Samsung Galaxy Note 9 - jediný svého druhu [recenze]

V době, kdy se high-end telefony od sebe liší jen drobnostmi, je Note 9 příjemným zpestřením - pero přidává novou úroveň produktivity, díky které je Note 9 zase o něco lepší pracovní nástroj než konkurence, navíc je doplněn ukázkovým displejem, rychlým procesorem a skvělým foťákem, taktéž v něm lze mít poprvé až 1TB paměti. Cena je ale samozřejmě adekvátní výbavě, a tak jeho hlavním konkurentem bude kromě iPhone XS Max třeba i nedávno testovaný Mate 20 Pro. Na to, co kromě pera S-Pen dokáže oproti konkurenci nabídnout, jsme se podívali v této recenzi.

Kde koupit Samsung Galaxy Note 9?


Rozměry a zpracování: velikost jako výhoda

Note 9 je opravdu velký - na délku i šířku má ještě o 4mm víc, než zmiňovaný Huawei, jeho přední stranu pak zdobí 6.4” displej o rozlišení 1440 x 2960 px zabírající 83% plochy. To už je velikost displeje, kde ovládání jednou rukou může být problém, Samsung to ale pohotově řeší nejen zapnutelným gestem, které displej zmenší k dolnímu okraji tak, že dosáhnete všude, ale hlavně skvělou tužkou, díky které je i ovládání dvou aplikací zároveň pohodlné. Telefonu se ještě vyhnul trend výřezů, nicméně i díky tomu se sem vešla signalizační dioda o velikosti, jež nelze přehlédnout. Na stejném místě také nalezneme senzor duhovky a rozpoznávání obličeje.

konektory

Samsung v telefonech stále ještě zachovává 3.5mm jack, za což mu patří pochvala. Vedle něj pak na spodní straně najdeme USB-C konektor, skvěle hrající reproduktor (hlavně oproti Mate 20 Pro, který pro zvuk používá otvor USB konektoru) a slot pro tužku. Na zadní straně se pak kromě duálního fotoaparátu nachází také čtečku otisků prstů, která je tak po čtečce duhovky a rozpoznání obličeje vlastně třetím způsobem, jak telefon odemknout. Černá barva testovaného kousku působí elegantně, pro někoho může být ale možná až moc nenápadná.

S-Pen: ve znamení produktivity

Budu se asi ještě několikrát opakovat, ale pero S-Pen je něco, co Note 9 naprosto odlišuje od konkurence - umožňuje totiž naprosto přesný dotyk obrazovky, který s prstem uděláte velmi těžko. Kam míříte poznáte totiž již díky kurzoru ve tvaru tečky, který se objeví, když pero přiblížíte cca. 2cm k displeji. Díky tomu je prakticky nemožné se netrefit a to odemyká nové možnosti používání smartphonu - od editování tabulek (Excel), které je oproti běžnému telefonu krásně použitelné, přes návykové přesouvání kurzoru v rámci delšího textu (editace a kopírování je tak hračka) až po používání desktopových verzí webů, kdy přiblížení tužky simuluje najetí myší na odkaz. Teoreticky by mohla fungovat velmi dobře i vzdálená plocha, nicméně nenašel jsem aplikaci, která by s perem počítala.

pero

S perem se také pojí boční nabídka, jejíž zástupce se zobrazí při vysunutí pera. V ní můžete okamžitě vybrat kus obrazovky, který lze následně připnout k okraji a podržením pera nad náhledem jej zvětšit, případně kreslit do aktuálního screenshotu nebo i nechat rozpoznat text na obrázku či jej dokonce přeložit. Taktéž lze kromě klasického splitscreenu druhou aplikaci zmenšit do miniatury, přičemž na celou obrazovku se zvětší podržením tužky nad miniaturou - tato užitečná funkce mi trochu připomíná použití dvou monitorů u PC a zásadně pomáhá třeba při opisování něčeho z webu do zprávy.

