Vybíráme: Kultivátory
Chtěly byste si pořídit kvalitní zahradní kultivátor, ale nevíte si rady s jeho výběrem? Pojďme se společně zaměřit na kultivátory a poradit se vším co je pro jejich výběr podstatné. Zaměříme se nejen na typy kultivátorů, ale také na důležité parametry, které vám s výběrem pomohou.
Na současném trhu existuje mnoho způsobů, jak se starat o zahradu. Abyste si potřebné práce na vašem pozemku ulehčili, je vhodné pořídit si pomocníky, kteří většinu práce udělají za vás. Jedním z těchto pomocníků je i kultivátor. Kultivátor je zahradním pomocníkem vhodným především pro vášnivé zahrádkáře. Toto zařízení pomáhá, abyste měli každý rok bohatou úrodu. Při výběru kultivátoru je dobré řídit se hlavně velikostí vaší zahrady.
Kultivátor umí obdělávat půdu, odstraňovat plevel, vertikutovat, rýt, připravovat půdu pro sadbu, zapracovávat hnojivo či zařezávat okraje trávníku. Tyto moderní stroje v sobě kombinují hned několik strojů, což výrazně ušetří nejen vaší peněženku, ale také prostory v zahradním domku či garáži.
Než se pustíte do výběru kultivátoru
Samotnému výběru prochází několik důležitých otázek:
- Jakou máte velikost zahrady?
- Jaké jsou vaše finanční prostředky?
- Jaký požadujete pohon kultivátoru (elektrický či benzínový pohon) a další parametry (výkon, pracovní záběr, počet a materiál nožů)?
Typy kultivátorů
Na současném trhu existuje několik typů kultivátorů:
- malé kultivátory
- malé víceúčelové kultivátory
- hobby řemenové kultivátory
- profi kultivátory
Malé kultivátory
Malé kultivátory mají slabší motor a jsou vhodně pro malé záhony. Objem motoru těchto typů činí zhruba 35 ccm a záběr nožů je 30 cm.
Malé víceúčelové kultivátory
Tyto kultivátory mají objem motoru do hodnoty 50 ccm, s výkonem do 2 000 W. Záběr činí až 45 cm. Malé víceúčelové kultivátory jsou také lehčí konstrukce, která má zhruba 12 kg.
Hobby řemenové kultivátory
K pohonu slouží motory s obsahem do 200 kubických centimetrů, jak horizontální tak i vertikální konstrukce.
Profi kultivátory
K pohonu slouží dvou až čtyřtaktní motory. Ty jsou vybavené odstředivou spojkou a rychloupínacím zařízením.
Druhy kultivátorů dle typu pohonu a jejich výhody
Dle typu pohonu se kultivátory dělí na:
- kultivátory s benzínovým pohonem
- kultivátory s elektrickým pohonem
Kultivátory s benzínovým pohonem
Mezi výhody benzínových kultivátorů patří lepší mobilita, vyšší výkon a rychlejší i kvalitnější práce. Nevýhodami jsou vyšší míra hluku, vyšší pořizovací náklady a vysoká hmotnost.
Kultivátory s elektrickým pohonem
Mezi výhody elektrických kultivátorů patří tichý a ekologický chod, jednodušší manipulace a nižší pořizovací náklady. Nevýhodou je nutnost neustálého připojení ke zdroji elektrické energie. Tyto modely mají také nižší výkon.
Důležité parametry při výběru kultivátoru
Při výběru kultivátoru je důležité zaměřit se na následující parametry:
- výkon
- nože
- pracovní záběr, průměr nožů a jejich materiál
- cena
Výkon
Velikost výkonu se hlavně odvíjí od pohonu daného kultivátoru. Elektrické kultivátory mají výkon do hodnoty 1 000 W. Dalším je benzínový pohon. U kultivátorů s tímto pohonem dosahuje výkon od 3 000 až do 5 000 W.
Nože
Nože pro kultivátory mohou být různých druhů. Pro lehké a písčité půdy se hodí tzv. kypřící hvězdice s pravoúhlým zakřivením. Naopak pro těžší půdu jsou vhodné též kypřící hvězdice, ovšem s kopinatými noži.
Pracovní záběr, průměr nožů a jejich materiál
Kultivátory elektrické mají většinou čtyři kultivační nože s průměrem do 25 cm. Jejích záběr je v rozmezí zhruba od 30 do 40 cm. Také typy kultivátoru jsou vhodné zejména pro půdy s menšími rozměry.
Kvalita kypřících nožů je velmi veliká a důležitá. Kultivátory se totiž vyskytují v prostředí, kde se neustále obrušují. Je nutné, aby nože byly vyrobeny z co nejkvalitnějšího a odolného materiálu. Mezi nejlepší materiál kypřících nožů patří kvalitní kalené oceli.
Cena
Levnější modely naleznete již od 1 500 Kč. Ty dražší a výkonnější modely se dají pořídit až za 20 000 Kč.
Bezpečnost při práci
Při práci s kultivátorem byste měly dbát pokynů od výrobce. Neměly byste tohoto zahradního pomocníka používat v kamenité půdě. Před samotným použitím vždy zkontrolujte ochranné kryty.
Pokud vybíráte kultivátory, bude vás jistě zajímat typ nebo nalezeno také pod následujícími čísly modelů:. Podle parametru „nalezeno také pod následujícími čísly modelů:“ rozlišujeme 139920, 2554000, 3517-20, 67050030 nebo 73aaa001650.Co se týče „typ“, najdeme u kultivátorů varianty jako trávu frézy.