Recenze: Samsung VR7000 PowerBot - nezametá, vysává [robotický vysavač]

V dnešní době nejsou robotické vysavače žádnou novinku a nalezneme je již v řadě domácností, kde jsou každodenním pomocníkem. Nabídka na trhu je opravdu pestrá, ať už se bavíme o ceně, výrobci či vybavenosti jednotlivých vysavačů. Nám se do testu podařilo získat robotický vysavač od značky Samsung z řady VR7000. Konkrétně se jednalo o model POWERbot VR20M707CWD/GE. Jak obstál a jaké jsou jeho největší přednosti se dozvíte v následující recenzi.

Kde koupit Samsung VR20M707CWD/GE?


(cena v e-shopu)

Netradiční vzhled je dokonale funkční

Pokud přemýšlíte o koupi robotického vysavače, určitě byste měli mít v hledáčku i tento opravdu velmi výkonný a povedený kousek od Samsungu. Na první pohled nás tento vysavač zaujal svým netypickým vzhledem a tvarem. Většina výrobců sází na klasický kulatý tvar robota, ale nalezneme i hranatější varianty robotických vysavačů. Samsung se rozhodl jít jinou cestou. Z kulatého těla vystupuje hranatá „hlava“, ve které jsou ukryty kartáčky. Díky tomuto tvaru si vysavač poradí naprosto bravurně s nepořádkem podél zdí a v rozích.

Vzhled je u tohoto výrobku opravdu extravagantní a najde si jak své příznivce, tak i odpůrce. Jedno však dokáže stoprocentně a to zaujmout. Nám se zpracování opravdu líbilo. Zlaté tělo v kombinaci s černými lesklými plochami nahoře a matnými na bocích působí luxusním dojmem. Bohužel jako u všech robotických vysavačů se v průběhu užívání nevyhnete škrábancům na těle vysavače. Jinak tomu není ani zde. Zlaté plochy jsou na škrábance celkem náchylné, stejně tak jako lesklé plochy, na kterých je navíc ještě vidět prach a nečistoty. Prostor, kde se nachází kamera je chytře zapuštěn, aby nedocházelo k poškrábání ochranného sklíčka a tím ke zhoršení navigace. V prostoru, podél zdí a kolem nábytku výrobce spoléhá jak na kameru, tak na tlakové senzory, které jsou umístěny v přední části vysavače. Na vysavači nenaleznete gumový pás pro tlumení nárazů.

predek

Senzory a ovládání

V horní části těla vysavače se nachází 7-segmentový LED displej a několik kapacitních senzorů pro ovládání vysavače. V okamžiku zapnutí robota pomocí tlačítka ON/OFF na spodku „těla“ vysavače dojde k zapnutí displeje, který je podsvícen výraznou modrou barvou a díky tomu je opravdu dobře čitelný. Na displeji můžete vidět veškeré informace o uklízecím režimu ale i stavu baterie. Drobnou nevýhodou může být absence podsvícení ovládacích tlačítek. Z vlastní zkušenosti však můžeme říct, že pomocí těchto tlačítek jsme robota ovládali opravdu minimálně. Robota lze totiž ovládat i pomocí dálkového ovládání, které je součástí balení, případně pomocí aplikace přes Wi-fi. Pro zapnutí robota a začátek úklidu stačí stisknout tlačítko START/PAUSE a vyčkat, jelikož „probouzení“ u tohoto vysavače chvíli trvá. Není však nutné u vysavače vyčkávat, jelikož o tom, že vysavač začne uklízet vás informuje odpočítávání na displeji.

ovladani

Zásobník a filtr

Nad displejem se nachází zásobník s kapacitou 0,3l na nasbírané nečistoty. Nádobka je bohužel menší oproti konkurenčním vysavačům, oproti některým dokonce o polovinu. Je sice vybavena AeroForce filtrem, který tlakem odděluje nečistoty a šetří tím prostor, ale stejně by větší nádobka nebyla na škodu. Umístění a vyprazdňování zásobníku musíme opravdu pochválit. Nádobku snadno vyjmete stisknutím tlačítka. Není nutné složitě vytahovat ani jakkoli manipulovat s celým vysavačem. Vysypání zásobníku vyžaduje grif, ale není nikterak komplikované. Stačí vyndat filtr a vnitřní vložku a vyklepat do koše. Pokud vlastníte bezpytlíkový vysavač, určitě vás žádný z těchto kroků nezaskočí. Filtr je možné snadno opláchnout a znovu používat. Bohužel nám u tohoto vysavače schází HEPA filtr, díky kterému se dropný prach nevrací zpět do místnosti s vyfukovaným vzduchem. U vysavače s takovouto cenovkou by dle nás být měl.

