Recenze AirPods Pro - nenechte se rušit!

Na trhu se objevila nová sluchátka od firmy Apple a přináší celou řadu novinek. Nový je design, nové jsou funkce a nová je i cenovka. Na dřívější generaci byla vznesena celá řada negativních připomínek, ať už na neschopnost dobře utěsnit zvukovod, na absenci aktivního potlačení okolního hluku, tak i na celkem diskutabilní design. Jestli jsou nové AirPody skutečně o tolik jiné a zda jejich koupi doporučujeme se dozvíte v naší recenzi.

Kde koupit Apple AirPods Pro?


(cena v e-shopu)

Představovat sluchátka od Applu asi není nutné. Jejich design je rozeznatelný už zdálky a vzhledem k tomu, že se jedná již o třetí generaci sluchátek, ztráceli bychom akorát čas.

AirPods obsah baleniAirPods Pro a obsah balení (včetně USB-C kabelu)

Vzhled a ovládání

Vzhled všech AirPodů je dle mého opravdu kontroverzní. Někteří si vzhled pochvalují, jiní jej kritizují. Osobně se přiznám, že se přikláním spíše ke druhé skupině lidí. U prvních dvou generací byl pro mě design nestravitelný a dlouhá tyčinka sluchátek podivně vyčnívající z ucha byla i důvodem, proč sem stále používala svá bezdrátová sluchátka přes hlavu. V uchu na mě zkrátka působí jako "utržené sluchátko".

AirPods srovnani4Srovnání AirPods Pro (zleva) a AirPods 2.generace

U nových sluchátek zaznamenal design hned několik změn. Mnou zmiňovaná tyčinka se výrazně zkrátila. Další změnou prošla i hlava sluchátek, která má na konci gumové špuntíky, které utěsňují zvukovod. Změnil se i design nabíjecí krabičky (u verze AirPods Pro nelze koupit verzi bez dobíjecího pouzdra). S krabičkou mám pár pro někoho možná drobnějších problémů. Ty se však netýkají vzhledu (který je stále jednoduchý a čistý). Krabička lehce narostla co se rozměrů týče a otevírání se přeorientovalo (u modelu Pro je na šířku). S nabíjecím pouzdrem mám ale spíše funkční problémy, a to hned dva. Prvním je, že je nutné si osvojit grif abyste krabičku otevřeli jednou rukou. Tím druhým je vyndávání sluchátek, které za mě není až tak snadné jako u předchozích verzí. Stejně tak u zandávání sluchátek do pouzdra jsem z počátku měla problém, zda jsou na správném místě, jelikož s vnitřkem krabičky tak dokonale nelícují.

AirPods srovnani5Porovnání velikosti krabiček (nahoře je krabička AirPods Pro)

AirPods srovnani3Zleva AirPods 2. generace a AirPods Pro

Velká změna se odehrála i v ovládání sluchátek. U dřívějších generací přepínání písniček/přijímání hovorů apod. probíhalo poklepáním na sluchátka. U nejnovějšího modelu se vše ovládá přes tlakový senzor ve stopce sluchátek. A toto ovládání osobně velmi chválím. Haptické ovládání funguje skvěle. Při jednom krátkém stlačení se přehrávaná hudba pozastaví/zapne/zvedne hovor. Při dvojím stisknutí dojde k přepnutí na následující skladbu, Při trojitém stisknutí se vrátíte na předchozí skladbu. Při dlouhém stisknutí se mění režimy přehrávání (o tom ale níže). Bohužel na sluchátkách stále nelze ovládat hlasitost a já znovu doufám, že snad s dalším modelem?

