Vybíráme: Laserové multifunkční tiskárny
Nabídka multifunkčních laserových tiskáren na našem trhu je poměrně bohatá. Než se rozhodnete pro konkrétní značku a typ, měli byste si promyslet, co by takové zařízení mělo umět. Stanovte si proto parametry, které požadujete, podle toho vybírejte konkrétní tiskárnu.
Nejčastější parametry výběru
S níže uvedenými parametry se může setkat jak v e-shopech, tak v nejrůznějších srovnávačích:
- rozlišení tisku
- rychlost tisku
- typ a rozlišení skeneru
- barevnost
- síťové připojení/wifi
- výrobce
- cena
Rozlišení tisku
Zde velmi záleží na tom, co budete tisknout. Pokud se bude jednat většinou o běžné textové dokumenty, stačí vám rozlišení do 1200 dpi, při tisku fotografií či barevných prezentací je třeba rozlišení vyšší, cca 4800 dpi. Rozlišení se udává buď jedním, nebo dvěma údaji. Jsou-li dva, ten první udává hustotu bodů na řádek, druhý (obvykle nižší) hustotu bodů ve sloupci. Je-li uveden jen jeden, udává hustotu bodů na řádek. Závisí ale skutečně na typu tištěných dokumentů. Pokud budete většinou tisknout jen černobílé texty, příliš velké rozlišení by vám zbytečně zpomalovalo počítač, snižovalo rychlost tisku a spotřebovávalo více toneru.
Rychlost tisku
Obvykle laserové tiskárny tisknou asi 20 stránek za minutu, ale existují samozřejmě i tiskárny rychlejší, které jich zvládnou až 60. Pokud si pořizujete tiskárnu na doma, extrémně rychlý tisk pravděpodobně potřebovat nebudete a 20 stránek za minutu bude zcela postačující.
Typ a rozlišení skeneru
Skenerů jsou dva základní typy – plošné a protahovací. Plošné mají známou skleněnou desku, na kterou položíte dokument, časopis či knihu i větších formátů (obvykle až do A3) a snímací mechanismus se pohybuje pod ní. Nevýhodou je větší velikost přístroje. U protahovacích se jedná o obdobu faxu a lze v nich skenovat jen jednotlivé listy. Stránku vložíte do zásobníku. Po zapnutí přístroje je stránka protažena vestavěným skenovacím zařízením Protahovací skenery jsou často spojeny s telefonem, tudíž v podstatě o faxy jde. Jejich nevýhodou je omezení formátu nejčastěji jen na A4 a nemožnost skenovat knihy či časopisy.
Podobně jako u tisku platí, že čím vyšší rozlišení skener má, tím kvalitnější bude naskenovaný výsledek. V domácnostech a malých kancelářích se nejčastěji vyskytují skenery s rozlišením 1200 x 2400 dpi. Větší kancelářské přístroje skenují obvykle v rozlišení 4800 x 9600 dpi, ale trend k vyššímu rozlišení se pomalu přesouvá i k modelům pro domácnosti. Velkou roli hraje i to, zda máte dostatek úložného prostoru – čím vyšší rozlišení, tím větší je objem dat daného dokumentu.
Barevnost
opět závisí na tom, zda tisknete jen černobílé faktury, nebo potřebujete oslňovat barevnými obrázky v prezentacích či si barevně tisknout poznámky. Na trhu jsou jak černobílé, tak i barevné tiskárny, přičemž barevné jsou dražší jak při pořízení, tak i provozně.
Připojení
Způsob připojení tiskárny závisí do značné míry na tom, zda s ní bude propojen jen jeden počítač, nebo celá síť.Jeden počítač se připojuje nejčastěji pomocí USB slotu, který jsou jak dnešní počítače, tak i tiskárny standardně vybaveny. Obvyklý je slot 2.0, protože starší verze USB 1.1 je příliš pomalá. Síťově můžete tiskárnu zapojit buď kabelem (LAN) nebo bezdrátově (WIFI). WIFI umožňuje také tisk z různých mobilních zařízení (mobilní telefon, tablet) či přes speciální rozhraní i přímý tisk z fotoaparátu. Dříve dost častý infračervený port (IrDA port) je dnes už spíše na ústupu a nahrazuje ho Bluetooth.
Další parametry
Poměrně důležité může někdy být, kolik času od zapnutí tiskárna potřebuje na tisk první stránky (zvlášť, když někam spěcháte). Stále více zákazníků také vítá, je-li tiskárna vybavena OCR. Jedná se o softwarovou funkci, která umožňuje převést naskenované dokumenty do textové podoby. Ocení to třeba překladatelé, kteří dostanou originál textu v knize nebo časopisu, ale i mnoho jiných uživatelů. Ne každý software je ale stejně přesný, počítejte s tím, že převod textu je nutné zkontrolovat.
Tiskárny mohou být vybaveny také čtečkami paměťových karet, díky nimž lze tisknout přímo z karty bez počítače, grafickým LCD displejem, na němž si lze kontrolovat kvalitu skenů i kopií, vytvářit výřezy z dokumentů atd.
Na internetu najdete k jednotlivým zařízením i uživatelské recenze, které vám mohou praktickými zkušenostmi pomoci vybrat si to nejvhodnější zařízení.
Pokud vybíráte laserovou multifunkční tiskárnu, bude vás jistě zajímat lan, a4, kopírovat, a3 nebo kompatibilní systémy. Podle parametru „lan“ rozlišujeme chybí nebo ano.Co se týče „a4“, najdeme u laserových multifunkčních tiskáren varianty jako ano. Pokud by vás zajímal parametr „kopírovat“, vybírat je možné z variant ano. Na snadě je zkoumat i parametr „a3“, kde najdeme varianty chybí.