6 důvodů, proč je Mate 20 Pro nejvybavenější telefon na trhu [recenze]

Na test nám v redakci přistála nová vlajková loď Huawei, a to model Mate 20 Pro. Nabízí spoustu výkonu díky novému procesoru Kirin 980, skvělý fotoaparát se 3 čočkami, reverzní nabíjení, bezdrátovou projekci a takto bych mohl výčet pokračovat opravdu dlouho. Funkcí má Mate 20 Pro totiž tolik, že by bylo možná jednodušší popsat, které nemá. I proto jsme jich vybrali pouze šest, které jsou dle nás nejzajímavější a ty vám popíšu v tomto článku.

Kde koupit Huawei Mate 20 Pro?


Tři foťáky s pokročilým nastavením a AI

Už fotoaparát u P20 Pro patřil k těm nejlepším, které jste v telefonu mohli mít, nicméně Mate 20 Pro situaci ještě značně vylepšil. Úplně odstranil monochromatický senzor pro focení černobílých fotek a místo něj umístil širokoúhlý 20MP snímač, díky kterému umožní pořizovat fotky i videa podobné těm třeba z akčních kamer. Při použití telefonu jako akční kamery je ale trochu škoda, že telefon umí ve všech režimech stabilizovat jen 30FPS, takže zpomalené záběry budou bez stabilizace (přitom stabilizace při 4K30FPS není problém). Zpátky k snímačům - prim pořád hraje základní 40MP snímač, doplněn o 8 MP snímač nastavený na 3x optický zoom. Reálně je použití maximálně komfortní, pro širokoúhlý obraz stačí odzoomovat na 0.6x, přiblížení pak samozřejmě funguje pohybem do druhé strany. Širokoúhlý objektiv také umí fotit na telefon opravdu úctyhodné “super makro” záběry. Rozsah toho, co zvládnete z jednoho místa vyfotit, je díky 3 snímačům obrovský a myslím, že zde Mate 20 Pro nemá příliš konkurence.

 Fotoaparáty modelu Huawei Mate 20 Pro - 3x zoom, ultraširoký objektiv a standardní snímač

Mate 20 Pro disponuje třemi fotoaparáty, každý je nastaven na jinou vzdálenost - kromě standardního snímku tak lze pořídit i širokoúhlé a 3x přiblížené fotografie. Širokoúhlý snímek má většinou trochu jiné barvy než zbylé dva, za to se toho lae na snímek vejde daleko více.

Důležitou funkcí fotoaparátu je i AI, tedy umělá inteligence, která rozeznává, co fotíte a podle toho přizpůsobuje způsob focení. Zajímavé je, že vám i řekne, co právě na scéně rozeznala, dovedete tak případné nesrovnalosti korigovat a případně AI vypnout. Různých scén je přes 1500 (oproti 500+, které měl Mate 10) - od východu/západu slunce až po konkrétní objekty, jako jsou auta, sníh atd., automaticky také přepne třeba na makro režim. Nově také AI dovede rozpoznat více scén v jednom záběru, automaticky upravuje kontrast, barvy a jas. V praxi to funguje velmi dobře a je to zajímavý krok kupředu - větší optika se do telefonu už nevejde, a tak veškeré fotografické vylepšení je na softwarových úpravách a “umělé inteligenci.”

 Umělá inteligence fotoaparátu u telefonu Huawei Mate 20 Pro

Umělá inteligence dokáže rozeznat, co právě fotíte a podle toho přizpůsobit expozici. Vlevo správně poznala rostlinu, vpravo se zase zaměřila na mraky, které jsou opravdu pěkně vykreslené.

Samostatnou kapitolou je pak noční režim, který je také ovládán pomocí AI. Ten fotí po dobu 6 vteřin co nejvíce snímků s různými expozicemi a z toho sestaví výslednou fotku, která je světlejší a méně zrnitá. Funguje to velmi pěkně.

Fotoaparát má také spoustu různých nastavení na focení portrétu, ale zde k dokonalosti chybí ještě přesnější určování hran - ty jsou občas nepřesně určené a fotky občas nepůsobí úplně přirozeně - s trochou cviku a na více pokusů se ale i tak dají pořídit pěkné fotky.

