Vybíráme: Ústní vody
Problémy se zápachem úst, zánětem dásní, krvácením dásní či špatně vyčištěné zuby mohou způsobovat nepříjemné pocity v ústech. Výběru správné ústní vody je třeba dbát dostatečnou velkou pozornost, jelikož tak můžete předejít zbytečným problémům se suchostí úst či krvácením dásní. Ústní voda sice nevyřeší vaše problémy se zuby, ale pomohou vám těmto problémům předcházet a rozšiřovat.
Na co se zaměřit před výběrem správné ústní vody?
Před samotným výběrem je důležité ujasnit si následující otázky:
- Máte problémy se zápachem z úst?
- Potýkáte se s častým krvácením dásní?
- Potýkáte se s častým zánětem dásní?
- Máte správně vyčištěné zuby?
Máte problémy se zápachem z úst?
Nejčastějším problémem lidí je zápach úst. Ústní voda je správným řešením pro udržení déle svěžího dechu. Musíte si však uvědomit, že ústní voda se používá až po kompletní kvalitní ústní hygieně zubním kartáčkem, popřípadně mezizubním kartáčkem. Pokud zápach úst je způsobem suchostí úst, vyhněte se vodám, které obsahují alkohol. Vody s alkohol vaše ústí ještě více vysuší.
Potýkáte se s častým krvácením či zánětem dásní?
Velká část populace v České republice se potýká s těmito typy problémů. Těmto nepříjemným pocitům či bolestem můžete předcházet pravidelnou a správnou ústní hygienou.
Máte správně vyčištění zuby?
Správně vyčištěné zuby jsou základem zdravé ústní dutiny. Při čištění zubů se vám na zubech může objevit zubní tlak. Ten nejčastěji odstraní ústní voda s indikací zubního plaku.
Proč používat ústní vody a jak tyto vody fungují?
Ústní voda nedokáže nahradit zubní kartáček či jiné mechanické pomůcky ústní hygieny. Tyto vody obsahují kombinaci antibakteriálních látek s fluoridy. Jsou doplněny o různá dochucovadla a látky, které navozují pocit svěžího dechu. Některé ústní vody obsahují i alkohol. Jsou vhodné především proti mikroorganismům, které způsobují zánět dásní, krvácení dásní či tvoří plak. Fluor posiluje sklovinu a má výrazné antibakteriální účinky.
Důležité vlastnosti ústních vod
Mezi nejdůležitější vlastnosti patří obsah fluoridů a další složení. Ústní vody obsahují fluoridy, které přispívají k posílení zubní skloviny. Ústní voda by měla obsahovat do 300 ppm. Některé vody obsahují také vyšší ppm. Tyto prostředky jsou však určeny pro osoby starší 12 let a pouze pro občasné používání. Další látky souvisí s kategoriemi ústních vod, které záleží také na obsahu fluoridů nebo chlorgexidinu.
Typy ústních vod
- s chlorhexidinglukonátem - jsou určené pro osoby s potížemi s dásněmi nebo afty
- s alkoholem - určen pro okamžité osvěžení
- bez alkoholu - určené pro osoby s citlivější ústní dutinou
- s fluoridy - ústní vody určeny pro posílení zubní skloviny
- bez fluoridů - nejčastěji tuto vodu používají osoby s alergií na fluor
Látky obsažené v ústních vodách
Jedná se především o alkohol, thymol, eukalyptol, methylsalicylát či fluorid sodný.
Ústní voda s alkoholem
Alkohol najdete v mnoha ústních vodách. Nevýhodou ústní vody s alkoholem je, že může dutinu ústní vysušit, což zvyšuje riziko zápachu ze suchých úst. Tyto vody nejsou doporučené ženám v těhotenství. Alkohol pomáhá zlikvidovat zápach i bakterie v ústní dutině.
Thymol, eukalyptol, methylsalicylát
Základním požadavkem ústní vody je snižovat riziko vzniku zubního plaku. Výrazné antibakteriální účinky mají ústní vody obsahující extrakty přírodních silic. Tyto vody se doporučují osobám od 12 let věku. Mohou je také používat ženy v těhotenství, diabetici, osoby po chemoterapii a radioterapii, ale také kardiaci. Látky jako thymol, eukalyptol a methylsalicát redukují zubní plak, přispívají k ochraně vašich dásní, ale také se starají o svěží dech.
Pro silnější zuby se doporučuje fluorid sodný
Fluorid sodný se dnes nachází ve většině zubních úst. Výhodou této látky je, že pomáhá chránit zubní sklovinu. Nevýhodou těchto ústních vod je, že při zvýšeném příjmu hrozí fluoróza, což je onemocnění způsobené nadměrným příjem těchto solí. Nízké hodnoty jsou okolo 100 až 220 ppm. Pro osoby s citlivějšími zuby či fixními rovnátky se používají ústní vody s vyšší hodnotou fluoridu sodného.
Výhody ústní vody
- osvěžuje dech - zabíjí bakterie, které způsobují zápach z úst
- předchází tvorbě zubního plaku
- odstraňuje zbytky jídla
- pomáhá předcházet zubním kazům
- jemná chuť pro příjemný pocit v ústech
Pravidla pro správné používání ústní vody
Ústní voda by se měla používat jedenkrát denně a to po vyčištění zubů.
Vody s vyšším obsahem chlorhexidinu jsou určeny pouze pro léčbu akutních obtíží. Neměly by se používat déle jak jeden měsíc. Po dlouhodobém používání tohoto typu dochází ke zbarvení zubů.
Pokud vybíráte ústní vody, bude vás jistě zajímat . Podle parametru „“ rozlišujeme .