Vybíráme: Silniční kola
Milujete cyklistiku a rádi byste si pořídily nové silniční kolo, ale nevíte jak vybrat to správné? Přečtěte si následující článek, který se výběrem silničního jízdního kola zabývá. Nejprve se zaměříme na jednotlivé typy silničních kol, jejich výhody a nevýhody, a poté na důležité parametry, které byste při výběru neměly podcenit.
Silniční kola jsou určena pro jízdu na silnici. Jsou vhodná nejen pro rekreační účely, ale také pro rychlou a pohodlnou jízdu. Na současném trhu existuje několik typů jízdních kol. Jednotlivé typy se pak liší ve velikosti kol, výšce rámu, materiálu, ale také například v provedení brzdného systému. Abyste byly s výběrem silničního jízdního kola naprosto spokojeni, je nutné pečlivě vybírat. Samotná velikost kole se pak odvíjí od výšky jezdce.
Před samotným výběrem silničního kola
Před samotným výběrem se nejprve zaměřte na následující otázky:
- Jak často budete kolo používat?
- Jaké máte finanční možnosti?
Typy silničních jízdních kol
Na současném trhu existuje několik typů silničních kol, které se liší především v tom, na které aktivity jej potřebujete. Silniční kola se pak dělí na rekreační a sportovní silniční kola, závodní silniční kola a silniční kola na cyklokros.
Rekreační silniční kola
Rekreační silniční kola jsou určena především pro krásný zážitek. Bývají vyrobeny z hliníkového rámu. Nevýhodou je materiál komponentů, které jsou nižších tříd.
Sportovní silniční kola
Sportovní kola disponují vysokým výkonem a určitou mírou pohodlí. Tyto modely jsou vyráběny jak z hliníkového, tak i karbonového rámu. Osazení dalších komponent je ve střední třídě.
Závodní silniční kola
Pro milovníky cyklistiky a závodění jsou k dispozici závodní silniční kola. Ta disponují karbonovým rámem. Celá geometrie kola je pak vyrobena pro položený posed.
Silniční kola pro cyklokrosové tratě
Poslední kategorií jsou silniční kola určená pro cyklokrosové tratě. Disponují nízkou hmotností a širšími plášti s hrubším vzorkem.
Výhody a nevýhody silničních jízdních kol
Jako každé jízdní kolo, tak i ty silniční mají své výhody a nevýhody, na které se nyní zaměříme. Mezi výhody patří to, že jsou rychlá a aerodynamická. Mají lehkou konstrukci a jsou vhodná především pro pokročilé jezdce.
Nevýhody silničních jízdních kol
- nejsou vhodná do terénu
- nejsou vhodná pro začínající jezdce na kole
Nevýhodou je také to, že se nehodí na rozbité silnice.
Důležité parametry při výběru silničního jízdního kola
V této kapitole se zaměříme především na materiál a geometrii rámu, obutí kol, pedály, velikost, pláště, ale také na doplňky a pořizovací náklady.
Geometrie a materiál rámu silničních kol
Pro výrobu celkové geometrie se používá karbon. Ten je téměř standardem a nejčastěji se používá v kombinaci s hliníkovými rámy. Na současném trhu se však můžete setkat i s rámy, které jsou z oceli, hliníku nebo titanu. Nevýhodou ocelových rámu je hmotnost, jedná se o velice těžký materiál. Hliník disponuje tím, že lépe pohlcuje silniční vibrace.
Nejpoužívanějším a nejdoporučovanějším materiál je však karbon, který je sice dražší, ale je pevný, lehký a dokáže účinně pohlcovat vibrace, což každý jezdec na kolo jistě ocení.
Obutí silničních kol
Ráfek kola je spojen výpletem. Ten je nejčastěji vyroben z oceli. Najdeme však i materiál karbon. Vše samozřejmě záleží na tom, kolik do silničního kola chcete investovat. Co se týče obutí kola, můžete si vybrat dvě možnosti. Jednou z nich je plášť, do kterého se vkládá duše. Druhou možností je galuska, která se lepší na ráfek silničního kola.
Pedály silničních kol
Velice důležitou součástí jsou také pedály. Ty zvyšují efektivitu celé jízdy. Na současném trhu nyní disponují takzvané nášlapné pedály. Ty cyklistovi umožňují funkce bočního nastavení, což botě přináší pocit pevnosti. Hlavní výhodou těchto nášlapných pedálů je ochrana kolen proti přílišnému přetížení, což ocení zejména sportovní nadšenci pro cyklistiku.
Velikost silničních kol
Kupovat silniční kolo přes internet je takřka nemožné. Důvodem je to, že je lepší si jakékoliv jízdní kolo vybrat osobně. V kterékoliv prodejně s cyklistickými potřebami a koly si můžete vyzkoušet různé velikosti, a vybrat si na základě toho, které vám nejlépe padne. Důležité je také nastavit si správně výšku sedla a řídítek.
Pláště silničních kol
Na současném trhu existují pláště s hladkým nebo jemným vzorkem. Pokud si chcete vybrat silniční kolo závodní, doporučuje se mít pláště široké 23 - 25 mm. Sportovní a rekreační kola pak 25 - 28 mm. Jízda na širších pláštích je pohodlnější.
Doplňky silničních kol
Velice důležitou a podstatnou úlohu při výběru kola mají také možné doplňky. Mezi doplňky pro milovníky cyklistiky pak patří především světla, která jsou povinná, láhev na pití, košík na láhev, ale také kapsička na doklady či peníze. Samozřejmě nesmí chybět helma, či náhradní pumpička na kolo.
Mezi další příslušenství pak patří computery, cyklistické oblečení, batohy, ale také stojany, nosiče, blastníky a zámky.
Pořizovací náklady silničních kol
Pořizovací náklady při výběru silničního kola jsou velice různé. Nejlevnější modely silničních kol si můžete zakoupit již od 10 000 Kč. Tyto modely jsou pak vhodné především na rekreační jízdy po oblíbených cyklotrasách. Pokud však chcete spíše sportovní a závodní silniční kolo, budete si muset dost připlatit. Cena se vám u těchto dvou typů silničních kol může vyšplhat až na 60 000 Kč. K jakémukoliv kolu si samozřejmě musíte dokoupit i výše jmenovaná příslušenství.