Apple Watch Series 5 - univerzálnost na prvním místě

Apple Watch jsou tu s námi už pět generací a popravdě, žádné recenze chytrých hodinek nejsou tak rozmanité, jako tomu je právě u Apple Watch. Pozitivní recenze nejčastěji zmiňují prakticky neomezené možnosti rozšíření hodinek pomocí aplikací a “komplikací” (vysvětlím níže), negativnější recenze se pak zaměřují zejména na ne úplně ideální použití jakožto sporttrackeru v rámci delších pohybových aktivit kvůli výdrži baterie. Místo faktické recenze se zde zaměřím na to, jak hodinky používám já a proč mi vyhovují.

Kde koupit Apple Watch Series 5?


Rozdíl oproti sporttrackerům

Prvně bych se rád podíval na rozdíl oproti sporttrackerům. Apple Watch totiž i ve verzi, která nemá LTE (v ČR stále nemá podporu) dokáží fungovat i bez telefonu - na wifi prakticky nepoznáte, že nemáte u sebe telefon. Notifikace přicházejí a vše funguje jak má. To se samozřejmě promítne i na výdrži baterie, kdy je nabíjení každou noc prakticky jediný použitelný scénář. Kvůli vyšší energetické náročnosti tak nejsou úplně vhodné na dlouhé treky, případně celodenní cyklovýlety. Bez zapnutého režimu cvičení to sice zvládnou, ale v takovém případě i obyčejnější fitness náramky provedou lepší službu. Baterka u Series 5 zvládne 6 hodin GPS trackovaného cvičení nebo 10 hodin v tělocvičně. Samozřejmě lze případně dobíjet z powerbanky a nabíjení je celkem rychlé (1.5 hodiny do 80%).

AppleWatch1  

Na druhou stranu, díky aplikacím a podpoře vývojářů je využití Apple Watch opravdu velké - dokážete odpovědět na Messengeru, zavolat si Uber, zobrazit zůstatek na účtě (Komeční banka, Revolut,..), zobrazit si stav vašeho auta (Škoda Connect,..), použít jako samospoušť i k aplikacím třetích stran (Filmic Pro, Lamax,...), ovládat Spotify a Apple Music (z Apple Music jde hudba stáhnout i offline), navigovat se skrze integrované Mapy, používat synchronizovanou peněženku třeba místo letenky apod. 

Podpora od vývojářů se týká samozřejmě i cvičení, a to i pro minoritní sporty. Surfujete a chcete mít statistiky vašich vln, včetně délky a maximální rychlosti? Není problém, je na to aplikace. Chcete se zlepšovat v kiteboardingu? Žádný problém, Apple Watch vám po každém skoku ukáže jeho výšku a dobu strávenou ve vzduchu a na mobilu pak vykreslí kompletní mapku dané session. Ať už máte pro využití Apple Watch jakýkoliv nápad, díky jejich rozšířenosti je velká šance, že danou aplikaci už někdo vytvořil.

AppleWatch7

AppleWatch6

Apple Watch a vodní sporty (plavání, surfing, windsurfing, kiteboarding, sailing,..)

Trackování vodních sportů je jedním z důvodů, proč jsem si Apple Watch pořídil. Kromě zmíněného sledování počasí a stavu oceánu nabízí řadu aplikací, které vám poskytnou spoustu statistických dat o vašich výkonech. Předně je ale potřeba říct, že Apple Watch nejsou úplně vodotěsné, ale spíše voděodolné, a to do 50m hloubky. Vyloženě je pak výrobce nedoporučuje na potápění a vodní lyžování, tedy aktivity, kdy se do nich voda může dostat pod tlakem. Sám je nejraději nosím pod dlouhým neoprénem, který přeci jen trochu proud vody zpomaluje. Taktéž jsem zjistil, že původní řemínky nejsou do otevřené vody úplně ideální - nejlepší je dle mého testování řemínek na suchý zip, na surfování jsem našel řemínek UAG Active, který sice není zrovna nejelegantnější, ale drží opravdu krásně. Funkčnost hodinek vám asi nejlépe přiblíží screenshoty z těchto aplikací. 

