Vybíráme: Běžecké boty do terénu
Běh je v současnosti velmi oblíbenou sportovní aktivitou. Pomáhá nejen ke zpevnění svalů, ale také k hubnutí. Pro tento druh sportu používají běžci speciální oblečení. Od trička až po boty. Právě běžecké boty jsou pro správný výkon nejdůležitější. Existuje jich celá řada a každé jsou vhodné pro jiný druh povrchu. Pokud často běháte v lese či v horském terénu, budete potřebovat běžecké boty, které takovýto terén hravě zvládnou. V následujícím článku poradíme, jak správně běžecké boty do terénu vybrat a na co je důležité se zaměřit.
Jaká jsou kritéria pro výběr běžeckých bot do terénu?
- Jakou částku budete do bot investovat?
- V jak těžkém terénu budete běhat?
- Jak často budete běhat?
Cena je také důležitým parametrem, podle kterého se většina lidí rozhoduje, zda si daný produkt pořídí. V případě běžeckých bot do terénu se jedná o pořizovací cenu kolem 2 000 Kč. Cena však nemusí být tím nejdůležitějším. Orientovat byste se měli i podle toho v jaké terénu budete nejčastěji běhat. Pokud to bude v horách, kde jsou lesní cesty a vysoké kopce, budete potřebovat odolnější boty, které vydrží větší zátěž. Zátěž souvisí nejen s terénem, ale i s délkou běhání. Pro krátké trasy není potřeba do bot investovat několik tisíc, ale postačí boty třeba za 1 500 Kč.
Jaké jsou výhody běžecké obuvi do terénu?
Obuv na běhání v terénu je vhodná zejména tam, kde je terén nezpevněný. Jedná se o polní cesty, lesní cesty, případně komunikace ve špatném stavu. Tyto boty musí mít určité vlastnosti, díky kterým skvěle poslouží. Mezi tyto vlastnosti patří následující:
- hrubší podrážka
- trvanlivější materiál
- vyšší hmotnost
- silná podrážka
- podrážka je tvrdší než u silničních bot
Důležité parametry při výběru běžecké boty do terénu
Při výběru běžecké obuvi do terénu se musíte zaměřit na několik důležitých parametrů. Mezi tyto parametry patří především podrážka, velikost a hmotnost.
Podrážka
Podrážka je prvním parametrem, kterého si při výběru obuvi všimnete. Při výběru běžeckých bot se musíte zaměřit na to, aby vám bota nepodkluzovala. To vám umožní takzvané drapáky. V přední části boty jsou postaveny tak, aby zabránily podkluzování.
Výběr velikosti
Velice důležitým a klíčovým parametrem při výběru kvalitní obuvi je výběr správné velikosti. Velikosti se u jednotlivých výrobců mohou lišit, z tohoto důvodu je nejlepší řídit se dle rozměru v centimetrech, který udává doporučenou délku chodidla.
Hmotnost
Pokud je vaše váha poněkud vyšší, tím větší je i dopad chodidla na povrch. Dopad více působí jak na celé končetiny, tak i kosti, šlachy a klouby. Zdali máte vyšší váhu, doporučuje se probrat tuto činnost případně i s vaším lékařem, díky němuž se vyhnete případným bolestem nohou či zad po běhání.
Cenová kategorie běžeckých bot do terénu
Kolem 1 500 Kč
Jak již bylo zmíněno, běžecké boty do terénu stojí v řádu tisíc korun. Pokud vám stačí obyčejné boty, které využijete párkrát do týdne či do měsíce, nemusíte za ně utrácet zbytečně moc peněz. Postačí boty, které stojí kolem 1 500 Kč. Jsou vyrobeny z umělého vlákna nebo z koženky.
Kolem 2 500 Kč
Jestliže sháníte obuv na každodenní běhání, budete se muset poohlédnout po dražších modelech. Ty jsou vyrobeny z kvalitnějšího materiálu a také déle vydrží. Tyto běžecké boty do terénu se dají koupit zhruba od 2 500 Kč do 3 000 Kč. Záleží i na velikosti.
Při samotném nákupu si nechte dostatek času, protože nevhodně vybrané boty vám nemusí vyhovovat. Vždy se doporučuje nakupovat boty ve specializovaných prodejnách, ve kterých vám poradí proškolený personál. Některé běžecké boty se dají velmi dobře využít i pro turistiku na několikakilometrové túry.