Vybíráme: solární nabiječka

Jak vybrat kvalitní solární nabíječku?

Kdo z vás jezdí častěji do přírody, ten jistě ví, jak je občas těžké dobít si na túře v horách mobil nebo MP3 přehrávač. Dříve to možná nebylo tak patrné, ale čím pokročilejší technologie jsou v mobilních telefonech použity, tím kratší mají výdrž a o to častěji je potřeba je dobíjet. Aby se vám tedy nestalo, že se ocitnete hluboko v horách a v případě nouze si nebudete moci ani zavolat pomoc, hodí se mít po ruce vždy solární nabíječku. A aby vám byla k užitku, přinášíme pár rad a tipů, jak vybrat tu nejvhodnější.

číst dále...

Nejprodávanější solární nabiječky

11 nejlepších v kategorii Solární nabíječky podle testů evropských magazínů
1.
Koupit Goal Zero »

Goal Zero Guide 10 Plus Solar Kit

Hodnocení v testech: 100%

Hodnocení uživatelů: 87%


Nejlepší hodnocení - solární nabiječka v testech a recenzích - 93.5% na základě 54 hodnocení

Recenze: Samozřejmě že je energetická síla NiMH baterií ve srovnání s Akku bateriemi znatelně nižší, přesto se firmě Goal Zero povedlo vyvinout obzvláště kompaktní a lehkou nabíječku na čtyři AA- nebo AAA- baterie. Společně s Nomad 7 je celkový systém nadmíru výkonný, má vysokou účinnost a bez problému nabijei větší tablety...Jediným problémem je absence použitelného indikátoru nabití a lehce poškrabatelný solární panel. Všechny díly Guide-10-Plus-Kit jsou vysoce kvalitní a dobře zpracované.

Hmotnost544 g
Kompatibilní typyNi-MH
Načítání Sloty3
TypSolární nabíječka
Zjistit aktuální cenu
Testujícídatum testuHodnocení
pocketnavigation.de07/2013 zejména Doporučujeme

2.
Koupit Goal Zero »

Goal Zero Nomad 7

Hodnocení v testech: 90%

Hodnocení uživatelů: 90%


Recenze: Jako zařízení vhodné pro mobilní nabíjení se Nomad 7 v praxi ukazuje jako výkonné zařízení, které je poněkud náchylné na špatné povětrnostní podmínky. Solární moduly jsou sice chráněny před vlhkostí, ale elektronika dodávající proud a a samotné baterie nejsou vodotěsné. Člověk tak musí počítat s jistými ztrátami v kapacitě.

Načítání Sloty3
Zjistit aktuální cenu
Testujícídatum testuHodnocení
iPhone Life09/2011
5 z 5 hvězd
3.
Koupit Goal Zero »

Goal Zero Switch 8 Solar Recharging Kit

Hodnocení v testech: 84%

Hodnocení uživatelů: 64%


Recenze: Switch-8-Kit je nejmenším balíčkem v nabídce Goal Zero a přesvědčí svými malými rozměry a nízkou hmotností. Solární panely Nomad 3.5 nás plně přesvědčily, mají vysokou účinnost a umí přímo nabít menší zařízení. Nečekali jsme, že tento malý solární panel sám ve stínu nabije Garmin Fenix (i když pomalu). Akumulátor Switch 8 není úplně optimálně zpracován (zástrčka, LED) a je o něco větší než jiné externí Li-lon baterie podobné kapacity.

Hmotnost90 g
Kompatibilní typyLi-ion
Načítání Sloty1
Zjistit cenu Goal Zero »
Testujícídatum testuHodnocení
pocketnavigation.de07/2013 Doporučujeme
4.
Koupit Xtorm Magma »

Xtorm Magma Solar Charger

Hodnocení v testech: 84%


Recenze: Plus: Robustní, praktický hliníkový stojan / hák, funkce lampy, solární funkce. Mínus: Nástavce pro univerzální kabel se snadno ztratí. "

TypSolární nabíječka
Zjistit aktuální cenu
Testujícídatum testuHodnocení
Macwelt12/2014
dobré (1,8)
5.
Koupit Goal Zero »

Goal Zero Guide 10

Hodnocení v testech: 80%

Hodnocení uživatelů: 100%

Hodnoceno méně než 5x

Recenze: Obě baterie měly za dobrých podmínek vždy dostatek výkonu, aby mohly nabít oba iPhony. Teprve až poslední den turistiky, kdy přestalo svítit Slunce, se to změnilo. Zatažená obloha učinila bateriím práci mnohem těžší. LED diody nabíjení ukazovaly, že jednotky nevyrábí vůbec žádnou elektřinu.

Testujícídatum testuHodnocení
iPhone Life09/2011
4 z 5 hvězd
6.
Koupit Powertraveller PowerMonkey »

Powertraveller PowerMonkey Extreme

Hodnocení v testech: 78%

Hodnocení uživatelů: 80%


Recenze: Pro: Baterie s velmi vysokou kapacitou, odolný vůči počasí a nárazu; použitelný různorodě. Proti: slabý výkon solárních článků.

