Samsung Galaxy Watch 46mm - tradiční chytré hodinky s inovativním ovládáním [recenze]

Design chytrých hodinek je celkem specifická věc - hodinky totiž lidé nosili vždy, otázkou ale je, zda s příchodem chytrých funkcí a displejů místo analogových ciferníků je nutné měnit i vzhled a tvar. Samsung je se svými Galaxy Watch 46mm zastánce spíše tradičního přístupu - jak hodinky fungují se podíváme v recenzi.

Kde koupit Samsung Galaxy Watch 46mm SM-R800?


Vzhled: klasický a funkční

Hodinky jsou v kulatém designu a na pohled opravdu připomínají klasické analogové. Kvalitou zpracování jsou příkladné, oproti analogovým jsou ale o trochu tlustší (13mm) a také o dost těžší - 63 gramů. Pro srovnání, nedávno testované Huawei Watch GT měli 46 gramů a rozdíl byl na ruce už celkem znát - pokud budete chtít nosit hodinky i na spaní, zvážil bych i menší variantu 42mm s 49 gramy. Hodinky se kromě dotykového displeje obsluhují také kruhovým otočným voličem kolem displeje, což je daleko lepší varianta než se snažit o gesta na celkem malé ploše displeje. Tento volič doplňují i dvě tlačítka z boku, první aktivuje domovskou obrazovku a druhé otevírá hlavní nabídku. Praktické je i to, že je displej díky voliči zapuštěný, a tak i chráněný před poškrábáním či rozbitím - to považuji u mého použití za obrovskou výhodu oproti Apple Watch, u kterých je displej opravdu náchylný.

 srovnani

Ovládání: praktický kruhový volič

Funkcionalitu zajišťuje vlastní operační systém Samsungu - Tizen. Díky tomu je navigace v systému uzpůsobena zmiňovanému kruhovému voliči okolo displeje, pohybování po systému je tak geniálně jednoduché. Nalevo od ciferníku najdeme notifikace seřazené od nejnovější (a to jak z telefonu, tak i z hodinek - splněné cíle kroků apod.), napravo jsou pak widgety pro rychlé spouštění předvolených funkcí - najdeme zde budík, rychlé spuštění předvolených cvičení, ovládání hudby ale i třeba spuštění měření stresu. Widgety lze upravovat, přidávat i ubírat, ale je jich omezený počet. Další nabídku pak najdeme při potáhnutí prstem zeshora dolů. Zde je několik rychlých voleb, které život s hodinkami zásadně ulehčují - dovedete zde zapnout režim nerušit (lze aktivovat i časovým plánem), zapnout stálé zobrazování času nebo režim kino (deaktivace rozsvícení displeje gestem).

 kruhovyvolic

Funkcionalita: spoustu funkcí, některé aplikace ale chybí

Systém je oproti minule testovaným Huawei Watch GT plnohodnotný a umožňuje instalovat aplikace třetích stran, reagovat na zprávy i telefonovat. Nabídka aplikací není malá - mezi nejlepší patří bezesporu Spotify, které umožní premium uživatelům i si stáhnout hudbu offline - po připojení bluetooth sluchátek k hodinkám tak můžete sportovat bez telefonu a přitom poslouchat svou oblíbenou hudbu, což je něco, co Apple Watch zvládnou pouze s Apple Music. Užitečnou aplikací je také Uber, odvoz si tak zavoláte i z hodinek. Šikovných miniaplikací je zde hodně (dálková spoušť fotoaparátu, rychloměr, plánovač tras, ovladač prezentací,...), ale oficiálních verzí oblíbených aplikací zde ale moc není. Třeba Facebook tento systém ignoruje, takže pro prohlížení FB nebo Insta lze použít maximálně tak aplikace třetích stran, což může představovat jisté bezpečnostní riziko. Chybí také Messenger, takže nelze iniciovat konverzace - odpovídat na ně ale lze velmi snadno, a to buď výběrem jedné z přednastavených odpovědí (které lze upravit),hlasem, kreslením písmen či asi nejméně praktickým vyťukáním odpovědi na klávesnici. Osobně mi odpovídání naprosto stačí, nejčastěji jsem si vystačil s přednastavenými odpověďmi, na delší zprávy je stejně rychlejší použít telefon.

