LAMAX X9.1 - evoluce akční kamery [recenze + video]

Když jsem naposledy měl v ruce akční kameru Lamax, byla to 8.1 Sirius, která přišla v balení doslova nabitém příslušenstvím. I proto jsem byl zvědavý, co nabídne vyšší řada a zároveň letošní novinka X9.1. Oproti zmíněnému Siriusu nabídne 4K konečně při použitelných 30FPS, na druhou stranu se ale počet dodávaného příslušenství razantně snížil a její cena už není až zas tak daleko od nejnižšího modelu aktuální generace GoPro. Jak tedy novinka obstála v testu a má oproti konkurenci co nabídnout?

Kde koupit LAMAX X9.1?


Obsah balení  

Jak jsem zmiňoval v úvodu, Sirius si mě získal zejména obsahem balení. V případě X9.1 je sice obsah balení menší, nicméně zase zde najdeme navíc dálkový ovladač v podobě náramku a celkově je vybavenost oproti konkurenci nadstandardní - najdeme zde vodotěsné pouzdro, stativovou redukci, nalepovací úchyty i stahovací držák třeba na kolo. I tak je ale škoda, že výrobce nepřidal třeba i velmi praktickou náhradní baterii a plovák, který by šlo použít místo “selfie” tyče, obzvlášť když cenovka je oproti Siriusu nastavena o poznání sebevědoměji.

20190219_112342

Je ale pravda, že dokup potřebného příslušenství nás vyjde v řádu stokorun a zásadní výhodou je dálkový ovladač, který funguje opravdu spolehlivě. Má příjemný gumový pásek a je velmi jednoduchý na ovládání - připojí se automaticky a poté lze stiskem příslušného tlačítka pořídit video, fotografii nebo vypnout/zapnout displej. Ovladač není vodotěsný a nikde se mi nepodařilo zjistit, jak to má s baterií - nabíjecí port chybí a záda jsou přišroubována. Na pořizování selfie nebo nahrávání sebe sama je to dobrý pomocník, i když tedy to samé lze udělat přes Wi-Fi, která je ale značně náročnější na baterii. Podobný ovladač ke GoPro stojí od cca. 1500Kč,nicméně vyžaduje právě zmiňované Wi-Fi připojení.

V době testu jsem měl možnost porovnat LAMAX X9.1 s GoPro Hero 7 White a zde lze částečně ovladač nahradit dobře fungujícím hlasovým ovládáním. Naopak v čem GoPro zklamalo je nemožnost vyměnit baterii a absence odolného pouzdra, což je v kombinaci s nemožností vyměnit kryt čočky celkem problém.

Ovládání, nastavení a režimy

Kde ale oproti nejlevnějšímu aktuálnímu GoPru LAMAX vítězí jsou možnosti nastavení - zatímco u GoPro nelze přepnout na 1080P, což v praxi znamená absenci poměru stran 16:9, tak u LAMAXu jde nastavit úplně vše - od 4K při 30 FPS až po 720P při 120FPS, nejčastějším režimem ale bude nejspíš 1080P60, které dovolí udělat i efektní slowmotion - koukněte na video níže. Ten lze vyrobit i bez postprodukce, stačí jej zapnout v menu a natáčet jej rovnou, což může ušetřit nějaký čas. Hrát si lze dokonce i s ISO, expozicí a vyvážením bílé, i když tedy v praxi si použití tohoto nastavení nedovedu moc představit, protože jeho volba je bez dotykového displeje celkem časově náročná a z aplikace jej měnit nelze.

Galerie: Aplikace LAMAX Hi Cam

Když jsem zmínil aplikaci - ta je jiná než u starších kamer LAMAX, jmenuje se Lamax Hi Cam a zdá se být jednodušší a přehlednější než ty předchozí. Wi-Fi má sice trochu pomalejší start - cca. 5 sekund, co mě opravdu překvapilo a musím pochválit je rychlost přenosu mezi telefonem a kamerou - na natočená videa se lze dívat prakticky okamžitě v rozumné kvalitě a i náhledový obraz má minimální zpoždění a dostatečnou obnovovací frekvenci. Je ale potřeba počítat s tím, že během připojení kamery přes Wi-Fi jej nelze ovládat pomocí ovládání na kameře, což se podle hlášky v aplikaci jeví jako úmysl, nicméně nelze to vypnout. Příjemnou funkcí je také nastavení času kamery podle času v telefonu, po vyndání baterie tedy nemusíte zdlouhavě naklikávat čas znovu. Místy pobaví překlad aplikace (“Downloading, Please Waiting...”), jejímu použití k danému účelu ale nelze nic moc vytknout.

Záznam

Kvalitu záznamu u akčních kamer kromě rozlišení a kvality obrazu určuje možná nejvíce schopnost stabilizace a ta je u LAMAXu na velmi vysoké úrovni - používá k tomu optickou stabilizaci, kterou tak lze využít ve všech režimech natáčení. Stabilizaci lze i vypnout, nicméně není k tomu důvod - obraz z kamery je opravdu pěkný a dokáže si poradit i s rychlou změnou světla. Co mi trochu vadí je to, že zepředu kamery není jak zjistit, zda kamera nahrává - led dioda bliká jen ze strany displeje, což škoda.

20190219_113241

Závěr

LAMAX X9.1 je skvělá kamera, která poskytne skvělý obraz, stabilizaci a v neposlední řadě také velmi rychlou komunikaci s telefonem. Oproti předchozím modelům je o něco dražší, zase ale nabídne praktický dálkový ovladač a plnohodnotné 4K30, které díky podpoře kodeku H.265 nezabere až tolik místa. Pro mě je však otázkou, zda u akční kamery 4K vůbec potřebujete - já akční záběry raději natáčím do FullHD s vyšším FPS, na druhou stranu pro cestovatelské záběry je 4K dobrou volbou a LAMAX X9.1 je zvládne i se zapnutou stabilizací. Při pořizování bych ale přemýšlel i o vyšším modelu LAMAX X10.1, který nabídne skvělých 120FPS při FullHD a k tomu i náhradní baterii a praktické pouzdro za cenu jen o cca 1200Kč vyšší.

Galerie: Vzhled kamery a příslušenství

Plusy:

  • Skvělá stabilizace
  • Rychlý přenos mezi telefonem a kamerou
  • Praktický dálkový ovladač i přehledná aplikace
  • Záznam 4K se stabilizací

Mínusy:

  • Vyšší cena oproti předchozím modelům
  • Chybí signalizace nahrávání z přední strany kamery
  • Oproti staršímu modelu méně příslušenství v balení

Video natočené pomocí LAMAX X9.1 v režimu FullHD 60FPS

Video natočené pomocí LAMAX X9.1 v režimu 4K

Odkazy:

Slevový kupón:

Aktuálně na Lamax Shopu do 30.6. je dostupná kamera za bezkonkurenčních 3390 Kč s kupónem "2BSIPESA" - kupujte dokud jsou :).

Autor: , Publikováno: 20.02.2019, Výrobce: LAMAX

Celkové hodnocení produktu LAMAX X9.1 redakcí Který.cz
92%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené akční kamery


Nejnovější recenze produktů LAMAX


Recenze: LAMAX W9 - do vody bez krytu

Recenze: LAMAX 20000 mAh Fast Charge - konečně rychlá powerbanka

Recenze LAMAX X10.1 - 120FPS už pro každého

LAMAX X9.1 - evoluce akční kamery [recenze + video]

LAMAX Dots1 - mají bezdrátové špunty smysl? [Recenze]

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.