Vybíráme: Ruční skenery
Jak vybrat ruční skener?
Ruční skenery jsou zmenšeninami klasických skenerů. Ovládáte je ručně, pro jejich malé rozměry není problém je přenášet a snadno s nimi nasnímáte menší plochy (například obrázky v knize nebo fotografie). Nevýhodou je ale snížená kvalita obrazu a malá šíře snímání. Navíc musíte skener tahat přes předlohu ručně, pokud možno konstantně a přesně. Každý špatný pohyb bude mít na kvalitu snímku dopad. Dobrý výběr může hodně pomoci.
Základním kritériem je rozlišení
To, co vás u skeneru zajímá asi nejvíce, je kvalita vzniklého obrazu. Ta nejvíc záleží na rozlišení přístroje. To je udáváno v DPI (dots per inch – počet bodů na jeden palec). Čím bude vyšší, tím samozřejmě lépe, protože o to kvalitnější bude vzniklý snímek. U běžných skenerů znamená vysoké rozlišení velké požadavky na hardwarovou výbavu počítače, u těch ručních ale nemusíte mít strach. Jejich průměr se pohybuje kolem 300 až 600 DPI, což je pro dnešní počítače snadno zpracovatelné. Výjimečně se můžete setkat s rozlišením až 1200 x 2400 DPI, což už je slušná kvalita. Jak ale říkáme, ruční skenery poskytují spíše nižší rozlišení. Obrázek pak není tak pěkný, ale zato nezabere v počítači moc místa.
Maximální velikost předlohy
S ohledem na to, co plánujete se skenerem snímat, byste měli vybírat i podle maximální velkosti předlohy. Většina ručních skenerů dnes skenuje do formátu A4. S většími formáty se u tohoto druhu zboží setkáte spíše výjimečně. Naopak, některé starší modely mohou být vhodně pro skenování obrázků nebo fotek formátu maximálně A5 nebo A6, ty už nejsou příliš vhodné – snímací plocha je opravdu hodně malá.
Barevná hloubka skeneru
Chystáte-li se skenovat fotografie nebo obrázky, a ne pouze text, měla by pro vás při výběru být vodítkem také barevná hloubka skeneru. Čím vyšší bude její hodnota, tím vyšší počet odstínů barev dokáže přístroj rozpoznat. Znamená to také, že tím kvalitnější bude vzniklý snímek. Nejčastější hodnota je 48 bitů, ale pokud narazíte na skener s vyšší barevnou hloubkou, určitě to nebude na škodu a vyplatí se vám.
Rychlost skenování ručního skeneru
Pokud kupujete skener na občasné použití, tak tento parametr příliš nepocítíte. Zkrátka… jednou za čas vás dvacet sekund času navíc nevytrhne. Ale třeba v kanceláři, kde máte skenovat větší objem fotek nebo dokumentu, je už poznat každá vteřina. Pak se vyplatí rychlost skenování sledovat. Nejlepší skenery zvládají skenovat stránku formátu A4 za 10 sekund, pomalejším pak taková práce trvá 20 až 30 sekund. Závisí to ale na mnoha faktorech – výkonnosti zápisu dat, rozlišení nebo v případě připojení k počítači i na jeho výkonu.Většina skenerů nasnímá předlohu za 20–30 sekund, rychlejší modely i během 10 sekund. Na rychlost skenování má ale vliv také rozlišení, ve kterém chcete předlohu naskenovat, a výkon počítače. V čím nižší kvalitě (rozlišení) skenujete a čím výkonnější počítač máte, tím dříve budete mít naskenováno.Většina skenerů nasnímá předlohu za 20–30 sekund, rychlejší modely i během 10 sekund. Na rychlost skenování má ale vliv také rozlišení, ve kterém chcete předlohu naskenovat, a výkon počítače. V čím nižší kvalitě (rozlišení) skenujete a čím výkonnější počítač máte, tím dříve budete mít naskenováno.
Ukládání dat
Klasický skener připojíte do počítače a je to. Přenosné, ruční skenery, tam je to složitější. Data se často ukládají do vnitřní paměti, ze které je pak nejčastěji přes USB přesunete do počítače. Pokud by nebyla interní paměť dostačující, je možné u některých skenerů dokoupit paměťové karty a využít je. Pokud toto přístroj umožňuje, pak je to velká výhoda pro vás.
Funkce skeneru
Některé skenery mají v sobě kromě té klasické, běžné funkce zabudované i některé nástavbové. Klasicky například takzvanou OCR funkci – díky ní lze převést dokumenty do textové podoby. Sken se pak v počítači chová jako klasický textový dokument – lze v něm přepisovat, kopírovat nebo vyhledávat. V našem prostředí je však nutné si předem ověřit, zda vybraný model podporuje české znaky (mnohdy se totiž stává, že třeba diakritika nefunguje). Dobrý skener pak disponuje vlastním zdrojem osvětlení a nabízí vám možnost skenovat barevně nebo černobíle. Od věci není ani technologie ICE, která umí odstranit ze starého materiálu prach či škrábance.
Napájení skeneru – USB nebo baterie
Při nákupu je potřeba mít na paměti, že ruční skener má být v prvé řadě přenosný. Tudíž že bude málokdy zapojen do zásuvky. Většina jich funguje buď na klasické tužkové baterie, případně se nabíjí přes USB. Záleží, co je pro vás lepší – zda skener delší dobu nabíjet, nebo rychle vyměnit baterie, které se však musí dokupovat.
Hmotnost ručního skeneru
Jak napovídá samotný název zařízení, jde o ruční, přenosný skener. Tedy takový, který musíte při skenování vzít do ruky a který musí být mobilní. Tomu by měla odpovídat i hmotnost. Uvědomte si, že pohyb při skenování by měl být plynulý, ruka by se neměla roztřást a neměla by se skenerem příliš namáhat. Naše doporučení zní, abyste si skener zkusili na takových 20 až 30 sekund vzít v obchodě do ruky, zvednout a držet. Pokud vám jeho hmotnost do ruky vyhovuje, pak není co řešit.