 

Galerie: Menu a systém

Zásadní funkcionalitou je ale měření tělesných funkcí a sportu - ani zde nejsou Galaxy Watch pozadu a nabízí jak dnes již standardní měření spánku, tak i měření sportu pomocí tepového senzoru, akcelerometru, gyroskopu i GPS (a Glonass). Velmi praktickou funkcí je automatické rozeznávání pohybových aktivit, procházky i třeba lyžování vám začnou hodinky měřit automaticky. Celkově si lze vybrat z 39 různých cvičení, osobně jsem si vyzkoušel veslovací trenažer. Zde hodinky měří kalorie i čas, pokročilejší měření ujeté vzdálenosti nebo alespoň počet záběrů ale chybí a externí aplikaci jsem na to nenašel.

Samozřejmě nechybí ani obligatorní měření spánku - po updatu zvládnou hodinky změřit i REM fázi spánku a vše přenést do aplikace v telefonu. Subjektivně se výsledky jeví věrohodně, výjimečně se mi ale povedl hodinky nachytat při nerozpoznání probuzení o 15 minut. Konkurenční Watch GT o spánku poskytují podrobnější analýzu včetně doporučení, to se ale samozřejmě může změnit při příštím updatu Galaxy Watch.

Baterie a nabíjení

Baterie je velkou předností Galaxy Watch - na to, co hodinky nabídnou, je výdrž 4 dny při aktivaci všech měřících funkcí více než dobrá. Aktivován tak bylo měření tepu, měření cvičení i s GPS, měření spánku i veškeré notifikace - jediné, co jsem měl vypnuté, je režim stálého zobrazení času (“always-on”). Při potřebě delší výdrže pak lze zapnout úsporný režim, ve kterém stále jde přijímat hovory a notifikace a kde lze nouzově přežít den i s jednotkami procent baterie.

zadnistrana

Jedinou menší výhradu mám k nabíjení - je totiž nutné použít přiloženou nabíječku a nefunguje standardní bezdrátové nabíjení, což je v době, kdy zde máme konečně jednotný standard nabíjení trochu škoda. Na druhou stranu kolébku jde umístit tak, že notifikace a čas vidíte i během nabíjení.

Závěr

Samsung Galaxy Watch nabídnou ideální poměr funkcí, výdrže baterie a jednoduchosti ovládání. Dokáží spolehlivě měřit sport, přijímat hovory i reagovat na notifikace, jediné, co může chybět jsou některé oficiální aplikace - Facebook, Messenger, Google Maps a další. Mají velký displej, vzhled tradičních hodinek a příkladné zpracování. Skvěle je zapracován kruhový volič právě v designu klasických hodinek, který díky příkladné spolupráci s vlastním systémem Tizen od Samsungu umožňuje opravdu rychlé ovládání hodinek bez nutnosti dotykových gest na malém displeji. Pokud bych opravdu chtěl hledat nějaké chyby tak by to bylo ne zcela podrobné měření spánku a podpora pouze Samsung Pay, které v ČR zatím nemáme.

Autor: , Publikováno: 26.03.2019, Výrobce: Samsung

Celkové hodnocení produktu Samsung Galaxy Watch 46mm SM-R800 redakcí Který.cz
95%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené chytré hodinky


Nejnovější recenze produktů Samsung


Recenze: Samsung Galaxy A50

Recenze: Samsung VR7000 PowerBot - nezametá, vysává [robotický vysavač]

Samsung Galaxy A7 - klasik střední třídy [recenze]

Samsung Galaxy Watch 46mm - tradiční chytré hodinky s inovativním ovládáním [recenze]

Samsung Galaxy Note 9 - jediný svého druhu [recenze]

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.