Pero má taktéž vlastní tlačítko, které lze použít k navigaci v aplikacích. Užitečné je tak třeba i při focení skupinových fotek, kdy poslouží jako spoušť - úplně ideální je to ale v kombinaci s malým stativem, selfie lze vyfotit skoro stejně dobře s pomocí tlačítka hlasitosti. Další užitečná funkce je orientace v prezentacích, u které si i díky integrovanému desktopovému režimu DeX vystačíte pouze s telefonem a HDMI redukcí. Tlačítko na peru funguje třeba i v Chromu, kde se lze takto orientovat vpřed a vzad, příliš dalších aplikací ale bohužel nepodporuje, což je ale chyba spíše vývojářů aplikací než-li Samsungu - jak užitečné by to bylo třeba v TeamVieweru jako pravé tlačítko myši si můžeme jen představovat. Věřím ale, že není všem dnům konec a s řadou Note se do budoucna počítá, takže se funkcionalita bude jen rozšiřovat.

Galerie: Pero S-Pen

Užitečná je i možnost poznámek na vypnutém displeji - stačí vysunout tužku a začít psát na černém pozadí, poznamenat si cokoliv je tak otázkou vteřiny. Pěkné se perem píše i na swipe klávesnici, kde díky přesnějšímu trefování kláves lze psát s celkem velkou úspěšností.

U S-Penu bych ještě měl zmínit, na jakém principu vlastně funguje. Ono to vlastně není ani tak důležité, protože při běžném použití vás to ani zajímat nemusí - i když je pero nabíjecí, tak se nabíjí uvnitř telefonu a na plné nabití mu stačí 40 sekund, což vydrží na půl hodiny používání. Aktivity mimo displej jsou pak zajišťovány pomocí Bluetooth, díky čemuž funguje třeba spoušť fotoaparátu nebo ovládání prezentací. Kdyby se vám náhodou pero vybilo a ta necelá minuta, kterou se nabíjí, by vás vyloženě obtěžovala, lze je stále použít jako stylus k displeji.

Fotoaparát: chytré funkce a spousta nastavení

I když má Note 9 oproti zmiňovanému Mate 20 Pro o snímač méně, znát je to prakticky jen v absenci ultra širokoúhlého režimu a o úroveň horšího zoomu. Jsou ale i kategorie, kde má navrch Samsung - zvládne 60fps při nahrávání 4K videa, 240fps při FullHD a třešničkou je pak 960fps při 720P, kterým zvládne zaznamenat 0.4 sekundy ve zpomaleném režimu.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Který.cz - Recenze a testy (@kterycz),

Přístup k AI u foťáku je trochu jiný - umělá inteligence sice také vylepšuje fotky, soustředí se ale třeba i na to, aby žádná z osob na fotce nemrkla nebo dokáže poznat to, že je fotografie rozmazaná.

Galerie: Nastavení fotoaparátu

Fotit lze ale taky absolutně puristicky, v režimu “ Pro” telefon dovolí si režim focení nastavit zcela podle vašeho gusta (ISO, manuální ostření, WB, čas závěrky,...), o level dál je i režim “živé ostření”, což je portrétový režim tak, jak jej známe z telefonů jiných značek, navíc s možností nastavit úroveň rozostření v reálném čase.

