Pojem turistika může mít pro různé lidi různý význam. Zatímco někdo si představí příjemnou vycházku rovinatou krajinou k romantické hradní zřícenině, někdo má představu několikadenní vysokohorské túry v extrémním terénu. Jednu věc ale budou mít oba společnou: pokud si na své putování nepořídí vhodné boty, budou mít svůj výlet pravděpodobně hodně pokažený díky otlakům a puchýřům. Rozhodně lze říci, že žádná jiná součást turistického vybavení není tak důležitá jako právě boty. Jak ale správně postupovat při jejich výběru? V následujícím přehledu jsou uvedena některá základní pravidla pro výběr turistických bot, podle kterých by se v té či oné podobě měl každý zájemce o jejich koupi řídit.
Jakou kategorii bot mám zvolit?
Je třeba si uvědomit, že turistické boty nejsou jen jedním konkrétním typem obuvi ale v souladu s tím, co bylo uvedeno již v úvodu, jde spíše o kategorii, která zahrnuje mnoho typů bot od lehkých sandálů po speciální horolezecké boty. Je tedy nutné se nejprve zamyslet na tím, v jakém terénu budu boty využívat, na jak dlouhé túry budu vyrážet a jaké povětrnostní podmínky mě na nich čekají.
Budu-li se pohybovat v nížinách, na nezpevněných ale v zásadě rovných cestách a budu-li turistiku provozovat v teplých letních měsících, vystačím si s lehkou sportovní obuví nebo nízkými botami často označovanými jako turistické. Jsou-li mým cílem nižší hory a hrozí-li zhoršené počasí, např. pokud budu túry podnikat již na jaře nebo naopak na podzim, sáhnu spíše po pohorkách, které jsou vyšší, pevnější a schopné lépe odolávat chladu a vlhku. V případě, že mé výlety budou již spíše horolezeckou výpravou, budu se pohybovat ve vysokohorském terénu nebo dokonce na ledu a sněhu, musím vybírat boty z kategorie speciálních pevných bot pro extrémní terény, případně přímo ze skupiny skořepinových, horolezeckých duplexů.
Jaká je správná velikost?
I sebelépe zvolený typ boty bude k ničemu, pokud bude mít bota špatnou velikost. V případě bot na turistiku je třeba si do obchodu vzít ponožky, které budu při túrách používat a boty si zkoušet s nimi. Bota musí sedět jak na délku (zde platí známé pravidlo prstu za patou), tak na šířku. Zákazník se musí vždy ujistit, že jazyk boty nikam nesklouzává ani při podřepu nebo traverzování. Stejně tak je nutností vyzkoušet chůzi do kopce i z kopce a ujistit se, že ani v prudkých kopcích noha v botě neklouže. Pro tento účel mají specializovaní prodejci v obchodě většinou připravenu zkušební rampu.
Membrána ano či ne?
Rozhodování, zda si pořídit boty s membránou typu GORE-TEX (nebo jinou, ekvivalentní) souvisí především s plánovaným používáním bot. Obecně platí, že pro delší a náročnější túry se nákup takových bot rozhodně vyplatí. Vždy však mějte na paměti, že ani membrána není absolutně nepropustná a při několikahodinové cestě sněhem může promoknout i ona. Stejně tak membrána nezabrání pocení nohy. I boty s membránou se vyrábí buď jako celokožené nebo ze syntetických materiálů, ty kožené jsou těžší a mají vyšší požadavky na údržbu, jsou však odolnější.
Cena
Cena boty je pro většinu lidí samozřejmě významný parametr, na který je nutno brát ohled. Vzhledem k důležitosti turistické obuvi bychom ji však neměli brát jako parametr hlavní. Vždy je třeba se dle ceny rozhodovat pouze v rámci jedné kategorie, tj. je v pořádku koupit si ze dvou pohorek ty levnější, nelze však z úsporných důvodů koupit místo pohorek lehké sportovní boty.
Pokud už jste si své boty vybrali, vyzkoušeli a zakoupili, pamatujte na jedno z nejdůležitějších pravidel výběru turistických bot: před skutečnou túrou je potřeba je řádně prošlápnout. Vždy si boty kupujte s dostatečným předstihem a noste boty nejprve doma nebo do práce, ušetříte si tak problémy s puchýři.