Vybíráme: Cyklistické helmy
Cyklistická helma patří mezi nejdůležitější část cyklistické výbavy, ať už se jedná o rekreačního cyklistu či závodníka. Zranění hlavy je nejvážnějším úrazem, který vás při pádu z kola může potkat. Z tohoto důvodu byste výběr neměly za žádnou cenu podceňovat.
Bezpečnost by při jízdě na kole měla být na prvním místě. Při výběru kvalitní přilby byste se měly zaměřit především na bezpečnostní certifikaci. Pořizovací náklady by v tomto ohledu neměly hrát příliš velkou roli.
Typy cyklistické helmy
Na současném trhu si můžete vybrat z několika typů cyklistických helm. Jedná se o silniční helmy, BMX helmy, MTB helmy, Freeride či Downhill helmy, městské a ostatní helmy. Jednotlivé druhy se liší nároky na bezpečnost a samozřejmě konstrukcí. Kromě tohoto dělení se rozlišují ještě přilby pro děti, pánské a dámské. Vybrat si můžete i takzvanou helmu unisex, která se svým designem hodí nejen pro ženy, ale také pro muže. Liší se nejen designem, ale také velikostí.
Silniční helmy jsou určena především pro krosová a horská kola. Disponují nízkou hmotnostní a kvalitním odvětráváním. BMX helmy jsou určeny především pro závodění. Tyto helmy mají odolnější materiál a pevnější konstrukci. Své uplatnění najdou i při jízdě na kolečkových bruslích či skateboardingu. MTB helmy svou konstrukcí připomínají silniční přilby, jsou ale poněkud dražší. Disponují robustnější konstrukcí. Freeride a Downhill helmy jsou určené pro sjezdové závody. Svým provedením připomínají spíše přilbu k motocyklu. Tyto typy se vyznačují vysokou úrovní kvalitního materiálu a robustností. Městské helmy patří pod silniční přilby. Nevýhodou těchto helm, oproti těm silničním, je slabší systém odvětrávání. Ostatní helmy jsou určené především sportovcům.
Důležité parametry při výběru cyklistické helmy
Při výběru kvalitní a bezpečné cyklistické helmy byste se měly zaměřit především na její velikost, konstrukci, bezpečnostní certifikaci, hmotnost, funkci odvětrávání, zapínání, doplňky a pořizovací náklady.
Velikost cyklistické helmy
Velikost je velice důležitým parametrem. Každá přilba musí každému rekreačnímu či závodnímu cyklistovi sedět, proto je lepší si ji vyzkoušet. Důvodem může být to, že se vám při pádu z kola může uvolnit. Většina modelů disponuje tím, že je vybavena takzvaným regulačním kolečkem. Ten vám umožňuje nastavení dle velikosti vaší hlavy. Na současném trhu se však setkáváme také s velikostmi S, M a L.
Konstrukce cyklistické helmy
Většina této cyklistické výbavy je vyrobena technologií zvanou In-Mold, která spočívá ve vstřikování polystyrenové pěny do plastové skořepiny. Kvalitnější helmy jsou obohaceny o hliník, kelvar či karbon.
Bezpečnostní certifikace cyklistické helmy
Jedním z nejdůležitějších parametrů je bezpečnostní certifikace. Všechny vyráběné modely, které jsou opravdu bezpečné a kvalitní, by měly plnit normu ČSN EN 1078. Mnohdy se také můžete setkat s označením SNELL, B90A, CPSC či CE. Tyto certifikace vám dokládají, že se jedná opravdu o kvalitní výrobek.
Hmotnost cyklistické helmy
Doporučuje se, aby cyklistická helma nepřekračovala 200 gramů. Výjimkou jsou například helmy BMX, které mají robustnější konstrukci.
Odvětrávání
Špatná funkce odvětrávání může vést k přehřátí hlavy a následnému kolapsu. Moderní přilby fungují na principu nasávání vzduchu v přední části přilby. Ohřátý vzduch ven se odvádí přes zadní kanály po obvodu helmy.
Zapínání
Co se týče zapínání, řemínky by neměly přijít do styku s ušima. Proto vybírejte takové modely, které vám opravdu sednou.
Doplňky a příslušenství
Některé modely disponují různými moderními doplňky. Na současném trhu se můžete setkat s několika druhy různého příslušenství. Některé doplňky zvyšují i bezpečnost. Jedná se například o cyklistický šátek nebo čelenku, která vás ochrání před stékáním potu. Dále si můžete zakoupit i zadní blikačku, kterou využijete především při špatné viditelnosti, kšilt a antibakteriální vystýlku. Kšilt je vestavěnou ochranou proti slunci. Výhodou antibakteriální vystýlky je, že ji kdykoliv můžete vyměnit či vyprat. Každá cyklistická helma by však měla být doplněna o reflexní materiály, které vám zaručí bezpečnější jízdu po silnici.
Pořizovací náklady cyklistické helmy
Pořizovací náklady se u jednotlivých modelů výrazně liší. Při výběru se zaměřte především na to, aby vámi vybraná cyklistická helma měla požadovanou bezpečnostní certifikaci. Levnější helmy pořídíte již od 300 Kč. Nejdražší modely, které disponují pevnější konstrukcí, si pak můžete pořídit již od 3000 Kč.