zasobnik

Přechody mezi místnostmi nejsou problém

Vysavač si skvěle poradí i s přechody mezi místnostmi, které nejsou úplně v jedné rovině. Robotický vysavač je totiž vybaven většími kolečky Easy Pass, které mohou v případě nutnosti vysavač zvednout výše (ze standardních 15mm nad podlahou) a dovolí tak překonat drobnější schodky mezi místnostmi a prahy, nebo také pomáhají k vyjetí na koberce. Výrobce uvádí, že by měl vysavač zvládnout přechod až 1,5cm vysoký. Na spodní straně vysavače nalezneme již zmiňované tlačítko ON/OFF, které je schováno pod gumovým krytem, aby bylo chráněno před nečistotami. Dále zde najdeme senzory proti pádu ze schodů a kovové kontakty pro nabíjení v dokovací stanici.

Celá konstrukce je opravdu kvalitně zpracovaná, nikde se nic nehýbalo, materiály se nám opravdu líbily. Vysavač je opravdu velmi výkonný a s tím přichází bohužel i drobná nevýhoda a to je větší hmotnost vysavače (4,3kg) a absence madla pro přenášení. Je tak nutná chytit celé tělo a přenést na potřebné místo. Vzhledem ke všem kladům a opravdu skvělému sacímu výkonu se však jedná o zanedbatelný problém.

 

Úklid

Už po první zapnutí jsme pochopili, že o úklid bude bravurně postaráno. Celý pohyb vysavače po místnostech je strategicky promýšlen a mapován, aby došlo k úklidu opravdu celé místnosti. V prvních dnech při úklidu dochází k mapování prostoru a vyhodnocování a ukládání situace do paměti vysavače. Ke čtení prostoru dochází díky FullView sensorům s pomocí již zmiňované digitální kamery. Proto úklid první dny trvá o něco déle. Schopnost zapamatování si prostoru a rozložení nábytku je jednou z vlastností, kterou oplývají tyto dražší vysavače. Investicí do takto vybavených vysavačů určitě neprohloupíte, jelikož se vyhnete odírání nábytku a zdí, ale i zvýšenému hluku spojenému s nárazy.

Rozvážný pohyb po místnosti

Z počátku jsme měli obavy z absence gumového pásu pro mírnění nárazů. Tyto obavy se však ukázaly jako naprosto zbytečné. Vysavač se v prostoru pohybuje rozvážně avšak situaci nehodnotí přehnaně dlouho. V praxi tedy dochází k tomu, že například podél zdí vždy zpomalí a k překážce dojede mírnějším tempem. Následně podél projede v těsné blízkosti ale bez nárazu či případného objetí překážky. Podél zdí a v rozích vysává opravdu skvěle. Vysavač je na hlavici opatřen speciální clonou, která se u okrajů sama spouští a vytváří podtlak, v tento okamžik vysavač ještě zvýší svůj výkon o 10% a tím dochází k dokonalému úklidu i těchto složitějších míst. Takto dokonale vysáté rohy jsme nezaznamenali zatím u žádného z robotických vysavačů a jedná se tak o jednu z největších předností tohoto vysavače a o další důvod, proč na běžné úklidy může tento robotický vysavač nahradit ty klasické trvale.

dokovaci-stanice

Překážky nejsou překážkou (až na výjimky)

V testování jsme robotu kladli řadu běžných překážek, které se nacházejí snad v každé domácnosti a o kterých víme, že spoustě dříve testovaným vysavačům dělali obtíže. Jedním z takových předmětů jsou veškeré kabely a usb nabíječky. Doma už jsme byli naučeni, že v okamžiku zapnutí robotického vysavače musíme všechny kabely uklidit. U Samsungu tomu tak nebylo. Za celou dobu testování se nám stalo cca u dvou kabelů, že si je vysavač namotal, ale nestávalo se u tlustějších kabelů například prodlužovačky. Další častou překážkou, kterou námi zkoušené robotické vysavače nezvládly, byl sušák na prádlo z IKEI. Pokaždé na nohy sušáku vysavače najeli a v okamžiku, kdy se z něj snažili zase sjet se začali různě točit, až se dostali do fáze, že na sušáku zůstali viset a vyžadovali záchranu. Tato situace nastávala i vícekrát za úklid. To však nebyl případ tohoto vysavače. Ten si s nohami sušáku bravurně poradil aniž by se sušáku vyhýbal. Prostě kolem něj s přehledem uklidil a přes sušák přejížděl díky speciálním kolům a zvedání celého těla vysavače. Musíme pochválit i úklid pod kuchyňským soklem a posuvnými dveřmi všech vestavěných skříní. I zde se nám stávalo, že se vysavače zasekli například pod kuchyňskou linkou v místě myčky na nádobí, kde je sokl například o milimetr níž. Dříve zkoušené vysavače nám pod sokl vjeli a v jeho středu se zasekli a nemohli ven. To se nám s tímto vysavačem nikdy nestalo.

