Vybíráme: Snowboardy
Ať už jste začátečník či pokročilý, správný snowboard pro váš styl ježdění ovlivňuje to, jak moc vás snowboarding bude bavit. Úplně základní rozdělení je na slalomové snowboardy s pevným vázáním a na ty freestylové s měkkou botou. První typ teď vynecháme, ten je jen pro pár "exotů" a ty si jistě s výběrem již vědí rady - nikomu bych tento typ nedoporučoval, dle mého to nemá žádné výhody.
Snowboardy se pak dělí na freestylové, freeridové a univerzální. Pokud většinu času trávíte na sjezdovkách, s největší pravděpodobností sáhnete po univerzálním prkně. Freestylová jsou určena do snowparku a jsou často měkčí a zároveň vždy twintipová - mají obě strany prkna stejné a kromě grafiky tak nelze rozeznat, jaká strana je určená jako přední. S freestylovým prknem však lze jezdit i na sjezdovce a s univerzálním v snowparku, rozdíl zde tolik znatelný není. Poslední kategorií jsou freeridová prkna, určená do prašanu. Jejich hlavní předností je to, že jsou připravena na to, aby prkno v hlubokém sněhu plavalo a nebořilo se. Opět platí, že se s tímto prknem dá jezdit i na sjezdovce a ve snowparku, stejně tak můžete jezdit v prašanu s běžným prknem, pohodlnost takového řešení se pak odvíjí od konkrétních vlastností daného prkna (tvrdost, prohnutí,...).
Tím se dostávám k dalšímu rozdělení - dříve se vyráběla prkna podobně jako skateboardy, kdy hlavní styčné body při nezatíženém snowboardu byly u patek. Takovému prohnutí se říká "camber". Takové snowboardy jsou velmi přesné na ovládání a lze s nimi vyskočit o něco výše, nicméně mezi jejich hlavní nevýhody patří to, že mnoho neodpustí - snadno se vám kousne hrana, a to jak při učení tak i při dopadech skoků. Relativně novou technologií je pak "rocker", někdy také označovaném jako banán podle prvního takového snowboardu od značky Lib Tech. Ty se vyznačují lehčí ovladatelností a hravostí - snadněji se točí do rotací a snáze se s nimi "butteruje" (triky na sjezdovce bez terénních nerovností). Také velmi eliminují možnost kousnutí se hrany a jsou tak velmi vhodné pro začátečníky. Pro pokročilé je to pak podle preferencí - doporučuji si vyzkoušet obě varianty a podle toho se pak rozhodnout. Je tu pak ještě varianta mezi - tzv. Flat Camber, který je z profilu zcela rovný, případně pak kombinace více těchto druhů.
Pozor bych také dával na velikost nohy - pokud máte 44 a více, už je to spíše na prkno s označením Wide, které je širší a zamezí tomu, aby se vám bořila špačka nebo pata, což je velmi nepříjemné a zážitek ze snowboardingu to velmi kazí.
Osobně bych také doporučil nešetřit na vázání a botách - dle mého je to skoro důležitější než samotný snowboard. Vázání musí držet botu pevně a bota musí sedět a noha se v ní nehýbat, zároveň ale musí být dostatečně pohodlná, jinak po několika dnech ježdění začne být snowboarding nepříjemný. Vázání a boty bych ideálně volil od jedné značky, z mé zkušenosti to prostě lépe pasuje. Snowboard klidně zvolte jiný. Vázání i boty se opět dělí na freestylové a univerzální. Freestylové vázání lépe tlumí dopady a je flexibilnější, boty jsou pak měkčí kvůli odrazům a také tlumí dopady. Univerzální boty i vázání pak drží nohu pevněji a nedovolují takovou deformaci jako parkové verze.
A co tedy koupit pro začátečníka? Pokud víte, že nechcete jezdit ve snowparku ani skákat, doporučil bych univerzální prkno a pokud budete jezdit spíše méně, poohlédnul bych se po rockeru, na kterém se dle mého lze naučit pohodlně jezdit o něco dříve - viz. výše. Pokud plánujete jezdit hodně a pouze na sjezdovkách, zvolil bych tradiční camber - později se s ním dá lépe zaříznout hrana a požitek ze sjezdovek je tak o to intenzivnější. Pokud plánujete dřív nebo později začít s freestylem, není dle mého důvod si nekoupit freestylové prkno rovnou. Vyhnul bych se asi vyloženě parkovým speciálům, které bývají příliš měkké, ale jinak se i na freestylovém prkně dá obstojně naučit jezdit, navíc první olliečka si můžete dávat už po pár dnech ježdění.