AirPods ovladaci ploskaOvládací ploška nových AirPods Pro

První použití sluchátek

Jak už je u výrobků Apple zvykem, první nastavování musí být jednoduché a produkt by měl být co nejdříve připraven k použití. Jinak tomu není ani u nových sluchátek. Je třeba zvolit jednu ze tří velikostí koncovek do uší (velikost S, M, L). Sluchátka musí v uších držet, ale neměla by způsobovat bolest. Já mám osobně s většinou bezdrátových sluchátek do uší problém, že mi v uchu prostě nedrží. Ať vyzkouším všechny velikosti gumových koncovek, stejně mi většinou sluchátko po chvilce z ucha vypadne. U nových Airpodů jsem nakonec zvolila velikost koncovky S a sedí skvěle. I po několika hodinách v uchu mi sluchátka z uší ani jednou nevypadla, nehledě na fakt, že o nich vlastně ani nevím (nezpůsobují žádná otlačení apod.).

AirPods nastavceAirPods Pro se třemi velikostmi nástavců

Při výměně gumových nástavců jsem měla trošku strach z jejich pevnosti. Nevyměňuje se pouze gumová koncovka, ale nacvakává se celý díl. Za ten je při sundávání třeba zatáhnout a při nandávání na něj hodně zatlačit, dokud nezaslechnete cvaknutí. Vše ale proběhlo v pořádku i několikrát za sebou, takže se jedná jen o zbytečné obavy. Předností tohoto systému je, že nemusíte mít strach, že gumové konce sluchátek ztratíte.

AirPods nastavce2AirPods Pro s "naklikávacím" gumovým nástavcem

Po výběru správné koncovky stačí sluchátka pouze spárovat s telefonem a můžete rovnou začít poslouchat. Není nutné žádných dalších zbytečností. Pro ověření uchycení nástavců je možné provést zkoušku těsnosti v nastavení Bluetooth, což je skvělou vychytávkou. Při tomto testu zjistíte, zda jste si vybrali správnou koncovku, nebo zda je vhodné ji vyměnit za jinou velikost, případně zda zkusit sluchátko lépe usadit do ucha.

AirPods test uchyceni nastavcuTest uchycení nástavců

Propojení s iOS zařízením

Propojení se zařízením s iOS je snadné jako vždy, je pouze nutné mít iOS aktualizovaný na verzi 13.2. Pokud tuto verzi nainstalovanou nemáte, zařízení vás samo vyzve. Následně se již objeví jen karta, kde kliknete na připojit a vše je hotovo.

AirPods nastavovani5

Propojení s Android zařízením

Při párování sluchátek s Android zařízením nebo s počítačem s Windows je propojování trošku jiné, ale neliší se od přechozích verzí sluchátek. Postačí pouze dlouze stisknout tlačítko na zadní straně nabíjecího pouzdra a tím vstoupit do režimu párování Bluetooth. Poté sluchátka vyhledáte v nastavení Bluetooth vašeho zařízení. Jestliže sluchátka používáte s jinými zařízeními než jsou ta od Applu, je třeba mít na paměti, že přijdete o některé funkce, které sluchátka nabízí. Konkrétně se jedná o funkci auto-pauzy, která se automaticky zapíná pří vyndání jednoho sluchátka z ucha, dále logicky telefon nebude reagovat ani na "Hey Siri". To nejdůležitější, tedy poslech hudby, aktivní potlačení hluku a transparentní poslech samozřejmě fungovat budou.

Aktivní potlačení hluku

AirPods Pro jsou prvními sluchátky s aktivním potlačením hluku, která jsme měli možnost otestovat. A jsou jednoduše perfektní. Na tuto funkci se strašně snadno zvyká. Myslím, že každý z nás najde celou řadu aktivit, při kterých by aktivní potlačení hluku ocenil. Ať už pracujete v otevřené kanceláři, z domova, musíte-li hodně cestovat, rádi si chodíte zacvičit do posilovny nebo jen hledáte chvilku klidu sami pro sebe. Využití je nespočet. Pokud se jedná o hlasitější zvuky, jako například rozbití hrnku o dlažbu, tento zvuk uslyšíte – ne však tak intenzivně. Sluchátka skvěle potlačují dlouhotrvající hluk, například štěkajícího psa, motor letadla, rachot v kanceláři apod.