Po všech těchto nastrčených překážkách nás však nemile překvapilo, když jsme vysavač poslali na úklid do pracovny, kde si nebyl schopný poradit s úklidem pod kolečkovou židlí. Vždy pod ní zajel a nebyl schopný se otočit na žádnou stranu, aby mohl opět vyjet. Vzhledem k tomu, že vysavače neumí z místa vycouvat docházelo k zastavení úklidu a nutnosti vysavač vysvobodit. Samozřejmě záleží na kostře židle a podstavci, ale ještě jsme se s tímto problémem nesetkali u žádného ze zkoušených vysavačů.

Výkon

Co se týče výkonu vysavače, zde Samsung válcuje všechny své konkurenty. Obrovský sací výkon motoru 130W a k tomu ještě 20W na kartáčích z něj dělá spíše konkurenta pro klasické vysavače než pro ty robotické. Musíme říct, že s tímto vysavačem jsme ten klasický používali opravdu minimálně. Jedná se spíše o úkony, které je nutno provádět jednou za čas, například vysátí lišt nebo sedací soupravy. Na běžný úklid funguje naprosto skvěle. Testování probíhalo na masivní dřevěné podlaze a dlažbě (jak hladké, tak i texturované) a musíme říct, že obstál na každém z povrchů na jedničku. V místech, kde byl bezlištový přechod mezi dlažbou a dřevěnou podlahou bylo krásně vidět, jak si vysavač upravuje výkon pro daný povrch pomocí technologie Power Control. Stejně tak si vysavač zvyšuje výkon na více znečištěné prostory a naopak snižuje na běžný prach a tím šetří svou energii. Pokud hledáte robotický vysavač, který zvládne úklid po domácím mazlíčkovi určitě se jedná o dobrou volbu. Vysavač byl zapínám každý den vzhledem k přítomnosti pejska v domácnosti a vždy uklidil opravdu dokonale což bylo možné ověřit na plném zásobníku. Díky kameře a mapování prostoru si poradil i v členitějším interiéru, což opět musíme pochválit. U námi dříve používaných robotických vysavačů se stávalo, že na některá místa vysavač prostě nedojel a úklid považoval za ukončený. To se nám se Samsungem nestalo nikdy.

spodni-strana

Vysoký výkon samozřejmě není zadarmo

Ruku v ruce s velkým výkonem jde i hlučnost vysavače. Samsung je logicky hlučnější než slabší konkurenti a je třeba si na „hlasitost“ zvyknout. Po pár dnech nám nepřišlo, že by to bylo nějakým způsobem nesnesitelné nebo otravné. Nikdo by mohl namítat, že to není vysavač ideální na noční uklízení i při tichém režimu, což asi v menších domácnostech skutečně není. Z dřívějšího testování jiných vysavačů však máme zkušenost, že nás v noci budili spíše rány vysavače do nábytku, než zvuk vysávání. Zde se však jedná opravdu o velmi subjektivní hodnocení, která je dané i prostorem a rozložením místností v domácnosti. Pravdou ale je, že člověk snáze odpouští nějaký ten decibel navíc, když mu je odměnou opravdu krásně uklizený dům.

Baterie

Co se baterie týče nalezneme zde baterii Li-Ion 21,6 V, která nabízí dobu provozu 30, 60 případně až 90 minut, záleží na zvoleném režimu vysávání. Varianty vysávacích režimů jsou tichý, běžný a maximální sací výkon. Logicky tedy pro maximální výkon dochází ke snížení doby provozu na avizovaných 30 minut, což jsou hodnoty, kterých jsme dosáhli i během testování. Při běžném režimu vysavač vydržel lehce přes slibovanou hodinu. Pokud se stane, že se baterie vybije během vysávání, robot sám dojede do dokovací stanice a po nabití pokračuje s úklidem tam, kde skončil. Pro dokončení práce se baterie nabíjí do zhruba 2/3 kapacity. Pro úplné nabití baterie je třeba vyčkat 160 minut. Návrat do dokovací stanice probíhá opravdu rychle a i když se vysavač nachází například v jiné místnosti, cestu vždy nalezl snadno a bez zbytečného bloudění. Vysavač lze poslat do stanice i manuálně a to buď prostřednictvím tlačítka na těle robota, dálkovým ovladačem či pomocí mobilní aplikace.

