Recenze iPhone 12 Pro Max - ne do každé kapsy!
- Home /
- Recenze /
- elektronika /
- mobilní telefony /
- Recenze iPhone 12 Pro Max - ne do každé kapsy!
Jako každý rok i letos nové telefony od značky Apple vzbudily velký zájem, a tak se dostat k novým modelům (hlavně tedy k iPhonu 12 Pro a 12 Pro Max) není až tak snadné. Aktuálně na oficiálních stránkách společnosti jsou obě zmiňované varianty dostupné cca na začátku prosince. Nám se podařilo k iPhonu 12 Pro Max dostat mezi prvními, hned 13.listopadu, a tak vám přinášíme menší recenzi s prvními poznatky o telefonu. Pojďme se tedy na tohoto velikána podívat.
Obsah
Kde koupit iPhone 12 Pro Max?
Obsah balení
Letošním rokem počínaje se balení s novým iPhonem stává menším a zároveň i skromnějším. Počítejte s tím, že si budete muset pořídit vlastní nabíječku (pokud již nevlastníte adaptér s USB-C). V krabičce najdete telefon a kabel Lightning s koncovkou USB-C. A tím veškeré dodané příslušenství končí (nepočítáme-li háček na otevření docku na SIM kartu).
V balení se nově nenacházejí ani dříve dodávaná sluchátka. Osobně jsem zklamání z absence drátových sluchátek v krabičce nepociťovala. Myslím, že většina zákazníků pořizujících si telefon v této cenové relaci vlastní buď AirPody, nebo jiná bezdrátová sluchátka (případně jiná drátová sluchátka doma má). A tak tento krok Applu nikterak neodsuzuji.
Obsah balení iPhone 12 Pro Max
Design a zpracování
Reakce na vzhled nových iPhonů jsou opět velmi různorodé – ostatně jako vždy. Řada příznivců velebí návrat k ostrým hranám a výrazným křivkám. Naopak odpůrci nového vzhledu poukazují na krok zpět, a to hned o několik let, až ke vzhledu iPhonu 5 a starších. Osobně jsem se na nový model těšila a ostré hrany telefonu jsem jen kvitovala. Ovšem sto lidí sto chutí.
Co se ale produktům od Applu nedá vytknout, je kvalita zpracování, která je i u nejnovějšího iPhonu na neuvěřitelné úrovni. A mám pocit, že po vybalení tohoto modelu jsem měla dojem, že zpracování je snad ještě kvalitnější, je-li to vůbec možné. Oproti loňskému modelu 11 Pro Max telefon na hmotnosti nabral pouhé 2 gramy, působí však o více než 2 gramy bytelněji. Boky z chirurgické oceli dokonale lícují a povrchová úprava je bezchybná. Zadní strana telefonu je stejně jako u loňských modelů matná.
Zlaté provedení telefonu je za mě nádherné a mobil působí prémiově, téměř až jako šperk. Zlatá je skutečně zlatá, ne žádná nepřirozená žlutá ani s nádechem do rose gold. Matná záda telefonu jsou spíše do bíla a jen s lehounkým zlatým podtónem. Nikde na telefonu nic nevrže nebo nepůsobí laciným dojmem. Jediné, co mohu vzhledu vytknout, je náchylnost boků z chirurgické oceli k zachytávání nevzhledných otisků prstů. Pokud si ale, stejně jako já, pořídíte některý z krytů MagSafe (případně i jiný), tomuto problému se vyhnete.
iPhone 12 Pro Max ve zlatém provedení
iPhone 12 Pro Max ve zlatém provedení
iPhone 12 Pro Max ve zlatém provedení
iPhone 12 Pro Max - boky z chirurgické oceli
Displej
Co se displeje týče, ten opět o kousíček narostl a to na 6,7" oproti dřívějším 6,5", jenž jsme vídali u modelů 11 Pro Max a XS Max. Díky novým rozměrům displeje je telefon taktéž o kousíček vyšší a s ostrými hranami působí robustnějším dojmem. Rozhodně počítejte, že se vám do většiny kapes nevleze.
