Recenze LAMAX X10.1 - 120FPS už pro každého

Po recenzi nižší řady LAMAX X9.1 jsem se na test nejvyššího modelu české značky LAMAX opravdu těšil - už nižší model totiž nastavil laťku celkem vysoko, trochu ho brzdila jen absence dodávaného příslušenství. To novinka za necelých 5 tisíc korun řeší, i když příslušenství stále není množstvím tolik jako v případě staršího Siriuse. Za to ale zde máme praktické pouzdro a dálkový ovladač. Jak se nám tedy s LAMAX X10.1 fungovalo?

Kde koupit LAMAX X10.1?


Obsah balení

Začneme klasicky - LAMAX toho totiž ke kameře dává opravdu hodně, fotka poslouží asi jako dostatečná ilustrace. Mě potěšili hlavně tři věci - první je dodávané pouzdro, které je opravdu praktické po všech stránkách - kameru jsem vozil třeba na snowboardu v kapse a skutečnost, že se při pádu neprobodnu teleskopickou tyčí, což by se bez pouzdra mohlo teoreticky stát, jsem velmi ocenil. Tyč, jakožto i jakýkoliv jiný druh držáku do ruky ale bohužel v balení chybí… Druhým je dálkový ovladač, kterým se kamera ovládá i lépe a jednodušeji než v ochranném pouzdru (který jsem popisoval už v recenzi X9.1) a třetím je náhradní baterie přímo v balení - a tak by to mělo být. Mě by tedy ještě potěšila externí USB nabíječka, kterou bych mohl mezitím připojit k powerbance zatímco nabíjím, ale to už je opravdu jen drobnost. Vše se pěkně vejde do pouzdra, ve kterém dostanete i hadřík, což se často hodí.

Kromě toho dostanete samozřejmě i spoustu držáků (na řidítka; se stativovým závitem; na klasické GoPro kompatibilní “zašupovátko”) včetně několika nalepovacích třeba na helmu. Dále jsou pak v balení i odolná dvířka, která ale nejsou vodotěsná a tak dokáží i zaznamenat zvuk. Příslušenství díky kompatibilitě není nijak drahé a lze objednat i třeba z čínských eshopů.

obsahbaleni

Vzhled

Vzhledem vypadá prostě jako klasická akční kamera, nelišící se od své konkurence. Šedá barva, klasické kompaktní rozměry a zboku HDMI konektor, pro který já osobně nemám úplně žádné využití a vedle toho microUSB port a slot na MicroSD kartu - tady pozor na levnější karty, některé nemusí 120FPS nebo 4K záznam stíhat - třeba Kingston MicroSDXC 64GB ale funguje v pohodě.

 header

Kamera vzhledem vypadá stejně jako X9.1, i ovládání a uživatelské prostředí systému je stejné. Tlačítka tu jsou 4 - “Mode”, “červené REC” a dvě směrové pro orientaci v menu. Všechna tlačítka lze ovládat i v ochranném pouzdru, což se cení, navíc k ovládání můžete použít jak aplikaci, tak i náramek. Ovládání je jednoduché, nastavit se zde dá spoustu věcí, určitě si ale zapněte stabilizaci - u mě byla v továrním nastavení vypnutá. Co stojí za pochvalu je fakt, že při rychlé výměně baterky se neresetuje čas a nastavení.

konektory

Aplikace

Aplikace je jiná než u předchozích generací, nicméně stejná jako u LAMAX X9.1 - jmenuje se LAMAX Hi Cam a podrobněji jsem se ji věnoval v recenzi právě varianty X9.1. Tam jsem ji zkoušel s Android telefonem a celkem mi vyhovovala - na iOS aplikace vypadá stejně, ale chyběla mi zde jedna podstatná věc, a to přehrávání videí na šířku. Přiznám se, že si nejsem jistý, zda to Android verze uměla, nicméně je to celkem podstatná věc. Stahovat lze i více videí najednou, což je super i proto, že v telefonu si je pustíte v plné kvalitě i na šířku. Již jednou stažená videa jsou pak v aplikaci označená, což je šikovné. Naopak nešikovné je to, že videa stažená do telefonu mají časovou známku v roce 1953, takže se v galerii řadí špatně - to by ale nemělo být složité v další verzi aplikace opravit.

Galerie: Aplikace LAMAX Hi Cam

Záznam

Kromě 4K při 30FPS je největší předností X10.1 jistě FullHD při 120FPS, což umožní až 4x zpomalení. To v kombinaci se stabilizací dokáže opravdu pěkně plynulá videa, obraz mi subjektivně přišel reálnější než u X9.1 - minimálně barvy byly méně přestřelené. Stejně jako u X9.1, i zde bych ocenil signalizaci nahrávání na přední straně kamery.

Další režimy nabízí i 240FPS při 720P, případně 2.7K při 30FPS.  Kromě toho samozřejmě umí kamera i fotit, a to v rozlišení 12MP a zvládne i timelapse ve 4K.

menu

Závěr

LAMAX X10.1 je opravdu vyspělá kamera, která za příznivou cenu nabídne prakticky vše, co od akční kamery můžete chtít. Výrobce myslel téměř na všechno, a tak je v balení druhá baterka, praktické pouzdro i dálkový ovladač, díky čemuž se univerzálnost kamery ještě posouvá. Jsou zde jistě drobnosti, které by mohly být vymyšleny lépe, na celkovém kladném dojmu z kamery to ale příliš neubírá - LAMAX X10.1 mohu doporučit.

Plusy:

  • 120FPS při FullHD
  • Skvělá stabilizace ve všech režimech
  • Velké množství příslušenství včetně cestovního obalu, náhradní baterie a dálkového ovládání ve formě náramku
  • Dostupná cena

Mínusy:

  • Chybí signalizace nahrávání z přední strany kamery
  • Aplikace na iOS neumí režim na šířku a stažená videa mají špatný časový EXIF
  • Mezi příslušenstvím chybí jakýkoliv držák do ruky

Test slowmotion videa (FullHD/120FPS)

Odkazy:

Autor: , Publikováno: 24.04.2019, Výrobce: LAMAX

Celkové hodnocení produktu LAMAX X10.1 redakcí Který.cz
95%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené akční kamery


Nejnovější recenze produktů LAMAX


Recenze: LAMAX W9 - do vody bez krytu

Recenze: LAMAX 20000 mAh Fast Charge - konečně rychlá powerbanka

Recenze LAMAX X10.1 - 120FPS už pro každého

LAMAX X9.1 - evoluce akční kamery [recenze + video]

LAMAX Dots1 - mají bezdrátové špunty smysl? [Recenze]

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.