Recenze: TP-Link Archer AX1500 (AX10) - dostupný Wifi 6 router

Posledním trendem v oblasti routerů je rozhodně Wifi 6, která by měla zvýšit rychlost přenosů pro zařízení podporující standard ax až na 1200Mbps. Do rukou se nám tak dostal router Archer AX1500, který patří k těm nejlevnějším mezi zařízeními podporující právě nový standard Wifi 6. Jak si poradil s každodenním provozem a vyplatí se investovat do upgradu? To se dozvíte v následující recenzi.

Kde koupit TP-LINK Archer AX10?


Sehnat použitelný router pro domácnost, která pravidelně využívá i k desítce zařízení včetně síťového úložiště a neutratit přitom za router částku blížící se 10 000 Kč není úplně jednoduché. Momentálně používám router Xiaomi, ani ten není ale úplně ideální – neumí nasměrovat port 80 na systém vytápění (port je zablokovaný) a při posledním upgradu se celé rozhraní přepnulo do čínštiny. Dosah by také mohl být lepší, rychlost přenosu na 5GHz síti s přibývající vzdáleností slábne velmi rychle. I proto jsem byl zvědavý, jak si v těchto oblastech povede Archer AX1500.

Pojďme se podívat nejdříve na vzhled – černý design je docela pěkný, tělo tvoří kombinace lesklých a matných materiálů s diamantovými obrazci, který doplňuje čtveřice antén. Jistě potěší čtveřice UTP portů a gigabitový WAN port pro vysokorychlostní internet, co naopak trochu překvapí je absence USB portu – levné síťové úložiště tak z AX1500 neuděláte. Vepředu routeru jsou pak signalizační diody, které lze ale v administraci vypnout nebo jim dokonce i nastavit rozvrh, kdy budou zapnuté. Už tedy žádné přelepování páskou – toto řešení velmi vítám.

vzhled

Výhody Wifi 6

V rychlosti si ještě připomeneme hlavní výhody Wifi 6 – o 30% vyšší rychlost, nižší energetická náročnost (hlavně mobilní zařízení a IoT), lepší dosah (i venku) a obsloužení více zařízení díky rychlejší odezvě a nové technologii OFDMA, která zvládá posílat více signálů najednou a také lépe optimalizovat dodání dat vzhledem k typu cílovému zařízení a jeho vzdálenosti.

test-rychlosti

Test rychlosti 5GHz ax sítě(WIFI6) za dvěmi dveřmi ve dřevostavbě

 

Praktický test

Při přepnutí routeru z mého současného Xiaomi na TP-Link jsem si okamžitě všiml jedné věci – zrychlila se odezva webových stránek, a to minimálně subjektivně. Nejspíše je zde znát silný procesor, který je jádrem celého routeru – tříjádrový 1.5GHz čip je přecijen hodnota, která je velmi podobná spíše základním notebookům než routerům. Archer AX1500 totiž profituje z toho, že jeho základem je vyšší model AX3000, který byl v případě 1500 pouze osekán o některé funkce (USB, rychlejší porty). Rychlejší přenos mi potvrdilo i měření, síťový disk byl tak opět o něco použitelnější. Zlepšil se i celkový dosah Wifi, kterou jsem v její 2.4GHz variantě dokázal používat i na zahradě v místech, kde to s routerem Xiaomi (ani s předchozími staršími routery) nebylo možné. Dosah a rychlost tedy hodnotím velmi kladně.

porty

V této sekci článku jsem se chtěl rozepsat o nastavování routeru, nicméně prakticky ani moc není o čem – TP-Link již pochopil, že by nastavení routeru měl zvládnout i běžný uživatel, a tak uvedl aplikaci, kterou jen stačí nainstalovat do telefonu – ta vás pak provede celým nastavením routeru, které zabere prakticky jen minutu – nastavujete vlastně jen název vaší Wifi a heslo, nic více není potřeba. V přehledné aplikaci Tether, která slouží i dalším zařízením chytré domácnosti pak dokážete nastavit i podrobnější nastavení routeru, pro plný přístup je ale nutné navštívit webové rozhraní na tplinkwifi.net. Přihlásit se do administrace lze kromě klasického hesla také TP-Link účtem, který můžete mít stejný napříč zařízeními. Heslo tedy není nutné nikam psát, lze ho v případě potřeby obnovit přes e-mail.

administrace-archer

Možností nastavení je zde požehnaně – můžete si nastavit vzdálený přístup přes openVPN, rozvrh wifi, prioritizovat daná zařízení při využívání internetu či si nastavit „smart connect“, který si zařízení přepíná z 2.4GHz na 5GHz podle aktuální výhodnosti daného pásma pro aktuální zařízení. Router podporuje IPv6, sítě pro hosty i rodičovskou kontrolu.

Závěr - nejnovější technologie dostupná pro všechny

Router TP-Link Archer AX1500 mě zaujal zejména poměrem cena/výkon. Za relativně rozumné peníze dostanete zařízení s vysokým výkonem, rychlými přenosovými rychlostmi, dobrým dosahem, chytrými funkcemi a vysokou spolehlivostí – zařízení stačí nastavit a můžete na něj zapomenout, což je pro mě ideální stav. V mém případě mohu říct, že by se mi upgrade na toto zařízení vyplatil – při používání Ring zvonku jsem s starším Xiaomi routerem měl trochu problém s přenosovými rychlostmi a přemýšlel jsem o nějakém extenderu, s Archer AX1500 však tyto problémy zcela zmizely a vystačím si tak pro celou domácnost pouze s jedním síťovým prvkem. Router tedy mohu jednoznačně doporučit, pro domácnost vám ale může chybět USB port nebo rychlejší síťové porty, které nabízejí vyšší modely. I tak to ale v této cenové hladině nelze považovat za nevýhodu.

Autor: , Publikováno: 13.08.2020

Celkové hodnocení produktu TP-LINK Archer AX10 redakcí Který.cz
98%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené routery


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.