Jak poznat nejlepší Nepromokavé běžecké boty
Chcete-li najít nejlepší nepromokavé běžecké boty, je důležité vzít v úvahu následující parametry:
- Stupeň ochrany proti vodě
- Komfort
- Přilnavost
- Stabilita
- Ventilace
- Životnost
U každého z těchto parametrů je důležité zvážit, zda je pro vás důležitější pohodlí nebo spíše odolnost. Je přínosné si prohlédnout recenze, abyste získali lepší představu o tom, co ostatní lidé o jednotlivých botách říkají.
Vybíráme: Nepromokavé běžecké boty
Máte rádi běhání a rádi byste si zakoupily kvalitní běžeckou obuv? V tomto článku se zaměříme na výběr kvalitních nepromokavých bot na běhání. Výběru běžeckých bot byste měly věnovat dostatek času, musíte se zaměřit nejen na správnou velikost bot, ale také na to v jakém terénu budete běhat nebo jak dlouhé tratě.
Důležité otázky při výběru nepromokavých běžeckých bot
- Kde budete běhat?
- Jak často budete běhat?
- Jaké jsou vaše finanční možnosti?
- Na jak dlouhé tratě budete boty používat?
Kde budete běhat?
Při výběru bot si musíte dát pozor především na druh podrážky, jelikož ne každá se hodí na asfalt či lesní pěšiny. Většina běžců povrch často střídá, někdo rád běhá po asfaltové cyklostezce, někdo po lesních pěšinách a někdo po kamenech. Možností je zkrátka mnoho. Na každý z těchto povrchů se hodí jiné boty, respektive podešev.
Na asfaltový povrch musíte vybírat boty s jemnějším vzorkem, které zajišťující nejen dobrou trakci, ale také odvádějí případnou vodu s podrážky. Na lesní cesty pak vybírejte podrážku s výraznějším vzorkem. Pokud chcete nebo již rádi běháte na obou typech površích, pak byste si měli vybrat vzorek, který je mezi těmito dvěma typy. Tímto vzorkem nejčastěji disponují takzvané citycrossové boty.
Na jak dlouhé tratě budete boty používat?
Důležitým parametrem při výběru běžeckých bot je také délka běžeckých tratí. Pokud máte v plánu krátké cesty či závody, je lepší zvolit botu objemovou, která je bohatě tlumená a stavěná na dlouhodobou výdrž. Nevýhodou těchto bot je však jejich hmotnost, jelikož jsou o něco těžší než boty závodní či tempové. Tyto druhy bot jsou určeny především pro pokročilé běžce. Disponují nízkou váhou. Vhodné jsou například na půlmaraton či maraton.
Správná velikost běžeckých bot
Nejdůležitějším parametrem při výběru běžeckých bot je velikost. Doporučuje se zakoupit o jedno až dvě čísla větší boty, než které nosíte klasicky do školy, práce či do města. Při výběru byste si měli vždy zkusit obě boty v páru. Bota by měla vhodně sedět, neměla by být těsná. Boty by neměli v žádném případě tlačit na boku na malíček či na klouby prstů. Pokud ze zdravotních důvodů musíte používat ortopedické vložky, zkoušejte boty i s nimi.
Nepromokavá membrána Gore-Tex
Na současném trhu se vyrábějí i boty s nepromokavým materiálem Gore-Tex, který je vhodný do deštivých podmínek a do zimních měsíců. Gore-Tex je známá membrána používající se pro zajištění úplné voděodolnosti. Tento materiál udržuje chodidlo v teple. Do membránových bot se doporučuje používat funkční ponožky, které jsou z rychleschnoucího materiálu.
Drop u nepromokavých běžeckých bot
Rozdíl mezi výškou tlumícího prvku pod špičkou a patou se nazývá drop. Obecně platí, že tím je drop menší, tím je běh přirozenější. Minimální drob je v rozsahu 0 až 4 mm. Drop o velikosti 10 až 12 cm je určen pro došlap přes patu. Nevýhodou nízkého dropu je, že více zatěžuje lýtkové svaly.
Funkce běžeckých bot
Kvalitní běžecké boty mohou být dosti drahé. Při výběru byste se měli ve specializovaných prodejnách ptát i na funkce, jako je větrání boty, tvar a nastavení podrážky či průhledné části, které mají na starost tlumení.
Kde zakoupit kvalitní běžeckou obuv?
Kvalitní běžeckou nepromokavou obuv byste neměly kupovat ve velkých sportovních řetězcích či multisportovních prodejnách, protože nabízejí nekvalitní obuv. Boty byste měly pořídit ve specializované prodejně s tímto sportovním vybavením, kde vám specialisté poskytnou odbornou radu a nejkvalitnější běžeckou obuv.
Cena běžeckých bot
Levnější modely běžecké obuvi seženete již od 900 Kč. Dražší modely se mohou vyšplhat až na 3 500 Kč.
Pokud vybíráte nepromokavé běžecké boty, bude vás jistě zajímat charakteristiky, uzavření, několik šířek, materiál vnitřní obuvi nebo hmotnost. Podle parametru „hmotnost“ rozlišujeme 215 g, 275 g, 290 g, 305 g nebo 311 g.Co se týče „uzavření“, najdeme u nepromokavých běžeckých boz varianty jako systém rychlého šněrování nebo Šněrování. Pokud by vás zajímal parametr „materiál vnitřní obuvi“, vybírat je možné z variant eva nebo gore tex. Na snadě je zkoumat i parametr „několik šířek“, kde najdeme varianty chybí.