Ultrarychlé a reverzní nabíjení

Huawei vybavil Mate 20 Pro technologií Super Charge 2.0, což reálně znamená dobíjení z úplně vybité baterky na 36% za 15 minut a kompletní nabití za 68 minut. V praxi je to velmi praktické a minimálně v mém podání to mělo zásadní vliv na používání telefonu, který jsem přestal nabíjet přes noc a začal ho nabíjet až když je to potřeba - a u baterie o velikosti 4200 mAh to může být klidně jednou za dva dny. Velkou výhodou je také to, že 40W rychlonabíječka je přibalena k telefonu. Menší nevýhodou je pak to, že standardní USB porty třeba v autě se spuštěnou navigací a hudbou zvládnou přinejlepším udržovat telefon při životě než ho nabíjet, to lze ale snadno vyřešit nákupem rychlonabíjecího adaptéru do 12V.

nabijeni

Mate 20 Pro je také vůbec prvním telefonem, který podporuje bezdrátové reverzní nabíjení - zvládne bezdrátově nabíjet ostatní zařízení s QI standardem. Kromě toho, že to je bezesporu skvělá funkce k oslnění kamarádů a kolegů, tak je skvělá i k dobíjení externího příslušenství, jako jsou hodinky a sluchátka - z tak velké baterie, jakou Mate 20 Pro má, dobijete chytré hodinky a zmizí vám jen cca. 10% kapacity. Škoda jen, že chytré hodinky od Huawei zatím tento standard nepoužívají.

Aby toho nebylo málo, Mate 20 Pro také podporuje rychlejší bezdrátové nabíjení pomocí 15W nabíječky, které by mělo nabíjet stejně rychle, jako běžná drátová nabíječka. Tu je al již třeba koupit zvlášť.

baterie

Čtečka otisků prstů v displeji i rozpoznávání obličeje

Zadávání kódu při odemykání telefonu už asi definitivně odzvonilo - Mate 20 lze odemknout jak rozpoznáním obličeje, které funguje téměř okamžitě, tak i prostřednictvím čtečky otisků prstů, která je elegantně skryta uprostřed displeje. Rozpoznávání obličeje se hodí jak na rychlé odemykání, tak i chránění notifikací před jinýma než vašima očima, otisk prstu se zase hodí jak v zimě, kdy bývá obličej zakrytý, tak i třeba k přihlašování do bankovních aplikací, kde je otisk prstu bezpečnější.

Miracast a desktopový režim

Mate 20 Pro lze připojit k televizi či monitoru opravdu jednoduše a není k tomu potřeba ani kabelu, ani žádného příslušenství - stačí, aby televize podporovala MiraCast, což by dnes už měla umět každá chytrá televize. Absenci této technologie lze případně vyřešit adaptérem USB-C do HDMI (cca. 400 Kč). Po připojení mě ale čekalo velmi příjemné překvapení - místo zrcadlení 1:1 se objeví plnohodnotný desktop velmi podobný například tomu ve Windows. Lze spouštět více oken, přesouvat je a telefon tak používat jako stolní počítač. V kombinaci s připojením externí klávesnice a myši je to opravdu pohodlné, myš lze ale dobře používat i prostřednictvím touchpadu na displeji mobilu. Na touchpadu fungují i gesta pro scrollování a přesouvání oken. Aplikace pak zde fungují téměř všechny, a to včetně videa, které lze pustit bez zaváhání třeba i dvě současně. Ne, že by to prakticky k něčemu bylo, spíše tím poukazuji na to, že multitasking funguje opravdu do detailu a jak výkonné dnešní high-end telefony v čele s Mate 20 Pro jsou. Navíc lze telefon během promítání stále používat, nebo ho využít právě jako zmíněný touchpad a zároveň klávesnici. Ideální je to k úpravě dokumentů, streamování videa nebo i promítání fotek na návštěvě u známých.

miracast-bezdratovy-desktop

Pod volbou "bezdrátová projekce" z horního rolovacího menu se skrývá plnohodnotný desktopový režim, aktivovatelný pouze přepnutím televize na Miracast režim. V něm pak lze mít otevřené i několik oken najednou a používat buď telefon jako myš a klávesnici, nebo připojit externí příslušenství. 

