Vybíráme: Cyklotrenažéry
Rádi byste i v zimních měsících efektivně nahradili svůj intenzivní trénink místo cyklistiky? Pořídit si můžete cyklotrenažér. Jak vybrat ten správný, si přečtěte v následujícím článku, který se výběrem kvalitního přístroje zabývá.
Jedná se o takzvaný simulátor bicyklu, protože dokáže efektivně nahradit váš trénink. Cyklotrenažer je zařízení vhodné pro cyklistické nadšence. Toto zařízení můžete používat doma bez ohledu na počasí či dopravní situaci, což je jeho obrovskou výhodou. Další výhodou je to, že si při jízdě na trenažeru můžete vychutnat oblíbenou hudbu či sledovat televizi.
Typy cyklotrenažerů a jejich výhody a nevýhody
Existuje několik typů cyklotrenažerů, mezi něž řadíme:
- cyklotrenažery s magnetickou brzdou
- cyklotrenažery s elektrickým odporem
- cyklotrenažery s kapalným odporem
- válcové trenažery
Cyklotrenažery s magnetickou brzdou
Jedná se o nejlevnější typy cyklotrenažerů. Výhodou je jednoduchá konstrukce, nízká cena a odolnost s dlouhou životností. Nevýhodou těchto druhů je však to, že je velice hlučný a nenabízí žádné chytré nebo SMART funkce.
Cyklotrenažery s elektrickým odporem
K regulaci odporu využívá elektromagnetický kotouč. Díky tomu získává několik odlišným stupňů odporu. Výhodou je nejen možnost několika nastavení, ale také ovládání mobilem. Nevýhodou je méně odolná konstrukce s nižší životností.
Cyklotrenažery s kapalným odporem
Výhodou těchto typů je velké množství SMART funkcí. Tyto modely nabízejí nejlepší simulaci skutečné jízdy. Jedná se nejmodernější trenažery na současném trhu. Nevýhodou je, že levnější modely se mají tendenci přehřívat.
Válcové trenažery
Válcové trenažery jsou vhodnější pro zkušenější cyklisty. Jízda na tomto stroji vyžaduje zvýšenou rovnováhu. Disponují jednoduchým principem fungování, jsou velice levné a odolné. Nevýhodou je, že jsou určené pouze pro zkušené cyklisty.
Důležité parametry při výběru cyklotrenažeru
Pře samotným výběrem si musíte ujasnit, jaké nároky na cyklotrenažer máte. Při výběru byste měly zohlednit vaší hmotnost, velikost cyklotrenažeru, vybavení, nastavení sedadla či jeho doplňky.
Nosnost a ergonomie rámu
Nosnost samotného cyklotrenažéru vždy souvisí s masivností rámu. Nosnost určují sami výrobci. Pokud chcete tento přístroj používat i na šlapání ve stoje, doporučuje se orientovat se dle hmotnosti stroje. Hmotnost stroje vám napoví jak je masivní rám a co vydrží. Pro dlouhodobé používání však záleží i na kvalitě a použitých materiálech.
Šlapací střed cyklotrenažeru
Šlapací střed je jedním z nejdůležitějších částí cyklotrenažéru. Zásadně ovlivňuje životnost stroje, ale také jeho tichost chodu. Levnější modely se musí pravidelně seřizovat, což způsobuje brzké opotřebení a zvýšení hlučnosti.
Uchycení, sedlo a pedály
Cyklotrenažery jsou osazeny kvalitním příslušenstvím. Výhodou některých modelů je možná instalace vlastních cyklistických pedálů. Za velice důležité považujeme také trn na sedlo, který umožňuje jednoduchou výměnu za cyklistické sedlo, na které jste zvyklý.
Ovládání cyklotrenažeru
Cyklotrenažery se mohou ovládat pomocí manuální regulace či elektronicky. Elektronicky se zátěž dá ovládat přes počítač, SMART telefon či tablet. Vybrané druhy zařízení jsou vybaveny grafickou LCD obrazovkou, Bluetooth zařízením či mapy Google.
Výhodou je měření tepové frekvence
Pro kvalitní cvičení je klíčovým údajem i měření tepu. Většina modelů je vybavena dotykovými snímači na řídítkách.
Cena
Nejlevnější modely seženete již o 4500 Kč. Ty nejdražší modely až za 20 000 Kč.
Výhody trenažeru
- efektivně nahradí intenzivní trénink
- vhodný pro cyklistické nadšence
- sledovat můžete i svůj oblíbený pořad či poslouchat hudbu
- ušetří čas, který byste promarnili cestou do fitness studia