Potlačování hluku funguje nepřetržitě (při zapnuté funkci) a s okolními zvuky pracuje ve frekvenci až 200krát za sekundu. Obrovskou předností je i fakt, že díky aktivnímu potlačení hluku nemusíte dávat sluchátka tak nahlas, jako jste byli běžně zvyklí, abyste utišili okolní hluk. Je totiž prokázáno, že z dlouhodobého hlediska je poslouchání hudby na nejvyšší hlasitost nebezpečné pro náš sluch. S těmito sluchátky si hudbu užijete i při nižší hlasitosti.

AirPods kompenzace hlukuAirPods Pro se zapnutým aktivním potlačením hluku

Promyšlené do detailů

Jak už tomu u produktů od Applu bývá, vždy nabízejí něco navíc oproti konkurenci. Nejinak tomu je i u nejnovějších sluchátek. Navíc s nejrůznějšími aktualizacemi dochází k přidávání dalších funkcí.

Transparentní poslech hudby

Jak už jsem zmínila, obrovskou předností nových AirPodů je bezesporu aktivní potlačování okolního hluku. Tato sluchátka však nabízejí i další funkce, aby byla zase o něco dál než běžná bezdrátová sluchátka. V režimu transparentní poslech hudby dojde k vypnutí potlačování hluku a vy si tak například při práci na zahradě můžete vychutnávat okolní zvuky přírody, nebo odpovědět okolí bez nutnosti úplného vypnutí hudby. Mezi režimy lze jednoduše přepínat dlouhým podržením dotykového tlačítka na "nožičce" sluchátek.

Odolnost vůči vodě a potu

Nově jsou sluchátka od Applu odolná vůči vodě a potu. Stávají se tak ideálními na většinu sportů a nemusíte mít obavy z jejich poničení v důsledku pocení. Mikrofon je chráněn hustým pletivem a díky tomu si skvěle poradí i s hovorem v silném větru.

Vyhledávání zařízení

Po přihlášení do iCloudu můžete vyhledávat ve funkci "Find my device" i svá sluchátka. Ta dokonce vydávají zvuky, jsou-li v blízkosti telefonu. Bohužel zvuk není moc hlasitý a tím, že jej vydávají sluchátka, která jsou zavřená v krabičce, musíte skutečně hodně nastražit uši. Naneštěstí tato funkce funguje jen při propojení s telefonem, jestliže se sluchátka nenachází v dosahu Bluetooth, s hledáním vám tato funkce nepomůže.

Zdraví

Mezi později přidané funkce nových AirPods patří i propojení s aplikací Zdraví ve vašem iPhonu. Zde můžete sledovat data získávána během poslechu hudby. Aplikace vás tak například upozorní, je-li pro vás hlasitost poslechu hudby nebezpečná. Ukáže průměrnou hlasitost zvuku apod.

Baterie a dobíjení

Co se výdrže baterie týče, zde sluchátka zůstala prakticky nezměněna. Při testování se mi podařilo s poslechem hudby dostat na 5 hodin a 4 minuty poslechu (v režimu transparentního poslechu hudby). Jestliže máte zapnuto aktivní potlačení hluku, dobu poslechu se zkrátí na cca 4,5 hodiny. S dobíjecím pouzdrem se při opakovaném dobíjení vyšplháte až na 24 hodin poslechu hudby, přičemž stačí pouze 5 minut pobytu sluchátek v pouzdře a ta se nabijí na další hodinu poslechu.

AirPods baterie stavAirPods Pro ukazatel stavu baterie

Největší změnou je však bezdrátové dobíjení. Díky tomu si sluchátka na chvilku "odložíte" a ony se dobijí. Musím říct, že na moje každodenní používání je shledávám kapacitně naprosto vyhovující a neumím si představit situaci, kdy by se mi vybila sluchátka i pouzdro bez možnosti dobití.

AirPods bezdratove nabijeniAirPods Pro nově nabízejí i možnost bezdrátového dobíjení

Jak AirPods Pro zní?

