Vybíráme: Mlýnky na maso
Mleté maso je velmi oblíbenou surovinou v mnoha domácnostech. Kdo si někdy vyzkoušel mletí ruční, velmi rychle uvažoval o tom, jestli by si náročnou práci nemohl nějak usnadnit. Pomocí mlýnku na maso je to určitě možné. Jak si vybrat ten svůj?
Základní i pokročilé funkce mlýnku
Pro srovnání: Elektrický mlýnek zvládne během jediné minuty umlít až čtyři kilogramy masa, což jej již kvalifikuje pro časté použití. Pokud výrobce uvádí kilogram a půl, počítejte s tím, že se hodí na spíše využití občasné. Na ručním mlýnku by vám přitom obdobný úkon trval přibližně čtyřikrát déle. Rychlost mletí každý výrobce u konkrétního produktu definuje přesněji v gramech za minutu. V závislosti na typu kotouče pak můžete zařízení využít pro jemné, hrubé nebo střední mletí.
Motor mlýnku je pojistkou chráněn před poničením. Dnešní elektrické mlýnky již také pro zvýšení životnosti i spolehlivosti bývají vybaveny oboustranným nožem.
Ne všechny modely jím disponují, ale rozhodně se podívejte, zda právě ten váš zvládá tzv. zpětný chod. Když se vám v přístroji zasekne maso, nebude potřeba ho složitě rozebírat a vyndavat ručně, mlýnek si díky této užitečné funkci poradí sám.
Zvažte také to, zda budete na přístroji pouze mlít maso nebo oceníte i další možnosti. Díky mlýnku tak můžete například s nástavcem vyrábět vlastní klobásy. Na mlýnku se dá umlít také zelenina nebo dokonce chleba či díky nástavci připravit cukroví. Manipulace s mlýnkem je velmi snadná, příslušenství namontujete prostým zacvaknutím. Musíte ovšem také brát na zřetel fakt, že už samotný mlýnek si v kuchyni zabere svůj prostor. Příslušenství pak bude vyžadovat ještě další místo na uskladnění.
Jak se mlýnek udržuje a za kolik pořídit
Po každém použití je potřeba mlýnek umýt, jinak by se v něm mohly množit bakterie a ohrozit tak vaše zdraví. Některé modely jsou vhodné i pro použití v myčkách nádobí, většinou tomu však tak není. Kovové součásti byste mohli mytím v myčce nevratně poškodit. Údržbu většinou usnadní tyčinka, která bývá dodávána již výrobcem. Právě z tohoto hlediska je nejvhodnějším materiálem samozřejmě kov, plastová mlecí komora se vyznačuje také znatelně kratší životností.
Ceny mlýnku se pohybují od zhruba 1 500 Kč po nejdražší modely, za které vydáte asi 4 000 Kč. Cena se samozřejmě odvíjí jednak od značky mlýnku a jednak samozřejmě od výkonu motoru. Můžeme říci, že zmiňované dva kilogramy za minutu umele mlýnek s motorem o výkonu asi 1800 W. Není od věci si ovšem připomenout, že zvyšující se výkon znamená také vyšší spotřebu přístroje i o něco výraznější hlučnost při provozu. Tu jednotliví prodejci u svých přístrojů uvádějí v dB.
Tip na závěr: Pokud patří vaření mezi vaše koníčky, přemýšlejte o tom, jestli nevyužijete spíše kuchyňského robota, u něhož bývá mlýnek také součástí jeho výbavy.
Pokud vybíráte mlýnek na maso, bude vás jistě zajímat vybavení, počet děrovaných disků, typ, napájení nebo domovní materiál. Podle parametru „napájení“ rozlišujeme 1000 w, 1200 w, 1400 w, 1600 w nebo 2000 w.Co se týče „počet děrovaných disků“, najdeme u mlýnků na maso varianty jako 2 nebo 3. Pokud by vás zajímal parametr „domovní materiál“, vybírat je možné z variant nerezová ocel nebo plastové. Na snadě je zkoumat i parametr „typ“, kde najdeme varianty mlýnek na maso elektrický.