Jak poznat nejlepší Studiová sluchátka
K nalezení nejlepších studiových sluchátek je důležité zvážit následující parametry:
- Kvalita zvuku
- Komfort
- Cena
- Kvalita kabelu
- Kvalita mikrofonu
- Vysoce kvalitní komponenty
Kvůli svému účelu jsou studiová sluchátka obvykle navržena tak, aby poskytovala vynikající kvalitu zvuku a měla vysoce kvalitní komponenty, což znamená, že vyžadují vyšší cenu. Proto je důležité zvážit, jaké jsou vaše potřeby, a vybrat sluchátka, která vám poskytnou nejlepší kvalitu zvuku a komfort za cenu, kterou si můžete dovolit.
Vybíráme: Studiová sluchátka
V dnešní době je poslouchání muziky a koukání na filmy velkým hitem. Muziku můžeme poslouchat takřka kdekoliv. Abychom zvukem nerušili okolí, případně okolí nás, používá většina lidi sluchátka. Sluchátek existuje celá řada. Od těch malých „špuntových“ na poslouchání muziky ve vlaku či autobuse až po veliká studiová, která se hodí pro zpěváky nebo pro DJ. V tomto článku se zaměříme právě na výběr kvalitních velkých sluchátek do studia nebo na koncert.
Jaká jsou kritéria pro výběr kvalitních studiových sluchátek?
Před samotným výběrem kvalitních studiových sluchátek je důležité zaměřit se na následující otázky:
- Jaká je vaše cenová představa?
- Požadujete perfektní kvalitu zvuku?
- Jak často budete sluchátka používat?
- Chcete bezdrátová sluchátka?
Studiová sluchátka se vyrábějí přes uši, což je nejlepší způsob pro pohodlné nošení. Jejich cena je velmi různá. Začíná na zhruba 500 Kč a končí až na 10 000 Kč. Vše záleží nejen na vaší cenové představě, ale také na kvalitě zvuku, izolaci zvuku z okolí a na pohodlném nošení. Pokud jste profesionální DJ nebo víte, že budete sluchátka nosit několik hodin denně, nebojte si za ně připlatit. Vyšší cena se rovná i vyšší kvalitě, jak zvukové tak i materiálové. Ideální cena sluchátek je v rozmezí od 3 000 Kč do 5 000 Kč. Pokud jste si vybrali sluchátka již dříve, je dobré zajít do obchodu a vyzkoušet si, jak vám padnou. Jestliže váháte mezi bezdrátovou variantou, tak vězte, že to rozhodně správná volba není. Zejména profesionálové si nemohou dovolit, aby jim zvuk z „ničeho nic“ vypadl (např. kvůli špatnému dobití sluchátek), proto drátová sluchátka jsou tou nejlepší volbou, hlavně po ty, kteří využívají sluchátka ve svém zaměstnání denně.
Jaké jsou důležité parametry při výběru studiových sluchátek?
Důležité parametry byste při výběru studiových sluchátek rozhodně neměli podceňovat. U studiových sluchátek se určitě vyplatí projít si technické parametry. Mezi tyto parametry patří míra zkreslení, impedance, frekvence a citlivost.
Míra zkresleni
Zkreslení sluchátek je velmi důležitým parametrem. Vyjadřuje totiž, jak se zvuk změní při průchodu přes sluchátka k vašim uším. Je tedy důležité hledět na to, kolik procent zvuku se takto změní. Hodnota by měla být maximálně kolem jednoho procenta. Čím nižší procento, tím je zvuk kvalitnější.
Impedance
Impedance je udávána v Ohmech. Pro malá zařízení se doporučuje volit nižší hodnotu impedance, protože vyšší odpor s sebou nese i vyšší potřebnou energii. Pokud jsou sluchátka připojeny například k mobilnímu telefonu, impedance má vliv na zátěž jeho baterie, proto se v tomto případě volí nižší.
Frekvence
Frekvence v případě sluchátek vyjadřuje tóny, které jsou z přístroje vysílány do vašich uší. Hodnota je udávána v hertzech (Hz) a znamená, jak dobře se vám bude zvuk poslouchat. Lidské ucho vnímá zvuk ve frekvenčním rozsahu 20 Hz až 20 000 Hz.
Citlivost
Citlivost je udávána v decibelech (dB) a vyjadřuje akustický výkon sluchátek. Frekvence se standardně pohybuje kolem hodnoty 100 dB. Ty nejlepší modely sluchátek dosahují až 105 dB.
Jaké jsou výhody a nevýhody studiových sluchátek?
Výhody studiových sluchátek
Mezi výhody těchto sluchátek rozhodně patří jejich precizní zpracování a jedinečná kvalita zvuku. Jestli jste ochotni si připlatit, nemusíte se o kvalitu v žádném případě bát. Další výhodou je izolace hluku z okolí a delší kabel.
Nevýhody studiových sluchátek
Nevýhodou pro někoho může být pohodlné nošení, protože ze sluchátek mohou při několika hodinovém nošení bolet uši. Bezdrátová sluchátka je nutno dobíjet a zvuk může při provozu občas vypadnout (lepší volbou jsou sluchátka drátová).