přístroj ovládat přes aplikaci Smart Mamibot, je nutná instalace aplikace iGLASSBOT

- nemyje rámy :)

- pro menší domácnosti s méně okny může být cena zbytečně vysoká

Autor: , Publikováno: 20.07.2020

Celkové hodnocení produktu Mamibot iGlassbot W120 redakcí Který.cz
92%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené robotické čističe oken


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.