Dálkové ovládání

Součástí balení je i dálkové ovládání, které musíme opět pochválit. Jak už je pro Samsung zvykem, jejich dálková ovládání obecně jsou jednoduchá a přehledná. Stejně tak je tomu i zde. Na ovladači je možné provést veškerá nastavení a změny, stejně jako pomocí mobilní aplikace. Můžete si zde tedy nastavit plánování úklidu, měnit režimy úklidu či vyslat vysavač zpět do dokovací stanice. V čem je však ovladač lepší než mobilní aplikace je možnost ovládat vysavač pomocí směrových šipek a tím vysát místo, kde jste například něco vysypali. Takovéto ovládání pomocí tlačítek je rozhodne pohodlnější než pomocí mobilního telefonu.

ovladac

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace je jednoduchá, nicméně funkční. Jedná se o univerzální aplikaci Samsung SmartThings a ovládat pomocí ní lze vše, co lze na dálkovém ovládání. Je zde vidět historie uklízení, lze uklízení na dálku spustit (i přes internet, není třeba být na stejné síti) nebo naplánovat. Plánování je bohužel ale velmi jednoduché, lze nastavit pouze přesný čas, ve který robot vyjede každý den, případně naplánovat jednorázové uklízení. Největší přidanou hodnotou aplikace jsou notifikace - ty vám robot pošle vždy, když je v nesnázích (typicky špinavé senzory nebo cizorodé předměty), případně když se vrací na nabíječku. 

header

Virtuální zeď

V balení dále najde i virtuální zeď, kterou asi nemusíme přehnaně představovat. Virtuální zeď po zapnutí pomocí paprsku vymezí prostor, za který robotický vysavač neprojede, díky čemuž můžete vymezit větší prostor v domácnosti, který je třeba vysát, ale nestačila by na něj funkce Spot. Dosah virtuální zdi je cca 2,5m.

Závěr

Po necelém měsíci testování můžeme tento vysavač rozhodně doporučit. I když není Samsung na trhu robotických vysavačů takovým pojmem jako například iRobot či LG, tímto modelem nám jasně ukázal, že s ním je nutno počítat mezi těmi nejlepšími. Celková obsluha vysavače ať už přes aplikaci, ovladač či přímo na vysavači je opravdu snadná a intuitivní. A i když je pořizovací cena celkem vysoká (přes 20tis. Korun), rozhodně se nejedná o špatně investované peníze. Vzhledem k obrovskému sacímu výkonu, skvělému úklidu v rozích místnosti, ale i řadě příslušenství získáte precizně uklizenou domácnost, i pokud jste například majiteli domácích mazlíčků.

Plusy
+ obrovský sací výkon a jeho automatická úprava vzhledem k povrchu a míře znečištění
+ skvělý úklid v rozích místnosti
+ orientace v prostoru, rychlost vyhodnocování
+ kvalitní zpracování, netypický design
+ kolečka Easy Pass, díky kterým si poradí s výškovými rozdíly
+ výdrž baterie
+ snadnost vyjmutí a vysypání nádobky na nečistoty
+ virtuální zeď jako součást balení
+ možnost ovládání na dálku přes Wi-fi

Mínusy
- větší hmotnost
- vyšší pořizovací cena

- absence HEPA filtru
- delší doba úplného nabití baterie

 

Autor: , Publikováno: 06.05.2019, Výrobce: Samsung

Celkové hodnocení produktu Samsung VR20M707CWD/GE redakcí Který.cz
90%

čtěte také:

Robotické vysavače - jak vybrat ten nejlepší pro vaši domácnost? Podrobná příručka

Trh s robotickými vysavači zažívá svůj druhý boom a to jak díky obrovskému pokroku, který tento segment zaznamenal, tak i díky novým výrobcům a v neposlední řadě i příznivějším cenám. V řadě domácností už je robotický vysavač prakticky členem domácnosti a jedním z nejváženějších pomocníků. Spousta domácností jeho koupit teprve zvažuje a přesně pro ně jsme připravily tento článek o tom, na které parametry klást při výběru důraz.

Číst celý článek ...

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené robotické vysavače


Nejnovější recenze produktů Samsung


Recenze: Samsung Galaxy A50

Recenze: Samsung VR7000 PowerBot - nezametá, vysává [robotický vysavač]

Samsung Galaxy A7 - klasik střední třídy [recenze]

Samsung Galaxy Watch 46mm - tradiční chytré hodinky s inovativním ovládáním [recenze]

Samsung Galaxy Note 9 - jediný svého druhu [recenze]

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.