Vybíráme: Solární nabíječky
Jak vybrat kvalitní solární nabíječku?
Kdo z vás jezdí častěji do přírody, ten jistě ví, jak je občas těžké dobít si na túře v horách mobil nebo MP3 přehrávač. Dříve to možná nebylo tak patrné, ale čím pokročilejší technologie jsou v mobilních telefonech použity, tím kratší mají výdrž a o to častěji je potřeba je dobíjet. Aby se vám tedy nestalo, že se ocitnete hluboko v horách a v případě nouze si nebudete moci ani zavolat pomoc, hodí se mít po ruce vždy solární nabíječku. A aby vám byla k užitku, přinášíme pár rad a tipů, jak vybrat tu nejvhodnější.
Základní typy solárních nabíječek
Zkusme si na začátek říct, jaké druhy solárních nabíječek vlastně rozeznáváme. Základní typy jsou dva:
- Solární nabíječky s integrovanou baterií - můžete ji nabíjet i z elektrické sítě. Slouží v zásadě jako powerbanka, doplněná solárním panelem, kterým ji v přírodě můžete doplňovat.
- Solární nabíječky na přímé nabíjení - bez integrované baterie. Obsahují pouze solární článek, který nutně musí být vysoce výkonný, jinak s ním nic nenabijete. Rychlost nabíjení by měla být alespoň 0,3 až 0,5 A, cokoliv nad 1 A je pak velmi dobrý výkon.
Solární nabíječky bez baterie se vyplatí hlavně při kratších výletech, nebo při nabíjení menších zařízení. Pro delší cesty nebo pro větší přístroje (jako jsou třeba notebooky) už je zapotřebí využít nabíječku s integrovanou baterií, aby byl účinek dostatečný.
Výkon solární nabíječky je rozhodující
Výkon solárních nabíječek je velmi různorodý. V zásadě se pohybuje od jednoho až do deseti wattů, často i více. Samozřejmě, že čím vyšší je výkon, tím lépe. Neplatí to ale úplně stoprocentně. Je důležité nejen to, jaký výkon má samotná nabíječka, hodně záleží také na způsobu, jakým nabíjíte. Maximálního výkonu dosáhnete pouze tehdy, kdy je nabíječka plně osvětlená a natočená kolmo ke slunci. To navíc musí svítit bez výkyvů, mraky účinnost snižují. Jelikož ne vždy zajistíte ideální podmínky, obzvláště v lese nebo v horách, je určitě nutné potřebný výkon trochu naddimenzovat a koupit raději výkonnější nabíječku, než potřebujete. Do velké míry je pak potřebný výkon závislý také na tom, co vlastně chcete nabíjet. Podívejte se proto na následující seznam:
- Výkon do 2 W - vhodný pro použití ve spojení s interní baterií, hodí se jen jako záložní a doplňkový zdroj
- Výkon od 2 do 4 W - drobná elektronika, "hloupé" mobilní telefony
- Výkon od 4 do 10 W - MP3 přehrávače, chytré telefony, GPS navigace
- Výkon od 10 do 20 W - tablety, netbooky
- Výkon od 20 W výše - notebooky
Kapacita interní baterie
Neplatí to pro všechny solární nabíječky, ale většina z nich má už dnes v sobě integrovánu baterii o určité kapacitě. Ta se dobíjí z elektrické sítě a slouží jako podpůrný zdroj v případě špatného počasí. Její kapacita se udává v mAh (miliampérhodinách). Platí zde, že čím vyšší kapacita bude, tím lépe - o to déle můžete nabíjet a tím více elektřiny do baterie při nabití uložíte a vezmete s sebou. Průměrně se kapacita pohybuje kolem 5500 mAh. Pro srovnání, například klasická tužková baterie má kapacitu jedna až dvě Ah, baterie fotoaparátu zhruba kolem 1 Ah. Podle toho, co budete chtít v přírodě nabíjet, byste tedy měli přizpůsobit i kapacitu
Jaká zařízení lze s pomocí solární nabíječky nabíjet
Kromě toho, s jakým výkonem nabíjíte, je potřeba také vědět, co můžete za pomoci nabíječky nabíjet. Při nákupu se tedy vždy podívejte, zda ji lze opravdu ve vašem případě využít. Některé, zejména starší nebo jednodušší modely, umí dobíjet pouze klasické tužkové baterie. S bateriemi kamer nebo fotoaparátů si neporadí. Stejně tak je dobré se podívat, jestli má nabíječka třeba USB výstup, za pomoci kterého můžete připojit mobilní telefon nebo GPS navigaci. Na druhé straně kabelu se bude hodit, když bude k základnímu vybavení patřit několik redukcí, aby se dala nabíječka zapojit do jakéhokoliv přístroje. Pro motoristy pak existují i přístroje, s nimiž jste schopní dobíjet velké olověné 12V baterie aut nebo motocyklů.
Solární panel a jeho parametry
Solární panel byste měli volit takový, aby dokázal zachytit co nejvíce slunečního záření. Čím větší, tím lepší. Ideální je, pokud jde o flexibilní solární nabíječku, která se dá složit - tam vám totiž odpadá starost s přenášením velkého panelu, ale zároveň se nemusíte uchylovat ke koupi zbytečně malé nabíječky. Další otázkou je potom účinnost solárního panelu. Ta závisí na jeho typu, které běžně rozeznáváme dva:
- Amorfní fotovoltaický článek - zachycuje širší spektrum světla, takže se dá nabíjet i třeba za sklem, na druhou stranu jeho účinnost je nižší (jen asi 5 až 8 %) a životnost je kratší.
- Krystalický fotovoltaický článek - rozlišujeme ještě dva poddruhy, monokrystalický a polykrystalický. Jejich hlavní výhodou je vyšší účinnost, dosahující až 16 %, a zároveň i delší životnost. Naproti tomu nejsou schopny absorbovat rozptýlené záření.
Drobnosti, které vám život s nabíječkou usnadní
Na závěr jsme si nechali pár praktických rad. Určitě nezapomínejte na to, že nabíječku budete muset na výletech nosit u sebe, buď v batohu nebo po kapsách. Takže čím bude lehčí, tím lépe pro vás. Volíte-li mezi dvěma srovnatelně kvalitními nabíječkami, z nichž jedna váží 200 gramů a druhá 500 gramů, berte tu lehčí. Uvidíte, že rozdíl po 20 kilometrech chůze pocítíte. Stejně tak se dívejte, jak je nabíječka skladná. Pokud je panel velký, ale flexibilní (tedy že se dá složit na menší), je to naprosto ideální.
Pokud vybíráte solární nabiječky, bude vás jistě zajímat typ, načítání slotů, hmotnost, funkce nebo rozměry (Š x h x v). Podle parametru „hmotnost“ rozlišujeme 1560 g, 290 g, 354 g, 363 g nebo 410 g.Co se týče „načítání slotů“, najdeme u solárních nabiječek varianty jako 1, 2 nebo 3. Pokud by vás zajímal parametr „rozměry (Š x h x v)“, vybírat je možné z variant 110 x 200 x 18 mm, 12,5 x 24,5 x 3,7 cm nebo 33 x 22.23 x 1.27 cm. Na snadě je zkoumat i parametr „typ“, kde najdeme varianty napájecí zdroj nebo solární nabíječka.