LAMAX Dots1 - mají bezdrátové špunty smysl? [Recenze]

Bezdrátová sluchátka jsou tu s námi již dlouho, bezdrátové pecky jsou ale novinka, kterou široké veřejnosti představil až Apple se svými AirPody v roce 2016. To, že se jedná o relativně blízkou minulost, má své opodstatnění - zatímco běžná sluchátka přes hlavu v sobě mohou skrýt relativně velkou baterii, u sluchátek, které se musí vejít do ucha a navíc nejsou nijak spojené mezi sebou jsou technické nároky mnohem výše - jsou nutné dvě miniaturní baterie, vzájemné bezdrátové propojení a navíc se musí vše schovat do váhy, která vám z ucha jen tak nevypadne. Výrobci tak musí řešit mimo jiné i to, jak vyvážit poměr výkonu a výdrže baterie, což samozřejmě u drátových sluchátek nikdy nebyl problém.

Kde koupit LAMAX Dots1?


Oklikou se tak dostáváme k dnešní recenzi - na test jsem dostal první bezdrátové špunty od české značky LAMAX - Dots1. Už na první pohled ode mě mají pochvalu - nesnaží se totiž kopírovat zmíněné Airpody, jako třeba Xiaomi se svými AirDots, ale jde svou vlastní cestou, která je mi sympatičtější. Místo viditelných “tyčinek” se sluchátko plně schová do ucha a je díky tomu velmi diskrétní - tvarem připomíná trochu některá naslouchátka. Pro ještě lepší úchyt do ucha jsou k sluchátkům dodávány gumové háčky, díky kterým se sluchátka zaklíní do tvaru ucha a jejich vypadnutí je o to složitější. Navíc jsou opravdu lehká - každé váží lehce přes 4 gramy.

 IMG_20190125_110938

V uchu drží ukázkově

Držení v uchu je dle mého nejsilnější stránka sluchátek Dots1 - takto malá bezdrátová sluchátka považuji za ideální na sport, nicméně představa, že mi sluchátko o velikosti cca. 2 na 1 cm za necelé 2 tísíce korun vypadne třeba do hlubokého sněhu je dosti nepříjemná. S gumovými háčky je jejich “vyklepání” z ucha téměř nemožné, povedlo se mi to až kombinací prudkých pohybů a mimických svalů, nicméně k uvolnění nedojde najednou a cítíte ho předem, což je asi nejdůležitější. Velmi dobře tlumí okolí, takže poslech nic neruší. Konstrukčně nelze sluchátkům nic vytknout - v balení máte navíc rouvnou i 3 velikosti špuntů i 3 velikosti háčků, takže sedět by měly prakticky každému.

 IMG_20190125_110235

Výdrž baterií je dostačující, nabíjení by mohlo být rychlejší

Sluchátka standardně přicházejí s obalem, který funguje jako nabíječka i powerbanka zároveň. Baterie umožňuje sluchátkům hrát při ideálních podmínkách (střední hlasitost, pokojová teplota) až 3 hodiny, v zimě venku to bude ale klidně i o hodinu méně (případně pokud by vám stačilo jen jedno sluchátko, doba přehrávání se zdvojnásobí). Výdrž je to reálná a na tak malý přístroj celkem úctyhodná, pro mé použití však vidím trochu nepoměr vůči době nabíjení sluchátek, která je relativně dlouhé 2 hodiny - na delší cesty je to celkem dlouho na to, že sluchátka nelze během nabíjení používat. Z dokovatelné nabíječky nabijete sluchátka cca. 3x - 4x, pak je třeba “powerbanku” dobít - stav nabíjení signalizuje jak dokovací stanice blikáním, tak i sluchátka, která při nabíjení svítí bílou barvou. Sluchátka pak blikajíjednou za 7 sekund  i v uchu při přehrávání, což může pro vaše okolí působit trochu zvláštně, ale zase tolik to vidět není. V balení dostanete standardní microUSB kabel, který není nikterak dlouhý, lze ho ale samozřejmě libovolně nahradit. USB adaptér do zásuvky chybí, to ale také není nijak zásadní problém.

 IMG_20190125_110501

Párování asi nemá cenu příliš popisovat, je jednoduché, intuitivní a s návodem jej zvládne myslím každý. Levé sluchátko je považováno za hlavní (“master”), pravé lze pak libovolně odpojit dlouhým podržením tlačítka. Tlačítkem na sluchátku dokážete také přerušit a obnovit přehrávání, přepnout na následující skladbu, přijmout/odmítnout hovor a spustit Siri/Google Assistant.  Podle návodu by sluchátka měla disponovat nejnovější technologií Bluetooth 5, což je jistě vítané zejména kvůli výdrži baterie. I dosah mi přijde víc než dostatečný - sluchátka hrají, i když je telefon vedle v místnosti, takže třeba na použití při úklidu či pohybu po kanceláři bohatě stačí.

 

Zvuk

Touto kapitolou tak trochu navazuji na úvodní odstavec, kde jsem řešil vyvážení výdrže sluchátek vs. jejich výkonu. Zvukový projev na tak malou baterii totiž musí být vždy tak trochu kompromisem a nejinak je tomu i LAMAX Dots1. Nechápejte mě špatně - projev není nikterak špatný a pro běžné použití je rozhodně dostatečný, o audiofilní zážitek se ale rozhodně nejedná - nějakých výraznějších basů se nedočkáte a když jsem je srovnával s drátovými peckami, které dostanete standardně k Mate 20 Pro, tak model od Huawei prostě zněl čistěji a měl výraznější basy i výšky. Spíše průměrný projev je ale v tomto případě vyvážen maximální praktičností.

 

Závěr - návyková praktičnost

Dots 1 jsou tak hlavně o komfortu, který bezdrátová sluchátka nabízejí.  Absence kabelu je velice návyková a když vezmeme v potaz, že tento zvuk produkuje bezdrátový přijímač o hmotnosti 4 gramy, tak je vlastně i hudební projev plně dostačující. Hudební prožitkáři si asi pořídí jiná sluchátka, ale na sport jsou “špunty” bez kabelu velkou výhodou, bezkonkurenční jsou třeba i když si chcete třeba pustit podcast jen “na jedno ucho”. Zde plní LAMAX Dots 1 svou funkci na 100% a pokud si zvyknete na delší nabíjení, poskytnou za málo peněz hodně muziky.

Galerie: plně bezdrátová sluchátka LAMAX Dots1

Plusy:

  • Skvěle drží v uchu i díky háčkům, zepředu nejsou prakticky vidět
  • Jednosluchátkový režim s prodlouženou výdrží baterie
  • Ukázkové tlumení okolí
  • Nízká hmotnost

Mínusy:

  • Dlouhá doba nabíjení sluchátek

Odkazy:

Autor: , Publikováno: 29.01.2019, Výrobce: LAMAX

Celkové hodnocení produktu LAMAX Dots1 redakcí Který.cz
91%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené sluchátka


Nejnovější recenze produktů LAMAX


Recenze: LAMAX W9 - do vody bez krytu

Recenze: LAMAX 20000 mAh Fast Charge - konečně rychlá powerbanka

Recenze LAMAX X10.1 - 120FPS už pro každého

LAMAX X9.1 - evoluce akční kamery [recenze + video]

LAMAX Dots1 - mají bezdrátové špunty smysl? [Recenze]

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.