Vybíráme: Mini trouby
Mini trouba, někdy označovaná též jako stolní trouba, je vhodným domácím pomocníkem pro všechny ty, pro které je standardní (ať již volně stojící či vestavěná) trouba nevhodná, buď z důvodu její velikosti či nemožnosti ji převážet. Pokud takový zákazník současně požaduje funkce, které není schopná naplnit trouba mikrovlnná je stolní trouba tou pravou volbou. Stolní trouby zabírají málo místa a mohou stát volně na kuchyňské lince či stole. Pro mini troubu se rozhodují také zákazníci, kteří se pečení věnují jen občas. Velmi často potom stolní trouba plní funkci spotřebiče, který si sebou berou lidé na dovolenkové pobyty či prodloužené víkendy na chatách a chalupách, kam se jim nevyplatí kupovat „velkou“ troubu. Pozitivní je i jejich nižší spotřeba elektrické energie související s tím, že se vyhřívá vždy menší prostor než u klasických, velkých modelů. Zájemci, pro které je tento segment trhu novinkou, tak jistě ocení průvodce výběrem mini trouby. Jaké jsou tedy nejdůležitější otázky, které je třeba zodpovědět před vlastním nákupem?
Jaké typy jsou na trhu dostupné?
V nabídce zahrnující malé stolní trouby lze vždy nalézt poměrně širokou škálu typů. Základními funkcemi takové trouby jsou (prakticky vždy) horní a spodní ohřev, často však také v kombinaci s horkovzdušným a mikrovlnným ohřevem. Mini-trouby mohou mít též litinové či sklokeramické plotýnky, případně gril (buď v podobě statické spirály v horní části trouby, nebo v případě lepších a dražších modelů v podobě klasické otočné jehly), topinkovač, přípravu pokrmů v páře atd. Je nutno si uvědomit, že neexistuje žádná „jedině správná“ kombinace funkcí. Výběr konkrétního typu bude vždy záviset na vás a na vaší představě o tom, jak často a k jakým účelům budete troubu využívat.
Jaký mají stolní trouby objem?
Objem trouby je jeden z nejdůležitějších parametrů při jejím výběru. To, jaký objem je nejvhodnější právě pro vás, zcela závisí na tom, jaká jídla a pro kolik lidí je budete v troubě připravovat. Na trhu naleznete opravdu malé modely o objemu 12,5 l i poměrně velké trouby s objemem okolo 40 l. Pokud si budete chtít k nedělnímu obědu dopřávat např. celou kachnu či objemnější pečeni, rozhodně se vyplatí vybírat spotřebič s větším vnitřním objemem. Stejně tak v období Vánoc jistě oceníte, pokud do trouby budete moci vložit namísto jednoho hned dva plechy s cukrovím.
S jakým příslušenstvím je trouba dodávána?
Ke spotřebiči přiložené doplňky a příslušenství bývají většinou tím méně důležitým parametrem při rozhodování o jeho koupi. Pro stolní troubu však toto pravidlo neplatí a příslušenství je poměrně důležitou součástí balení. Dbejte na to, abyste s troubou vždy získali minimálně jeden plech na pečení, grilovací rošt, sadu zapékacích misek a ideálně též odkapávací misky či kámen na pizzu. V případě, že trouba nabízí jako doplňkovou funkci pekárnu, potřebovat budete i nádobu na přípravu a pečení těsta. Užitečné potom mohou být i nástroje pro snadnější čištění vnitřku trouby jako jsou různé stěrky či utěrky.
Jaké má trouba doplňkové funkce?
Výrobci všech spotřebičů se často předhánějí v přidávání doplňkových funkcí, pomocí kterých mohou výrobek propagovat. Některé z nich jsou spíše na ozdobu, jiné ale dokáží práci skutečně významně usnadnit či zpříjemnit. Mezi ty druhé patří jistě časovač a akustický signál upozorňující na ukončení pečení. Některé dražší modely pak disponují i tzv. technologií šestého smyslu, díky které trouba dokáže sama vyhodnotit počáteční stav připravovaného pokrmu a podle něj automaticky navolit výkon i dobu přípravy, jejíž konec samozřejmě následně automaticky signalizuje.
Co lze v minitroubě péct?
Minitroubu lze použít na spoustu věcí, své limity ale samozřejmě také má - mražená pizza se do většiny modelů vejde jen v menších rozměrech a často velmi těsně, s celým kuřetem také bude asi problém. Jinak ale funguje minitrouba úplně stejně její dospělá varianta, takže v ní upečete třeba i nejlepší velikonoční nádivku. Výhodou oproti integrovaným spotřebičům je ten, že ji v domácnostech, kde se trouba tolik nepoužívá, lze uklidit do skříně či sklepa a nezabírá tak cenné místo v kuchyni.
Pokud vybíráte mini troubu, bude vás jistě zajímat typ, rozměry / Š x h x v, objem trouby, funkce nebo další informace o produktu:. Podle parametru „objem trouby“ rozlišujeme 11 l, 12 l, 14 l, 15 l nebo 19 l.Co se týče „rozměry / Š x h x v“, najdeme u mini trub varianty jako 27 x 16 x 14 cm, 35,8 x 31,0 x 21,0 cm, 36 x 30 x 22 cm, 36,5 x 25,0 x 22,0 cm nebo 37 x 20,4 x 22,2 cm. Pokud by vás zajímal parametr „funkce“, vybírat je možné z variant automatické programy nebo cirkulace vzduchu. Na snadě je zkoumat i parametr „další informace o produktu:“, kde najdeme varianty abmessungen laut kundenbericht (bxtxh): ca. 33 x 25 x 31 cm gewicht: 6 kg nebo abweichende angabe der außen-abmessungen gegenüber den hersteller-angaben in mehreren kunden-rezensionen: b x t x h = ca. 36 x 33 (einschl. griff 39) x 29 cm.