Výstupní napětí5 V
Kapacita baterie700 mAh
Technologie bateriíLithium polymerové (Li-Po)
Hmotnost460 g
Barva produktuŠedá
Zjistit cenu Powertraveller PowerMonkey »
Testujícídatum testuHodnocení
Foto Praxis05/2013
dobré (2,1)
Poměr cena/výkon:  uspokojivé
7.
Koupit SunnyBag Leaf »

SunnyBag Leaf

Hodnocení uživatelů: 100%


Recenze: Pokud jsou fotovoltaické články v klidu vystaveny slunečním paprskům, nabije kompaktní a robustní panel mobilní telefon rychle do plného nabití. Při upevnění na batoh se výkon sníží. PowerStick také trpí na samovybíjení. Při vícedenních túrách stále platný.

Hmotnost130 g
Načítání Sloty1
TypSolární nabíječka
Zjistit cenu SunnyBag Leaf »
Testujícídatum testuHodnocení
Bergsteiger05/2015 bez výsledné známky
Poměr cena/výkon:  3 von 5 Punkten
8.
Koupit Powertraveller Solarmonkey »

Powertraveller Solarmonkey Adventurer black

Hodnocení uživatelů: 100%

Hodnoceno méně než 5x

Recenze: Plus: velikost baterie; robustní tělo, dobrý poměr velikosti, váhy a výkonu. Minus: -.

Kompatibilní typyLi-Po
Nabíjení proud2500 mAh
Zjistit cenu Powertraveller Solarmonkey »
9.
Koupit Powertraveller Solargorilla »

Powertraveller Solargorilla

Hodnocení uživatelů: 70%


Recenze: Power Traveller Solargorilla nebere energie, která nabíjí jiné zařízení přes USB, ze zásuvky, ale přímo ze slunce. Má velikost netbooku a k roztažení jsou k dispozici desky ve velikosti listů A5, které slouží k výrobě energie. Dokonce ani při ideálních podmínkách nedosáhne slibovaných 1000 mA. Navíc chybí ukazatel, kdy je dosaženo plného USB napětí.

Počet USB portů1
KontrolkyAno
Výstupní napětí20 V
Šířka200 mm
Hmotnost820 g
Výška19 mm
Délka kabelu2 m
Barva produktuŠedá
Hloubka264 mm
Zjistit cenu Powertraveller Solargorilla »
10.
Koupit A-Solar AM-101 »

A-Solar AM-101


O kompatibilitě nabíječkaMobilní telefon
Čas spuštění90 min
Výstupní napětí3.7 V
Kapacita baterie2000 mAh
Hmotnost140 g
Barva produktuStříbro
Zjistit cenu A-Solar AM-101 »
11.
Koupit Brunton Outdoor »

Brunton Outdoor Solaris i6


Načítání Sloty1
TypSolární nabíječka
Zjistit cenu Brunton Outdoor »

Vybíráme: solární nabiječka (pokračování)

Základní typy solárních nabíječek

Zkusme si na začátek říct, jaké druhy solárních nabíječek vlastně rozeznáváme. Základní typy jsou dva:

  • Solární nabíječky s integrovanou baterií - můžete ji nabíjet i z elektrické sítě. Slouží v zásadě jako powerbanka, doplněná solárním panelem, kterým ji v přírodě můžete doplňovat.
  • Solární nabíječky na přímé nabíjení - bez integrované baterie. Obsahují pouze solární článek, který nutně musí být vysoce výkonný, jinak s ním nic nenabijete. Rychlost nabíjení by měla být alespoň 0,3 až 0,5 A, cokoliv nad 1 A je pak velmi dobrý výkon.

Solární nabíječky bez baterie se vyplatí hlavně při kratších výletech, nebo při nabíjení menších zařízení. Pro delší cesty nebo pro větší přístroje (jako jsou třeba notebooky) už je zapotřebí využít nabíječku s integrovanou baterií, aby byl účinek dostatečný.

Výkon solární nabíječky je rozhodující

Výkon solárních nabíječek je velmi různorodý. V zásadě se pohybuje od jednoho až do deseti wattů, často i více. Samozřejmě, že čím vyšší je výkon, tím lépe. Neplatí to ale úplně stoprocentně. Je důležité nejen to, jaký výkon má samotná nabíječka, hodně záleží také na způsobu, jakým nabíjíte. Maximálního výkonu dosáhnete pouze tehdy, kdy je nabíječka plně osvětlená a natočená kolmo ke slunci. To navíc musí svítit bez výkyvů, mraky účinnost snižují. Jelikož ne vždy zajistíte ideální podmínky, obzvláště v lese nebo v horách, je určitě nutné potřebný výkon trochu naddimenzovat a koupit raději výkonnější nabíječku, než potřebujete. Do velké míry je pak potřebný výkon závislý také na tom, co vlastně chcete nabíjet. Podívejte se proto na následující seznam:

  • Výkon do 2 W - vhodný pro použití ve spojení s interní baterií, hodí se jen jako záložní a doplňkový zdroj
  • Výkon od 2 do 4 W - drobná elektronika, "hloupé" mobilní telefony
  • Výkon od 4 do 10 W - MP3 přehrávače, chytré telefony, GPS navigace
  • Výkon od 10 do 20 W - tablety, netbooky
  • Výkon od 20 W výše - notebooky

Kapacita interní baterie

Neplatí to pro všechny solární nabíječky, ale většina z nich má už dnes v sobě integrovánu baterii o určité kapacitě. Ta se dobíjí z elektrické sítě a slouží jako podpůrný zdroj v případě špatného počasí. Její kapacita se udává v mAh (miliampérhodinách). Platí zde, že čím vyšší kapacita bude, tím lépe - o to déle můžete nabíjet a tím více elektřiny do baterie při nabití uložíte a vezmete s sebou. Průměrně se kapacita pohybuje kolem 5500 mAh. Pro srovnání, například klasická tužková baterie má kapacitu jedna až dvě Ah, baterie fotoaparátu zhruba kolem 1 Ah. Podle toho, co budete chtít v přírodě nabíjet, byste tedy měli přizpůsobit i kapacitu

Jaká zařízení lze s pomocí solární nabíječky nabíjet

Kromě toho, s jakým výkonem nabíjíte, je potřeba také vědět, co můžete za pomoci nabíječky nabíjet. Při nákupu se tedy vždy podívejte, zda ji lze opravdu ve vašem případě využít. Některé, zejména starší nebo jednodušší modely, umí dobíjet pouze klasické tužkové baterie. S bateriemi kamer nebo fotoaparátů si neporadí. Stejně tak je dobré se podívat, jestli má nabíječka třeba USB výstup, za pomoci kterého můžete připojit mobilní telefon nebo GPS navigaci. Na druhé straně kabelu se bude hodit, když bude k základnímu vybavení patřit několik redukcí, aby se dala nabíječka zapojit do jakéhokoliv přístroje. Pro motoristy pak existují i přístroje, s nimiž jste schopní dobíjet velké olověné 12V baterie aut nebo motocyklů.

Solární panel a jeho parametry

Solární panel byste měli volit takový, aby dokázal zachytit co nejvíce slunečního záření. Čím větší, tím lepší. Ideální je, pokud jde o flexibilní solární nabíječku, která se dá složit - tam vám totiž odpadá starost s přenášením velkého panelu, ale zároveň se nemusíte uchylovat ke koupi zbytečně malé nabíječky. Další otázkou je potom účinnost solárního panelu. Ta závisí na jeho typu, které běžně rozeznáváme dva:

  • Amorfní fotovoltaický článek - zachycuje širší spektrum světla, takže se dá nabíjet i třeba za sklem, na druhou stranu jeho účinnost je nižší (jen asi 5 až 8 %) a životnost je kratší.
  • Krystalický fotovoltaický článek - rozlišujeme ještě dva poddruhy, monokrystalický a polykrystalický. Jejich hlavní výhodou je vyšší účinnost, dosahující až 16 %, a zároveň i delší životnost. Naproti tomu nejsou schopny absorbovat rozptýlené záření.

Drobnosti, které vám život s nabíječkou usnadní

Na závěr jsme si nechali pár praktických rad. Určitě nezapomínejte na to, že nabíječku budete muset na výletech nosit u sebe, buď v batohu nebo po kapsách. Takže čím bude lehčí, tím lépe pro vás. Volíte-li mezi dvěma srovnatelně kvalitními nabíječkami, z nichž jedna váží 200 gramů a druhá 500 gramů, berte tu lehčí. Uvidíte, že rozdíl po 20 kilometrech chůze pocítíte. Stejně tak se dívejte, jak je nabíječka skladná. Pokud je panel velký, ale flexibilní (tedy že se dá složit na menší), je to naprosto ideální.

 

Aktuální slevy


DiskuzeCopyright KTERY.CZ 2020, kontakt: admin@ktery.cz
x

Už odcházíte? Máme ještě co nabídnout!

Od návštěvníků TestPneumatik.eu vím, že zorientovat se v takovém množství pneumatik je celkem složité. Často se mě tak místo testů ptají na mé osobní doporučení.

Proto jsem vypracoval a chtěl bych vám nabídnout můj aktuální přehled několika modelů pneumatik pro rok 2018, který si průběžně aktualizuji během tvorby tohoto webu a které bych bez obav obul na svůj vůz.Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru s novými testy pneumatik (obvykle 2x ročně) v souladu s našimi zásadami.
Srovnat ceny solárních nabiječek na Heurece »