Displej je vybaven Super Retina XDR OLED technologií s rozlišením 2778 x 1284. Obrazovka je chráněna novým "keramickým štítem". Dle výrobce by měl být displej až čtyřikrát odolnější než u předchozích generací.
iPhone 12 Pro Max - displej
Fotoaparát
Nový iPhone 12 Pro Max jde, alespoň co se fotoaparátu týče, ve stopách dřívějšího modelu 7 Plus, a to hlavně z pohledu vylepšeného fotoaparátu, který nemá ani jeden z menších modelů (12 Pro, 12 a 12 Mini). Po představení čtyřech nových modelů jsem měla v telefonech celkem zmatek, hlavně co se fotoaparátů týče. Pojďme si tedy v rychlosti vysvětlit rozdíly.
Všechny nově představené telefony mají stejné ultraširokoúhlé (12 MP s clonou f/ 2,4) a selfie fotoaparáty. U všech modelů najdeme na hlavním širokoúhlém fotoaparátu (12 MP) rychlejší clonu f/ 1,6. Modely 12 Pro a 12 Pro Max mají navíc lidarový snímač, který pomáhá k lepšímu automatickému ostření při slabém osvětlení. Navíc pak tyto dva modely mají ještě třetí zadní fotoaparát s teleobjektivem, ale u testovaného iPhonu 12 Pro Max je objektiv delší (65 milimetrů oproti 52 milimetrů u modelu 12 Pro). Pro další srovnání - u iPhonu 12 pro najdeme dvojnásobný optický zoom, u modelu 12 Pro Max pak dokonce 2,5x optický zoom. Největší model nabízí o 47 % větší snímač, díky kterému je širokoúhlý fotoaparát schopen zachycovat o poznání více světla. Nově navíc přichází Apple se stabilizací s posuvem snímače, který doteď nabízeli jen zrcadlovky. Vznikající videa jsou tak ještě přesnější a kvalitnější.
Když už jsme u natáčení videí, iPhone 12 Pro Max se pyšní fotoaparátem, který jako vůbec první smartphone nahrává videa v 4K Dolby Vision až při 60 fps.
Nově také noční režim, který byl trhákem u loňského modelu, funguje i na širokoúhlém a ultraširokoúhlém fotoaparátu. Apple slibuje až o 87 % lepší fotografie při slabém světle. A pořízené fotografie jsou skutečně krásné. Můžete porovnat sami.
iPhone 12 Pro Max - fotoaparát
Pro srovnání jsme pořídili někol fotografií ve stejný čas a vzdálenosti na nový iPhone 12 Pro Max a na loňský největší model 11 Pro Max.
Vlevo fotografie pořízená iPhonem 11 Pro Max, vpravo iPhonem 12 Pro Max
Vlevo pořízen portrét iPhonem 11 Pro Max (bez možnosti přiblížení), vpravo portrét vyfocen iPhonem 12 Pro Max (2,5x přiblíženo)
Vlevo fotografie pořízena iPhonem 11 Pro Max, vpravo fotografie z fotoaparátu iPhonu 12 Pro Max
Vlevo fotografie z iPhonu 11 Pro Max, vpravo z iPhonu 12 Pro Max (nejvíce je vidět rozdíl na hlavách sošek, kde odvedl skvělou práci LiDAR)
Vlevo fotografie z iPhonu 11 Pro Max, vpravo z iPhonu 12 Pro Max
LiDAR
Jak jsem uváděla výše, modely 12 Pro a 12 Pro Max jsou nově vybaveny také LiDAR skenerem. Ten má v telefonu hned několik funkcí. Jednou již zmíněnou je lepší a rychlejší automatické ostření. Apple uvádí až 6krát rychlejší automatické ostření při zhoršených světelných podmínkách. Právě díky LiDARU je možné také nově pořizovat portrétní fotografie i při nočním režimu (bez užití zoomu) – což není možné u modelů 12 a 12 mini.
Díky LiDARU se také zvyšuje počet aplikací, které využívají jeho výhody pro rozšířenou realitu. Můžete si tak například vyzkoušet, zda by se vám do obývacího pokoje hodila daná komoda, či jak by vypadaly nové tapety. "Vyzkoušet" si můžete třeba i nové tenisky, nebo změřit vzdálenosti mezi jednotlivými kusy nábytku. V budoucnu určitě společnost Apple ještě znásobí možnosti, jak rozšířenou realitu využívat.
