Jak poznat nejlepší Bluetooth reproduktory?
Pokud se snažíte najít nejlepší Bluetooth reproduktory, měli byste zvážit následující parametry:
- Kvalita zvuku
- Dosah signálu
- Životnost baterie
- Kompatibilita s ostatními zařízeními
- Výdrž baterie
- Velikost a tvar
- Cena
Kvalita zvuku je klíčovou vlastností, kterou byste měli zvažovat při výběru, protože je to to, co vám umožní prožít skutečně kvalitní zvuk. Dosah signálu je také důležitý, protože vám umožní poslouchat reproduktory i ve větším prostoru. Životnost baterie je důležitá, protože vám umožní poslouchat reproduktory po delší dobu bez nutnosti dobíjení. Kompatibilita s ostatními zařízeními je také důležitá, protože vám umožní připojit reproduktory k různým zařízením. Výdrž baterie je důležitý parametr, protože vám umožní poslouchat reproduktory déle bez nutnosti dobíjení. Velikost a tvar reproduktorů jsou také důležité, protože vám umožní umístit je do vašeho prostoru. Cena je také důležitým parametrem, protože vám umožní najít reproduktory, které jsou ve vašem rozpočtu.
Jakmile přehodnotíte tyto parametry, měli byste být schopni najít nejlepší Bluetooth reproduktory, které odpovídají vašim potřebám.
Vybíráme: Bluetooth reproduktory
V současné době je na trhu velký výběr bluetooth reproduktorů. Co od takových přenosných reproduktorů očekávat a jak vybrat ten ideální? Pojďme se na jednotlivé parametry podívat podrobněji.
Kvalita poslechu
Reproduktor si samozřejmě pořizujeme za účelem poslechu hudby a tedy očekávame, že si poslech užijeme a nejen přetrpíme. Jsou dva extrémy, na které bychom si měli dát pozor. Prvním je přílišné zdůrazňování basů, které vede k dunivému zvuku na úkor ostatních tónů. Druhým extrémem je úplné vynechávání nejspodnějších basů, což sice vede k jasnějšímu a příjemnějšímu projevu, není však vhodný pro poslech například elektronické či moderní popové hudby, kde je kladen důraz na hutné basové základy. Záleží proto i na tom, jakou hudbu nejčastěji posloucháme. Ideální také je, je-li reprodukce všesměrová, tedy zajišťuje rozptyl zvuku všemi směry a proto nemusíme reproduktor stále otáčet směrem, kde se zrovna nacházíme, což je u přenosných reproduktorů nepraktické. Efekt stereo přehrávání, ač jej většina zařízení nabízí, nebývá příliš patrný, vzhledem k tomu, že velikost bluetooth reproduktoru neumožňuje, aby byly měniče dále od sebe. Můžeme ale spárovat dvě zařízení a tím stereoposlech získat.
Design a konstrukce
Při výběru bychom se měli řídit nejen tím, jak se nám reproduktor líbí, ale i funkčností a logičností ovládání. Přehazování skladeb může být někdy záludné, jelikož dost často výrobci kombinují tlačítka přehazovaní skladeb s hlasitostí. Problém je v tom, že když se hlasitost volí dlouhým stiskem a změna skladby krátkým stiskem, někdy se to nemusí povést přesně a to nás může pěkně pozlobit.Výrobci se také snaží zaujmout například voděodolností, buď částečnou, kdy reproduktorům nevadí pár kapek vody, nebo nabízejí i modely, které lze třeba na půl hodiny ponořit bez obav do vody. Neméně důležitými paramatry jsou také jeho rozměry a váha.
Připojení
Mnohé přenosné reproduktory zvládají připojení nejen přes bluetooth technologii, ale i připojení přes mikroSD karty či USB výstup, což se může hodit například pro poslech mp3 skladeb, které máme uložené na paměťových kartách či flash discích nebo pro nabíjení na principu powerbanky. Přes některá zařízení lze nahrávat i telefonní hovory. Některé modely nabízejí sluchátkový výstup, kterým lze reproduktor připojit k domácímu hudebnímu mikrosystému a tak slouží jako bluetooth přijímač. Tady je však třeba dát si pozor na kvalitu přenosu, která často u levnějších zařízení bývá velmi nízká, proto doporučujeme spíše digitální zpracování.
Výdrž baterie
Výdrž baterie záleží nejen na velikosti zařízení, tedy čím větší, tím více vydrží, ale i na výkonu reproduktorů. Tento parametr je ve spektru výrobců velmi individulaní a záleží také jak hlasitě hudbu posloucháme či jak často přepínáme skladby. Výrobci udávají maximální výdrž, která se pohybuje od šesti do dvacetičtyř hodin.
Vychytávky a funkce navíc
Výrobci reproduktorů také často nabízejí vychytávky navíc jako je svítilna, powerbanka, mikrofon pro telefonní hovory, možnost výměny baterie. Součástí reproduktoru může být také například FM radio, u levnějších modelů však anténa není dosti často příliš kvalitní nebo vydávají spíše huhlavý zastřený zvuk, kterému je hůře rozumnět. Výhodou je, mají-li displej, kde můžeme vidět, jakou stanici posloucháme. Dalšími vychytávkami mohou být třeba očko na karabinku, kterou lze reproduktor připnout například k opasku nebo batohu či možnost vložení reproduktoru do držáku na kolo. Je-li ucho reproduktoru polohovatelné, můžete jej o něj opřít.
Na co si dát pozor?
Největší problémy nastávají většinou s krytkami výstupů, kdy se při častém otevírání a zavíraní krytky ochodí a to je nejvíce nepříjemné u voděodolných zařízení, která tak tuto funkci ztrácejí. To se stává predevším u gumových krytek, tedy lépe vybrat model s krytkou plastovou. Ještě více ostražitosti doporučujeme u modelů, které mají pod krytkou zapínání/vypínání, což je navíc velmi nepraktické.
Pokud vybíráte bluetooth reproduktory, bude vás jistě zajímat systém, zvukový vstup (aux), aptx nebo voděodolný. Podle parametru „systém“ rozlišujeme 2.1-system , systém mono nebo stereo systém.Co se týče „zvukový vstup (aux)“, najdeme u bluetooth reproduktorů varianty jako chybí nebo ano. Pokud by vás zajímal parametr „aptx“, vybírat je možné z variant chybí nebo ano. Na snadě je zkoumat i parametr „voděodolný“, kde najdeme varianty chybí nebo ano.