Infraport pro ovládání televize

S úsměvem vždy vpomínám na éru infraportů v prvních mobilních telefonech jakožto předchůdce Bluetooth pro lokální přenos dat mezi telefony. U prvních telefonů se systémem Symbian, cca. v roce 2002 se pak dal infraport kromě přenosu dat použít i na ovládání zařízení s infračerveným příjmačem, tedy třeba televizí. Nyní se však v telefonech znovu objevuje čím dál tím častěji, a to zejména u Huawei (měl ji i Mate 10 Pro nebo P10 Plus). A není se čemu divit - je to opravdu praktická funkce, protože ruku na srdce, dnes u televize má telefon po ruce skoro každý a hodí se třeba i v restauracích, kde je televize o trochu hlasitěji než by měla být.

Párování s televizí je řešeno elegantně - není třeba se probírat tisícovkami různých modelů, ale stačí pouze namířit telefon na přijímač a postupně zkoušet, zda reaguje - do 2 minut je hotovo. Pokud se jedná o atypický přístroj, lze navíc využít učení pomocí stávajícího dálkového ovladače.

irovladac

Gesta pomocí kloubů prstů

Už od Mate 8 má Huawei velmi elegantně řešené pořizování screenshotů a videí, a to poklepáním na displej kloubem prstu. To ale není vše, co díky rozlišování doteků kloubů od prstů Mate 20 Pro dovede. Lze také vyříznout jen část obrazovky do screenshotu, případně poklepáním dvěma prsty nahrávat obrazovku včetně zvuku. Nakreslením horizontální čáry přes displej pak spustíte režim rozdělené obrazovky, který již funguje pro většinu aplikací. Dále pak lze gesty spouštět nadefinované aplikace - nakreslit písmeno M tak může spustit třeba Spotify. Z počátku to je možná trochu nezvyk, ale právě díky gestům lze telefon používat zase o něco efektivněji.

zadni-cast

Závěr - není moc co vytknout

Toto byl samozřejmě jen zkrácený výčet funkcí, kterými Mate 20 Pro disponuje - je toho totiž ještě daleko více. Ve zkratce - aptX kodek pro bezdrátové přehrávání hudby téměř bezztrátově, zdvojení aplikací pro více účtů nebo funkce Digital Balance (v češtině “Digitální zůstatek”) pro sledování a i případné omezení času u jednotlivých aplikací.

Abych našel něco, co by šlo Mate 20 Pro vytknout, tak se musím velmi snažit - zpracování je příkladné, displej má skvělé rozlišení 1440 x 3120 a zabírá prakticky celou přední stranu telefonu. Neodpustím si snad jen poznámku k displeji - zaoblení vypadá efektně, nicméně nošení telefonu v krytu tento efekt relativně snadno zničí - lepší bude nejspíš použití pouze screen protectoru, nicméně pak zas telefon kvůli skleněné zaoblené zadní stěně docela klouže. 

Z funkčnosti pak lze vytknout možná tak horší zvukový projev telefonu, který probíhá přes napájecí konektor a při zapojeném kabelu je docela utlumený, to je ale asi tak vše. Největší překážkou v pořízení tak bude pravděpodobně cena, která sice relativně k vybavenosti není nijak přemrštěná, i tak ale překračuje hranici 20 tisíc Kč. Za to ale dostanete prakticky nejvybavenější telefon na trhu s výborným foťákem a naprostým přebytkem výkonu, který i za několik let příliš nezestárne. 

 

Výhody:

  • Skvělý fotoaparát s obrovským rozsahem použití a AI
  • Rychlé bezdrátové i drátové nabíjení, reverzní nabíjení a velká baterie
  • Bezdrátové připojení k televizi a plnohodnotný desktopový režim
  • Velký displej s skvělým rozlišením a efektním zaoblením podporující always-on

Nevýhody:

  • Stabilizace videa pouze při 30FPS
  • Ne zcela dokonalý portrétový režim
  • Při použití bez krytu snadno klouže

 

Fotografie pořízené pomocí Huawei Mate 20 Pro

 

Video natočené pomocí širokoúhlého režimu a gimbalu Zhiyun Smooth Q

Autor: , Publikováno: 23.01.2019, Výrobce: Huawei

Celkové hodnocení produktu Huawei Mate 20 Pro redakcí Který.cz
95%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené mobilní telefony


Nejnovější recenze produktů Huawei


Recenze Huawei Watch Fit – hodně sportu za málo peněz

Huawei Watch GT 2 - chytrý doplněk nejen na běhání!

Recenze Huawei P Smart Z - pop-up za pop cenu!

Recenze: Huawei P30 - těsně pod vrcholem

Recenze Huawei P30 Lite - tříoký králem střední třídy

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.