AppleWatch5

Apple Watch a cestování

Hodinky od Applu jsou také skvělým pomocníkem pro cestování - letenku si nahrajete do peněženky, takže ji máte neustále na zápěstí a nemusíte ji hledat v telefonu nebo mít na papíře. Hodinkami také díky Apple Pay ve většině měst zaplatíte třeba za MHD. Na jedno kliknutí také můžete mít na ciferníku překladač, díky kterému snadno namluvíte, co chcete říct v cizím jazyce a hodinky to pro vás přeloží a klidně i řeknou nahlas. Hodí se i převodník měn (appka Currency nebo Elk) či Citymapper, který vás dostane kam potřebujete pomocí MHD. Dokonce existuje i aplikace s navigací k nejbližším veřejným toaletám - Flush Pro. Ta funguje díky skvělé podpoře Apple Map - už nemusíte v cizím městě chodit s mobilem v ruce, nyní si stačí naplánovat trasu na mobilu a ta se automaticky přenese do hodinek - jednoduché a maximálně praktické. 

Vítané komplikace

Doba, kdy Apple vývojářům upíral nějakou hlubší integraci do operačních systémů je už naštěstí  za námi a nejinak je tomu i u Apple Watch. Za vcelku zvláštním názvem “komplikace” se totiž skrývají jakési widgety na ciferníky, ciferník tak může být zcela libovolný, poskládaný z aplikací třetích stran. Používáte na počasí Yr.no místo defaultní aplikace? Není problém. Chcete mít u oceánu přehled o přílivech o odlivech? I na to existuje aplikace. Taktéž s pomocí aplikací třetích stran lze mít na ciferníku diktafon na jedno kliknutí, vaši oblíbenou to-do appku,  stav nabití baterie telefonu nebo třeba i stav vašeho bankovního účtu. Možnosti jsou zde prakticky neomezené, a to i v případě komplikací přímo od Applu - akcie nebo kompas fungují opravdu dobře.

AppleWatch2

Diktovat lze i česky

Co ale funguje na Apple Watch dokonale je odpovídání na zprávy (Messenger, e-mail, Viber,..). Zde nejenže jsou přednastavené odpovědi včetně kompletní sady emojis, ale lze zprávy diktovat česky, což funguje opravdu bezchybně. Na většinu zpráv tak dovedete odpovědět i bez mobilu. Hodinky také nejenže ve zprávách umí ukázat obrázky, ale dokonce zvládnou i vykreslit webové stránky. Jediné, co mi tak trochu chybí je možnost nahrávat vyloženě audio vzkazy, nicméně diktování to celkem nahrazuje. 

Shrnutí: pro koho a proč

Apple Watch jsou do jisté míry univerzálním kompromisem - budou přínosem, ať už trávíte celý den v kanceláři, kdy vám pomohou pravidelně vstávat, vyřizovat notifikace nebo třeba i zaplatit za oběd pomocí už u bank velmi rozšířeného Apple Pay, tak i při sportování - díky rozšířenosti máte opravdu velký výběr, a tak se třeba při cyklistice můžete spolehnout rovnou na aplikaci od Stravy, která vám nahraje vaše výkony rovnou do vašeho účtu. 

Největší výhodou je ale dle mého rozšířenost Apple Watch, která jde ruku v ruce s podporou vývojářů - způsobů použití je opravdu mnoho, viz. odstavce o vodních sportech a cestování. Trackování sportů umí pravděpodobně například Garmin lépe, pro každodenní použití ale dle mého Apple Watch nemají konkurenci

AppleWatch4

 

Autor: , Publikováno: 17.12.2019

Celkové hodnocení produktu Apple Watch Series 5 redakcí Který.cz
98%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené chytré hodinky


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.