Recenze: Xiaomi Redmi Airdots - dráty jsou přežitek

Není to tak dávno, co Apple přišel se svými bezdrátovými Airpody, které ale i dnes stojí několik tisícovek. Dnes se ale podíváme na sluchátka z opačného spektra - do rukou se mi dostaly totiž Xiaomi Redmi Airdots, sluchátka, které seženete v různých akcích na GearBestu okolo 500Kč. I když značka Xiaomi si za dobu své existence vydobila celkem respekt, tak i přesto jsem za tu cenu nečekal zázraky. O to větší ale bylo moje překvapení.

Kvalita zvuku

Ta sluchátka jsou totiž vážně dobrá. Samozřejmě, za tuto cenu nelze čekat nijak audiofily-uspokojící reprodukci, na to i navzdory nadpisu jsou stále nejlepší drátová sluchátka o v úplně jiné cenové relaci, i tak ale na standardní poslouchání podcastů nebo poslouchání muziky na čistě uživatelské úrovni plně dostačují. Pokud bych je porovnal s těmi standardními drátovýmí, které dostanete k iPhonu, tak ty od Applu jsou o trochu lepší, a to zejména v oblasti basů. Co ale Redmi Airdots nejde vytknout je hlasitost - tam bych skoro řekl, že dokáží být i hlasitější než jablečné pecky, no Xiaomi se minimálně dokáží dostat na úroveň, kdy mi je hlasitost nepříjemná, dál jsem to nezkoušel. V diskuzích jsem se dočetl, že podporují pouze SBC kodek, což mě ale při této ceně a kvalitě reprodukce nijak neuráží ani to nepoznám.

 DSC_0522 

Design

Cenovka se nijak nepromítla ani na vzhled produktu - ten dostanete v pěkném matném nabíjecím pouzdru s logem MI, které nijak neprozrazuje, že jste za sluchátka utratili jen cenu jedné večeře pro dva. A stejně na tom jsou i samotná sluchátka - matný design se nesnaží imitovat konkurenci, sluchátka jsou docela nenápadná, zepředu na vás nikdo ani nepozná, že je máte. Na každém z nich je signalizační dioda, která při nabíjení svítí červeně. K sluchátkům dstanete i několik různých silikonových špuntů, kdyby vám neseděly ty standardní. Já s nimi ale neměl problém. Příznivá je i váha - cca. 4 gramy. Díky tomu drží v uchu velice dobře, já při použití na sport neměl problém, vyklepat se mi jej podařilo jen výjimečně. Třeba ale na snowboarding bych doporučil spíše černou variantu, budou se vám kdyžtak lépe hledat :-).

DSC_0509

Nabíjení a baterie

Nabíjí probíhá v zmíněném pouzdře, ze kterého se vám sluchátka nabijí 2.5x. Samotná sluchátka pak vydrží nabitá přes dvě hodiny i na maximální hlasitost, na nižší se dokážete přiblížit i další hodině. Nabíjení v pouzdru by pak mohlo být o něco rychlejší, v nouzi ale i půlhodina nabídne přes hodinu dalšího poslechu. 

Sympatické je také to, že při vložení do pouzdra se sluchátka vypnou a při opětovném vyjmutí zase zapnou a připojí k telefonu. Mimochodem, sluchátka používají protokol Bluetooth 5, který při použití s kompatibilním telefonem zajistí právě velmi příjemně dlouhou výdrž baterie. 

DSC_0513

Ovládání

Obě sluchátka mají na sobě tlačítko, kterým je zapnete a dále takto můžete pozastavovat přehrávání. Bohužel nejde přejít na další písničku, to musíte udělat na telefonu - dvojité stisknutí totiž pouští Siri (na Androidu Xiao AI asistenta, možná jde přenastavit, to nevím).

Sluchátka disponují také integrovaným mikrofonem, který funguje, i tak je ale lepší si sluchátka sundat a telefonovat standardně - občas se zde projevuje ozvěna a druhá strana může í trochu problém vám rozumět - to ale asi není chyba sluchátka jako spíš toho, že máte prakticky mikrofon umístění v uchu hned u sluchátka.

DSC_0516

Párování 

Párování probíhá celkem standardně přes nastavení Bluetooth v telefonu, celkem zvláštní je ale to, že zde vidíte každé sluchátko zvlášť, připojen však stačí být pouze k jednomu z nich, mezi sebou se pak propojí automaticky.

Problém s jen jedním hrajícím sluchátkem

Občas se mi stalo, že se nepropojily. Nestává se to nijak často, nicméně už jsem se na internetu setkal s podobným dotazem, tak to sem raději napíšu. V případě, že hraje jen jedno sluchátko,  tak se mi osvědčilo na obou zároveň dlouze podržet tlačítko a pak je najednou opět zapnout. 

DSC_0500

Dosah

Udávaný dosah je 10 metrů a nejspíše to i tak sedí. Telefon můžete nechat na stole a pohybovat se okolo něj, rychlejší pohyby i třeba na hranici 10 metrů třeba při skateboardingu už ale znamenají sekání. 

Mi Airdots vs. Redmi Airdots - jaké jsou rozdíly?

Xiaomi nám to názvami svých produktů moc neulehčuje, nicméně mezi těmito dvěma produkty je opravdu rozdíl - zatímco testované novější Redmi Airdots lze ovládat pouze mechanickým tlačítkem, Mi Airdots mají dotykové plošky pro gesta, tlačítko tak není nutné mačkat. Zvuk by však měl být stejný, stejně jako vydrž a hmotnost. Liší se tak kromě tlačítka také v rozměrech - Redmi jsou větší - 2.66×1.64×2.16cm (Redmi) vs. 2.30 x 1.45 x 1.30 cm (Mi). Na první pohled je také rozeznáte podle barvy - Redmi jsou výhradně černé matné, zatímco Mi Airdots seženete jen v bílém provedení. Nejzásadnější rozdíl je ale cena - recenzované Redmi Airdots stojí prakticky půlku toho, co starší provedení, liší se ale minimálně.

Závěr

Xiaomi Redmi Airdots jsou skvělou volbou, pokud si chcete bezdrátová sluchátka vyzkušet a nechcete utratit mnoho peněz. A klidně se může stát, že u nich nakonec i zůstanete, nemají totiž žádnou zásadní vadu. Jasně, sluchátka za tisíce budou mít lepší zvuk, nicméně úroveň Xioami je pr mě osobně dostatečná na to, abych si hudbu užil. A na každodenní použití dokáží i krásně tlumit venkovní zvuk, takže třeba na dojíždění do práce jsou ideální. Jsou velmi podobné nedávno recenzovaným dražším Lamax Dots1, a to jak zpracováním, tak i kvalitou zvuku. Jediné, co mají Lamax navíc, jsou háčky do ucha, které jsou ale třeba na sport lepší, protože sluchátka díky ním lépe drží. Sluchátka vám dokáže poslat GearBest i z evropského skladu, takže na ně nebudete čekat a dají se sehnat okolo 500Kč.

Autor: , Publikováno: 15.07.2019, Výrobce: Xiaomi

Celkové hodnocení produktu Xiaomi Redmi Airdots redakcí Který.cz
92%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené sluchátka


Nejnovější recenze produktů Xiaomi


Recenze Xiaomi Mi Box S - nová televize netřeba!

Recenze Xiaomi Mi 9T - trefa do modrého!

Recenze: Roborock Xiaowa Lite - nejdostupnější Xiaomi vysavač

Recenze: Xiaomi Redmi Airdots - dráty jsou přežitek

Recenze: Xiaomi Mi Home Security Camera 360° - bystrý člen chytré domácnosti

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.