Vybíráme: Napěňovač mléka
V dnešní době pomalu upadá význam klasické černé kávy, takzvané turecké. V módě jsou kávovary, které vám z kávy v kombinaci s mlékem připraví třeba cappuccino nebo latté. To si lidé ještě nedávno mohli dopřát leda v kavárně. Pokud ale váš kávovar nedisponuje funkcí šlehání mléka, určitě oceníte takzvaný napěňovač, ve kterém si mléko ušleháte sami. Jak vybrat ten nejlepší? Mrkněme na to společně.
Jaký typ napěňovače zvolit?
Napěňovače mléka, jakkoliv jde o poměrně jednoduchá zařízení, existují v několika variantách. První otázka, kterou si při výběru toho nejvhodnějšího pro vaši domácnost musíte zodpovědět je, o který z typů máte vlastně zájem:
- Ruční napěňovač mléka – fungují podobně jako ruční šlehače. Několik rychlých pohybů stačí k tomu, aby mléko napěnilo. Jejich velkou výhodou je nízká cena (k dostání bývají už od 400 korun), skladnost a snadné ovládání. Na druhou stranu, ušlehat s nimi mléko dá o něco více práce.
- Elektrické napěňovače mléka – šlehání s nimi je výrazně rychlejší než v případě ručního typu. Na druhou stranu, jste limitování nutností zásuvky (takže třeba na zahradě si mléko neušleháte) a bývají zpravidla dražší (od tisíce korun nahoru). Často ale kromě klasického šlehání disponují třeba programy pro cappuccino nebo latté.
- Bateriové napěňovače mléka – velmi podobné elektrickým, jen u nich odpadá nutnost zapojení do zásuvky – mají v sobě akumulátor, který se nabíjí a ze kterého čerpají energii.
Výkon elektrického napěňovače
Tento parametr můžete vynechat, pokud stojíte o ruční napěňovač. Tam je výkon závislý pouze na vaší síle a energii. Ovšem u elektrických přístrojů platí, že čím je vyšší výkon, tím lépe jste vybrali. Udává se jako obvykle ve wattech a běžně se pohybuje zhruba kolem 400 W. Menší výkon se vám nevyplatí, protože pak nebude pěna dostatečně nadýchaná. Na druhé straně barikády se ale pohybují modely s výkonem, přesahujícím 500 W, což už je velmi dobrý výsledek.
Objem a materiál nádoby napěňovače
Objem nádoby patří k parametrům, které jsou pro použití napěňovače poměrně zásadní. Nelze tu jednoznačně říct, zda je lepší menší nebo větší nádoba – záleží hlavně na vás a vašich individuálních potřebách. Musíte zohlednit, jak velká je vaše domácnost, kolik lidí bude mít o šlehání zájem a koneckonců i to, jak často hodláte napěňovač používat. Nepodceňujte ani materiál nádoby, ideální je v této věci nerez. Jednak je univerzální a designově velice pěkný, takže dobře vypadá, a jednak je nepřilnavý. Mléko na něm tudíž nezasychá a pěna nemá tendenci se k němu přichytit.
Možnost ohřevu mléka výhodou
Některé napěňovače vám umožní šlehat jen studené mléko. Lepší modely vám však dávají možnost si jej předem ohřát. Například v zimě si tedy kávu neochladíte zbytečně studenou pěnou. V souvislosti s touto funkcí vám doporučujeme při výběru sledovat dva parametry, které výrobci uvádějí. Jde o kapacitu ohřevu mléka a kapacitu šlehání mléka. Do jisté míry souvisí s objemem nádoby a vždy platí, že kapacita pro ohřev je vyšší. Přeci jen mléko šleháním nabírá na objemu a není možné, aby napěnilo přes okraj. Údaj o objemu si tedy vždy dejte do souvislosti s těmito dvěma parametry.
Údržba nesmí zdržovat
Při výběru napěňovače mléka dbejte také na to, aby byla jeho údržba co nejjednodušší. Ačkoliv to není přístroj, který byste používali nějak zvlášť často, je vždycky lepší, když ho postačí opláchnout, než abyste strávili u dřezu půl hodiny. Při nákupu nespěchejte, dobře si napěňovač prohlédněte, podívejte se, kolik je na něm záhybů nebo zákrutů, kam by se mohlo mléko dostat, a uvažujte. Do budoucna si tím můžete ušetřit spoustu práce.
Nejen designové vychytávky napěňovačů mléka
V neposlední řadě je potřeba také uvažovat nad designem. Ten by měl být jek pěkný, tak i praktický. Plášť, ideálně nerezový, by měl být tepelně izolovaný, aby mléko nechládlo. Neměl by chybět vnitřní termostat, který pomůže zajistit správnou teplotu. Velkou výhodou je pak vnitřní vyznačení maximální hladiny mléka. Vyplatí se i průhledné víčko, díky kterému si můžete kdykoliv zkontrolovat, jak to s mlékem vypadá, aniž byste museli napěňovač otevírat. V neposlední řadě se pak určitě hodí i protiskluzová úprava rukojeti i dna – případné nehody, které v kuchyni běžně hrozí, se tak eliminují.
Pokud vybíráte napěňovače mléka, bude vás jistě zajímat typ, množství mléka, vybavení, napájení nebo funkce. Podle parametru „množství mléka“ rozlišujeme 200 ml, 240 ml, 250 ml, 300 ml nebo 400 ml.Co se týče „napájení“, najdeme u napěnovačů mléka varianty jako 450 w, 490 w, 500 w nebo 600 w. Pokud by vás zajímal parametr „funkce“, vybírat je možné z variant pěnu do nebo pěna a topení. Na snadě je zkoumat i parametr „typ“, kde najdeme varianty džbán na napěňování mléka.