Vybíráme: Subwoofer
K modernímu počítači patří také kvalitní reproduktor. Na výběr je jich v dnešní době celá řada. Využití můžete velikého výběrů takzvaných subwooferů. Jedná se o reproduktory, které se hodí jak k počítačům (notebookům), tak i chytrým mobilním zařízením či k domácímu kinu. Subwoofer vám poskytne jedinečný zvukový zážitek, díky kterému se budete opravdu cítit jako v kině.
Pokud si chcete toto kvalitní zařízení zakoupit, přečtěte si následující článek, který se zaměřuje na to, jak takový kvalitní subwoofer vybrat. Před samotným výběrem byste si ovšem měly odpověď na otázku, která se týká pořizovacích nákladů. Vybrat si můžete z levných i poněkud drahých modelů, který nabízí kvalitní výkon i připojení.
Důležité parametry při výběru subwooferu
Při výběru opravdu kvalitního subwooferu se musíte zaměřit především na jeho výkon. Mezi důležité parametry se však také řadí i kmitočtový rozsah, citlivost a připojení. Zapomenout bychom neměli ani hmotnost a rozměry tohoto zařízení. Pro někoho mohou být rozhodující také pořizovací náklady a způsob napájení.
Výkon neboli množství energie subwooferu
U stolních počítačů, notebooků a jejich příslušenství je velice důležitým parametrem výkon. Ten nám udává množství energie za jednotku času. Je udáván ve wattech, pod značkou W. U mnoha zařízení platí obecné pravidlo, a jinak tomu není ani u subwooferu. Čím vyšší je výkon tohoto zařízení, tím kvalitnější a hlasitější hudba se vám dostane. Na současném trhu naleznete modely s výkonem od 60 W do 2 000 W. Nevýhodou je, že s narůstajícím výkonem stoupá i cena.
Kmitočtový rozsah
Kmitočtový rozsah je frekvenční rozsah, který prezentuje fyzikální vlastnosti vybraného zařízení. Jedná se o to, jaký daný model nabízí nejnižší a nejvyšší kmitočet. Tato veličina je udávána v hertzích. Minimální hodnoty jsou od 16 Hz do 50 Hz. Ty maximální pak jsou od 120 Hz do 900 Hz.
Citlivost
Při výběru kvalitního subwooferu bychom neměli zapomínat ani na rozsah citlivosti. Ta je u každého zařízení jiná. Pohybuje se od 88 dB až do 134 dB.
Připojení
Velice důležitým parametrem je také typ připojení ke zdroji zvuku. Nejčastěji se jedná o tyto konektory:
- 3,5 mm jack - klasický audio konektor
- USB port - používá se například u flashdisků
- RCA-Cinch - jedná se o vstup pro profesionální přenos zvuku
- RJ-45 - síťový kabel
V současné době jsou u moderních subwooferů využívány i bezdrátové technologie. Mezi tyto technologie patří bezdrátové připojení Wifi a Bluetooth.
Hmotnost a rozměry
U reproduktorů jsou důležité také vlastnosti. Nejčastěji se u tohoto zařízení setkáte s údajem v podobě průměru. Průměr subwooferu začíná na 160 mm. Ty větší modely mohou dosahovat až 450 mm.
Co se týče hmotnosti, nejlehčí modely váží 1,3 kilogramy. Nejtěžší modely překračují 26 kilogramy.
Způsob napájení
Existují dva typy způsobů napájení. Prvním způsobem je pasivní subwoofery. K provozu tohoto typu je zapotřebí zesilovač. Aktivní subwoofery obsahují integrovaný zesilovač.
Pořizovací náklady
Pořizovací náklady ovlivňuje spousta faktorů, jedná se především o technické parametry, které se promítají do finální ceny. Jedním z faktorů je také zvolený výrobce či značka. Ta ovlivňuje nejen celou kvalitu. Nejlevnější modely zakoupíte již od 2 000 Kč do 10 000 Kč.
Tyto levné modely však nemají tak skvělý výkon. Další cenovou kategorií jsou subwoofery od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Ty disponují svým kvalitním zpracováním a větším výkonem. Rozsah citlivosti je u těchto modelů do 97 dB.
Pořizovací náklady od 20 000 Kč. Tyto zařízení jsou určeny převážně pro náročné. Nabízí bezdrátové připojení, moderní design a výkon až 2 000 W. Rozsah citlivosti je od 134 dB.
Pokud vybíráte subwoofer, bude vás jistě zajímat typ, posílení, šířka nebo hloubka. Podle parametru „šířka“ rozlišujeme 23,5 cm, 27 cm, 29,3 cm, 30,5 cm nebo 33,6 cm.Co se týče „hloubka“, najdeme u subwooferů varianty jako 23,5 cm, 30,5 cm, 31 cm, 34 cm nebo 37 cm. Na snadě je zkoumat i parametr „typ“, kde najdeme varianty subwoofer.