Konečně se dostáváme k nejdůležitější, avšak těžko hodnotitelné vlastnosti sluchátek, kterou je kvalita poslechu. Těžko hodnotitelné z hlediska různorodosti anatomie ucha každého z nás. Proto se Apple rozhodl nová sluchátka ozvláštnit přidáním funkce snažící se vyrovnat hudbu dle tvaru vašeho ucha. Z tohoto důvodu budou každému z nás znít sluchátka v uchu trošku jinak. Avšak s aktivním potlačením hluku zní poslech hudby bezkonkurenčně oproti sluchátkům, kdy slyšíte zvyku autobusů, letadel a běžný ruch ulice.

Je však nutné si uvědomit, že se jedná spíše o každodenní sluchátka, která si sebou zabalíte do práce, do školy či na cestu kolem světa. Neznám nikoho, kdo by si je pořizoval s tím, že si chce vychutnávat poslech své hudební sbírky. Osobně však přednes hudby moc chválím. Zvuky jsou vyvážené a v širokém rozsahu.

Co se telefonování týče, mikrofon funguje na jedničku. Překvapivě na kvalitu hovorů nemělo zkrácení tyčinky žadný vliv. Hovory probíhají v naprostém pořádku a okolní zvuky sluchátka zvládají skvěle odfiltrovat i na druhou stranu, kdy zachycují kvalitně vaši odpověď, ale eliminují okolní ruch.

AirPods v uchuAirPods Pro v uchu

Hodnocení

Jako u všech produktů od společnosti Apple se setkáme i u nových sluchátek se spoustou rýpalů, kteří nezapomenou zmínit, že za takovouto cenu by si pořídili sluchátka mnohem lepší a ještě by jim zbylo. Ano, pravdou je, že určitě seženeme sluchátka, se kterými získáme kvalitnější reprodukci hudby.

Je třeba si ale uvědomit, že u Applu neplatíme jen za hardware, ale i software, který je ukrytý v každém jejich produktu a dokonale integrovaný do Apple ekosystému. A v tom jsou sluchátka AirPods Pro nepřekonatelná. Nabízí celou řadu funkcí ve dvou malých "špuntech". A vše, co si spolu s AirPods Pro kupujete funguje, a to skvěle. 

AirPods1AirPods Pro

Kdo by si měl koupit nové AirPods Pro?

- Nadšenci do bezdrátových sluchátek si tento model rozhodně zamilují. Už jen z důvodu, že na trhu zatím není až tak moc bezdrátových sluchátek do uší s aktivním potlačením okolního hluku, který u těchto sluchátek funguje skvěle

- Milovníci sportu. Sluchátka skvěle drží v uchu a není třeba se obávat jejich ztráty ani poškození vlivem potu. AirPody jsou proti potu a vodě odolné.

- Každý kdo touží po sluchátkách AirPods. S rozdílem v ceně přibližně 1500,- oproti nižší verzi (s nabíjecím pouzdrem) získáte skvělá sluchátka s celou řadou funkcí.

Plusy:

+ příjemně padnou do ucha a dobře jej utěsní (možnost volby mezi třemi velikostmi koncovek)

+ skvělé aktivní potlačení okolního hluku

+ "nožička" s tlakovým ovládáním funguje dokonale

+ lepší zvuk než u předchozích generací

+ nabíjecí pouzdro

+ bezdrátové dobíjení

+ celá řada dalších funkcí (transparentní poslech, odolnost vůči vodě a potu a další)

Mínusy:

- cena

- na trhu jsou určitě sluchátka s kvalitnějším přednesem hudby

 

Autor: , Publikováno: 20.01.2020

Celkové hodnocení produktu Apple AirPods Pro redakcí Který.cz
97%

čtěte také:

Bezdrátová sluchátka - jaká vybrat a které parametry sledovat?

Jestliže se stále rozhodujete, zda vyměnit sluchátka s kabelem za modernější bezdrátovou variantu, doufáme že oceníte následující článek. Nejdůležitějším kritériem výběru jsou určitě vaše osobní preference. I přesto se vám pokusíme nastínit klady i zápory bezdrátových sluchátek a poradit, která sluchátka jsou vhodná právě pro Vás.

Číst celý článek ...

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené sluchátka


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.