Galerie: Fotky pořízené pomocí Note 9

Výkon a baterie: standard dnešní doby

Note 9 disponuje, podobně jako většina vlajkových lodí, procesorem Snapdragon, a to s druhovým označením 845. Výkonem v benchmarcích se řadí mezi ostatní telefony stejné třídy, odlišovat se snaží třeba lepším chlazením, které by mělo být řešené kombinací vody a karbonu, a tak by měl vydržet vyšší zátěž po delší dobu. I když to nemám podložené žádným objektivním měřením, tak subjektivně se po dobu testování Note 9 nikdy nedostal na teplotu, kdy bych si řekl že “topí”, a to ani v autě při zapnuté navigaci v kombinaci s Android Auto, kdy se jiné telefony často zahřívají. Do vyšší zátěže jej dostane jistě také desktopový režim DeX, který umožní promítat na externí obrazovku systém fungující na podobném principu jako třeba Windows - je zde kurzor ovládaný telefonem (nebo externí myší), lze zde posouvat okna, řadit je vedle sebe a je tu dokonce i menu podobné nabídce start. Oproti předchozím modelům k připojení stačí pouze USB-C - HDMI adaptér, nicméně Mate 20 Pro je zde ještě o krůček dál a dokáže se k televizi připojit bezdrátově pomocí Miracastu - to je škoda, protože ten trochu paradoxně Samsung televize podporují. Na druhou stranu adaptér není oproti ceně telefonu nijak drahý (cca. 500Kč) a je rozhodně univerzálnější.

zada

Baterie je zde velká - 4000 mAh, nicméně novinka v podobě S10+ nabídne ještě o 100mAh více. Kompletní nabití je otázkou cca. 2 hodin, což je dle mého dostatečné, navíc podporuje i rychlé bezdrátové nabíjení, což se hodí zejména v autě, kde se telefon při odložení dokázal pěkně nabít. Co se mi líbilo je, že ihned po zapojení vám telefon sdělí, jak dlouho se bude nabíjet do plné baterky. Výdrž je dle mého stejná, jako u většiny dnešních telefonů - při plné zátěži vydrží celý den, při nižší klidně dny dva.

Závěr: vyčnívá z řady

Samsungu se s řadou Note povedlo získat konkurenční výhodu, kterou žádná jiná značka nenabízí. Dle mého je pero celkem zásadní nástroj pro produktivitu a pokud telefon používáte i pro práci, tak s S-Pen těch úkonů, kdy nebudete muset vyndavat laptop, bude ještě  o něco více než dříve. Pokud potřebujete opravdu velké úložiště (i když si kromě 4K videa nedovedu moc představit, jak ho využít), Note 9 pojme k 512GB vnitřní paměti i 512GB MicroSDXC kartu. Systému nemám moc co vytknout, funguje plynule a bezchybně. Navíc nabídne hromadu výkonu, funkcí i skvělý fotoaparát. V podobné cenové hladině pak nejdeme třeba Mate 20 Pro, Pixel 3 a za podobně velký iPhone XS Max si připlatíte minimálně pár tisíc navíc a dovolím si tvrdit, že Note 9 je z nich minimálně pro práci nejzajímavější.

Plusy:

  • Skvěle fungující S-Pen hezky integrovaný do funkcí systému
  • Multitaskingové úkony spojené s S-Pen nabídkou (výřezy, připnutí obrazovky, miniatury spuštěných aplikací)
  • Fotoaparát se širokou škálou nastavení (UltraSlowMo, Pro režim, AI rozeznávající kvalitu fotky, režim 2160P60)
  • Tři způsoby odemknutí telefonu (duhovka, obličej, otisk prstu)
  • Pěkně zpracovaný Always-On displej včetně okamžité poznámky
  • Skvělý reproduktor i dodávaná sluchátka

Mínusy:

  • DeX režim nepodporuje bezdrátové připojení Miracast
  • Chybí širokoúhlý fotoaparát
  • Vyšší cena
Autor: , Publikováno: 16.03.2019, Výrobce: Samsung

Celkové hodnocení produktu Samsung Galaxy Note 9 redakcí Který.cz
97%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené mobilní telefony


Nejnovější recenze produktů Samsung


Recenze: Samsung Galaxy A50

Recenze: Samsung VR7000 PowerBot - nezametá, vysává [robotický vysavač]

Samsung Galaxy A7 - klasik střední třídy [recenze]

Samsung Galaxy Watch 46mm - tradiční chytré hodinky s inovativním ovládáním [recenze]

Samsung Galaxy Note 9 - jediný svého druhu [recenze]

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.