Vybíráme: Elektrické holicí strojky
Holicí strojek dokáže při pravidelném používání nezanedbatelně šetřit čas i finance. Je ale potřeba při výběru nezapomínat na některá důležitá kritéria. Která to jsou?
Dva základní typy elektrických holicích strojků
Holicí strojky s sebou, přes vyšší pořizovací cenu, při dalším používání nesou značnou úsporu, náklady na jejich provoz jsou naprosto minimální. Takováto investice vám pak vydrží v ideálním případě až přibližně pět let. Nejběžněji se můžete setkat se dvěma typy holicích strojků, které se od sebe liší systémem, na němž jsou založeny.
Tím prvním druhem je strojek tzv. planžetový. Jeho mechanismus je poměrně jednoduchý: holící plochu pokrývá planžeta s otvory. Těmi následně vousy projdou a břity je odstraní. Platí, že základní varianty bývají vybaveny pouze jedinou planžetou, ty náročnější mohou mít ale až tři. To je z důvodu možnosti pak mnohem lépe kopírovat tvar obličeje, a tedy důkladněji oholit tvář. Vhodný je tento typ především při odstraňování kratších vousů. Zde je odlišnost od druhého principu. Frézkový stroj lépe oholí vousy delší a také hustší a tvrdší. Tyto strojky jsou vybaveny dvěma nebo třemi rotujícími hlavami. Sledovat byste u nich měli také rychlost otáček.
Další požadované vlastnosti
Při výběru strojku záleží i na tom, jak jste zvyklí se holit. To znamená zda, nasucho nebo namokro neboli za použití gelu atd. Druhý způsob ocení zejména ti, kteří mají citlivou pokožku, eliminuje se tak riziko podráždění. Současně se s ním můžete holit i ve sprše, protože bude voděodolný, což v praxi poznáte podle označení příslušným symbolem.
Pokud se holíte výhradně doma v koupelně, sáhněte po variantě určené k zapojení do sítě. Naopak ti, kteří vyznávají mobilitu, ocení strojek schopný provozu na baterii, případně akumulátor. S ním se po dobití zpravidla můžete oholit i několikrát, měla by se pohybovat zhruba na hranici čtyřiceti minut. Nabití u dražších modelů indikuje LED displej, někdy dotykový, ty levnější disponují obyčejnou kontrolkou. Proces nabíjení trvá přibližně tři hodiny, bude-li vámi vybraný strojek vybavený funkcí rychlonabíjení, lze jej zkrátit na cca hodinu.
Mezi další užitečné funkce, kterou může být holicí strojek vybavený, řadíme rovněž zastřihovač.
Jak strojek udržovat a kolik za něj zhruba zaplatíte
Zajímat by vás měla i údržba holicího strojku. Může být vybavený samočistícím mechanismem, případně ho lze omýt rovnou pod vodou, pokud se jedná o vodotěsný výrobek. Ty nejlevnější je potřeba vyčistit ručně za pomoci dodaného štětečku.
Nejlevnější modely lze pořídit za ceny už zhruba okolo 1 000 Kč, nejdražší naopak startují v cenové hladině od 4 000 Kč. Za špičkové modely můžete ovšem zaplatit i 10 000 Kč. Platí, že i v té nejnižší cenové kategorii je potřeba se uchýlit k nákupu produktu od zavedených značek. Obecně si mírně připlatíte za planžetové holicí strojky, frézkové bývají levnější.
Pokud vybíráte elektrický holící strojek, bude vás jistě zajímat počet smykových prvků, typ, doba nabíjení baterie nebo aplikace. Podle parametru „počet smykových prvků“ rozlišujeme 1, 2, 3, 4 nebo 5.Co se týče „doba nabíjení baterie“, najdeme u elektrických holících strojků varianty jako 1 h, 1,5 hodiny, 16 h nebo 8 h. Pokud by vás zajímal parametr „aplikace“, vybírat je možné z variant mokré/suché, suché nebo dry wet & dry. Na snadě je zkoumat i parametr „typ“, kde najdeme varianty fóliový holící strojek nebo rotační holicí strojek.