Baterie
Velikou výhodou nového iPhonu 12 Pro Max je velká kapacita baterie (3 687 mAh). Velikost baterie je tedy o neuvěřitelných 900 mAh větší než u modelů 12 Pro a 12. Během mých prvních pár dní s novým telefonem jsem byla výdrží mile překvapena. Úplně s přehledem mi telefon vydržel nabitý den a půl, a to rozhodně neležel v koutě bez povšimnutí. V pracovně nabitější dny i ve večerních hodinách držel kapacitu nabití na cca 20-25%.
U modelu 12 Pro Max je výdrž baterie vyšší než u ostatních představených modelů značky, což je běžnou praxí i u předchozích největších iPhonů. Letos je to obzvlášť důležitou výhodou, jelikož výdrž ostatních modelů 12 se poprvé meziročně snížila.
Mag Safe, iOS 14 a čip A14 Bionic
Další velkou novinkou je možnost využívat díky magnetům a NFC nejúčinnější bezdrátovou rychlonabíječku MagSafe. Společnost Apple chystá i dvojitou nabíječku, pomocí níž budete moci nabíjet jak svůj iPhone, tak i Apple Watch zároveň. Bohužel používání bezdrátové MagSafe nabíječky je trošku krkolomné. Abyste se dostali na maximální rychlost nabíjení, je třeba si pořídit nabíječku i originální 20W adaptér, čímž získáte maximální výkon 15W. Při používání s jiným než originálním adaptérem (i když by se jednalo například o adaptér k Macbooku či iPadu) se dostanete na výkon pouhých 10W. Stejně tak budete-li používat takto "správně" sestavenou MagSafe nabíječku u staršího zařízení, nepočítejte s maximálním výkonem. MagSafe příslušenství je dostupné pro všechny čtyři nové modely a můžeme snad očekávat ještě další rozšiřování nabídky.
Silikonový kryt s MagSafe, nově chrání telefon ze všech stran (včetně spodní hrany)
Všechny modely jsou poháněny čipem A14 Bionic, který je velmi rychlý a poskytuje skvělý výkon. U modelů 12 Pro a 12 Pro Max navíc najdeme RAM 6 GB, u modelů 12 a 12 mini pak RAM o velikosti 4GB. Zatím se mi nepodařilo narazit na to, že by se telefon zaseknul, nebo došlo k jeho zpomalení, a to ani například v kombinaci přehrávání videa z Netflixu a současném hraní her.
Závěr
Apple si velmi dává pozor, aby nový model byl evolucí, avšak nikoliv revolucí a v tomto duchu se nese několik nových modelů. Dává to smysl, nové iPhony přichází každý rok a přijít s novými funkcemi inovovaného modelu je čím dál tím těžší. I přes to ale 12 Pro má inovací dostatek, část z nich ale oceníme až s odstupem času – jmenovitě 5G, které u nás ještě není a Lidar, jehož integrací si Apple teprve připravil píseček pro další softwarová použití. Přidejme k tomu vzhled, v jehož duchu se bude jistě nést design několika dalších generací jablečných telefonů (a tedy vizuálně bude stárnout pomaleji) a tradičně o něco lepší foťák a máme zde telefon, na který se z mého pohledu vyplatí dřív nebo později upgradovat.
Plusy:
+ Skvělá výdrž baterie
+ Vynikající fotoaparáty
+ Luxusní design a zpracování
+ Podpora sítě 5G
+ Navýšení základní kapacity paměti na 128 GB
+ Použítí technologie LiDAR
Mínusy:
- Vyšší pořizovací cena
- Absence nabíječky (nutno dokoupit adaptér za 590,- či bezdrátovou nabíječku MagSafe za 1190,- a ještě k ní zmiňovaný adaptér)
Celkové hodnocení produktu iPhone 12 Pro Max redakcí Který.cz
Nejprodávanější v této kategorii
Nejlépe hodnocené mobilní telefony
Diskuze
Napsat komentář
Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.