Vybíráme: Grafické tablety
Rádi byste si pořídily kvalitní grafický tablet, ale nevíte jak vybrat ten správný? V tomto článku se zaměříme na výběr tohoto počítačového příslušenství jako kvalitního pomocníka. Před samotnou koupí se doporučuje, nejprve si toto zařízení vyzkoušet nebo v ideálním případě půjčit na pár dní domů, abyste věděli jak funguje a zdali vám vyhovuje.
Toto počítačové příslušenství usnadní práci nejen nadšencům pro počítačovou grafiku, ale také fotografům, grafický designérům a projektantům. Při samotném výběru byste se měly zaměřit především na účel jeho použití. S výběrem ideálního, kvalitního grafického tabletu se můžete obrátit na prodejce nebo produktové manažery.
Co je grafický tablet a k čemu slouží?
Grafický tablet je pomůcka, kterou používají hlavně profesionálové ve svém oboru. Jedná se především o grafiky, fotografy a ty, kteří chtějí vplout do grafického světa a usnadnit si tak práci s grafickými programy. Jedná se o moderní zařízení s mnoha funkcemi. Tento moderní praktický pomocník se ovládá pomocí dotykového pera.
Plně nahrazuje myš, kterou máte běžně připojenou k počítači, avšak má mnoho dalších užitečných funkcí a proto jej používají i někteří fotografové při retušování snímků, grafici nebo návrháři technických výkresů. Každý tablet se skládá z vlastního tabletu a pera, který se též nazývá stylus.
Rozdíl mezi dotykovým tabletem a grafickým tabletem
Hlavním rozdílem je to, že tablet je dotykové zařízení, zatímco grafický tablet je pouze zařízení pro ovládání počítače podobné počítačové myši.
Části grafických tabletů
Grafický tablet se skládá ze dvou částí - z vlastního tabletu a z pera neboli stylusu.
Grafický tablet
Grafický tablet představuje z největší části tzv. aktivní oblast, na kterou se kreslí perem. Další část využívají různá tlačítka a ovládací prvky lišící se dle výrobce a konkrétního modelu. Jednotlivá tlačítka tabletu je možné naprogramovat. Pomocí tlačítek je možné například vybírat nástroj grafického či fotografického programu.
Tablet se k počítači připojuje prostřednictví USB. Toto USB slouží zároveň i jako nabíječka. Některé dražší modely mají i internetové připojení Wifi. Díky tomuto připojení budete moci počítač s tabletem i bezdrátově.
Pero neboli stylus
Pero neboli stylus slouží ke kreslení. Jedná se o takzvané pasivní zařízení, které nepotřebuje baterie. Hrot pera často podléhá opotřebení, proto je vyměnitelný. Hrot je vyrobený z plastového materiálu. Pro konkrétní stylus může být k dispozici několik druhů hrotů. Ty se ale liší odlišnými mechanickými vlastnostmi, které při kreslení a psaní kladou různý odpor.
Na tomto peru bývá i několik tlačítek. Jedno z tlačítek se pak zpravidla používá pro pravý klik. Další může být například pro vrácení poslední operace, apod. U některých modelů bývá součástí pera i guma.
Vhodná velikost grafického tabletu
Nejrozšířenějšími vlastnostmi tabletů jsou tyto:
- S-Malé - aktivní oblast o velikosti zhruba 15 x 10 cm
- M-Střední
- L-Velké
Malé grafické tablety jsou vhodné pro fotografy a zcela jim dostačují. Tablety střední a velké se hodí spíše kreslířům nebo grafikům, kteří upřednostňují větší kreslící plochu.
Rozlišení displeje grafického tabletu
Co se týče rozlišení displeje, jsou k dispozici nejčastěji tato rozlišení:
- 1 920 x 1 080 px - Full HD
- 2 560 x 1 440 px - QHD
- 3 840 x 2 160 px - 4K UHD
Rozdíly grafického tabletu oproti myši
Práce s grafickým tabletem je rychlejší a příjemnější při náročnějších úpravách snímků. Tablet se od myši liší v těchto vlastnostech:
- způsob úchopu - pero tabletu se drží jinak než myš
- citlivost na tlak - tablet reaguje na sílu, kterou je pero tisknuto k aktivní oblasti
- polohování - tablet je šikovné zařízení, které umí rozpoznat, pod jakým úhlem se s perem kreslí
Způsob úchopu
Úchop je při práci na grafickém tabletu zcela zásadním kritériem. Díky způsobu úchopu bude tah plynulejší a přirozenější. Nejlépe si to můžete vyzkoušet na psaném písmu. Přirozenější tahy ocení hlavně kreslíři či grafici.
Citlivost na tlak
Pomocí tlaku můžete v jakémkoliv grafickém editoru ovládat například velikost štětce, krytí, tvrdost, ale i ostatní parametry, které jsou důležité pro kreslení a vytváření grafických návrhů.
Co se týče náklonu pera, dokáže grafický tablet rozpoznat, jak moc je pero nakloněno a jakým směrem. Tuto funkci ocení především digitální výtvarníci.
Cena grafického tabletu
Cena je závislá na několika faktorech. Mezi něž patří velikost tabletu, funkce a možnost připojení Wifi. Nejlevnější modely seženete již od 500 Kč. U nejdražších modelů, které disponují mnoha různými funkcemi a kvalitním rozlišením, se cena může vyšplhat až na 90 000 Kč.
Výhody a nevýhody grafického tabletu
Tak jako každé počítačové zařízení či příslušenství, tak i grafický tablet má své výhody a nevýhody, na které se v tomto úseku zaměříme.
Výhody grafického tabletu
Grafický tablet vám dokáže vytvořit jemnější a přirozenější výsledky kreslení či úprav v jakémkoliv grafickém editoru. Toto zařízení je ideálním pomocníkem pro jednoduché i složitější grafické práce. Jeho ovládání je mnohem přesnější než myš.
Toto zařízení také disponuje absolutním polohováním. To se od klasického relativní liší tím, že chcete-li umístit kurzor na určité místo na obrazovce, musíte na něj myší najet. U absolutního polohování můžete kliknout na konkrétní bod, na který potřebuje najet.
Nevýhody grafického tabletu
Mezi velkou nevýhodu grafického tabletu patří vyšší pořizovací náklady, které se mohou i kvalitních modelů vyšplhat až na 90 000 Kč.
Pokud vybíráte grafické tablety, bude vás jistě zajímat typ zařízení, vstupní pero, připojení, rozměry (celková plocha) nebo hmotnost. Podle parametru „rozměry (celková plocha)“ rozlišujeme 225 x 357 x 14,6 mm, 249 x 186 x 7 mm, 264 x 200 x 9 mm, 269 x 170 x 8 mm nebo 338 x 219 x 8 mm.Co se týče „hmotnost“, najdeme u grafických tabletů varianty jako 1000 g, 1420 g, 1900 g, 410 g nebo 424 g. Pokud by vás zajímal parametr „typ zařízení“, vybírat je možné z variant multitouch rozhraní, bez zobrazení nebo dotykový displej. Na snadě je zkoumat i parametr „připojení“, kde najdeme varianty usb.