Recenze: Roborock Xiaowa Lite - nejdostupnější Xiaomi vysavač

Získali jsme do testu robotický vysavač od značky Xiaomi, přesněji model Roborock Xiaowa Lite. Jedná se o přístroj s cenovkou kolem 5tis. korun. Jde tedy o cenově nejdostupnější kategorii a je nutností si to uvědomit i při celkovém hodnocení. Jak si tedy v našem testu poradil a v čem mile překvapil? Přečtěte si naši recenzi.

Kde koupit Xiaomi Roborock Xiaowa Lite?


Vzhled, který ničím nepřekvapí

Xiaowa Lite je na první pohled klasickým robotickým vysavačem kruhového tvaru. Svým vzhledem nás nenadchl, ale rozhodně ani neurazil. Co musíme opět moc pochválit je bílá barva celého těla (až na šedou lištičku a černý lesklý pruh v nárazníku), která je zrovna u těchto produktů více než praktická. Nečistoty jsou na vysavači vidět mnohem později než tomu bývá u konkurentů jiných barev. Tělo vysavače je 35,3 cm velké a vysoké 9,1 cm. Hmotnost přístroje je 3kg. Jedná se tedy o vcelku kompaktního pomocníka.

Horní část přístroje je v minimalistickém duchu, jak už jsme zvyklý u produktů značky Xiaomi. V této části nalezneme sensor pro skenování okolí, tři ovládací tlačítka a prostor s ukrytou nádobkou na nečistoty.

U tohoto přístroje bychom opravdu uvítali madlo pro přenášení. Jelikož se jedná o robotický vysavač s absencí navigace po prostoru, musíte prostě počítat s jeho častějším nošením z místa na místo. A k tomu je za nás madlo prostě ideální.

DSC_0523

Motor

O úklid se v tomto přístroji stará motor o výkonu 55W, který je schopný vytvořit sací tlak až 1600PA. Díky solidnímu sacímu výkonu si zvládne poradit i s koberci, dle nás však ideálně s nižším chlupem. V úklidu motoru pomáhá jeden hlavní a jeden postranní kartáček.

Ovládání přístroje

Tlačítky v horní části přístroje se ovládají nejnutnější pokyny. Stisknutím levého odešlete přístroj zpět do dokovací stanice. Prostřední slouží ke spuštění nebo zastavení úklidu a pravým zapnete lokální úklid určeného místa. Tlačítka svítí bílým světlem, díky kterému lze poznat i stav nabíjení baterie. Při jejich blikání se přístroj stále nabíjí. V okamžiku úplného nabití už svítí konstantně.

Snadnější a určitě praktičtější je však ovládání přístroje přes aplikaci, kde naleznete i řadu dalších funkcí a nastavení.

DSC_0534

Sensory

Xiaowa je vybavena 10 sensory pro snadnější pohyb po prostoru. Většina z nich se nachází na přední straně přístroje, ukrytá za černým sklíčkem. Jeden nalezneme i na vršku přístroje v podobě malinkého „radaru“ a jeden zespodu vysavače. Snímače slouží pro rozpoznávání překážek v prostoru, ale i například schodů či záclon. Výrobce doporučuje sensory po 30 hodinách úklidu vyčistit. Nemusíte mít strach, nejedná se o nikterak složitý proces.

Přední část přístroje, kde je umístěna i většina zmíněných sensorů, slouží zároveň jako odpružený nárazník. Celý lem je pogumovaný a snižuje tak následky kontaktu s předměty či se zdí.

Přístroj není vybaven LIDARem, pro mapování prostoru. Nedochází tedy k vytváření mapy vaší domácnosti.

DSC_0528

Nádobka na nečistoty

Dalším typickým prvkem u robotických vysavačů značky Xiaomi je odklápěcí prostor na vršku vysavače. V něm je i zde ukryta nádoba na nasbírané nečistoty. Velikost tohoto zásobníku je jednou z věcí, které je nutné u tohoto přístroje vyzdvihnout. Její obsah je totiž chvályhodných 0,64 l. Opět milým překvapením tohoto přístroje byla přítomnost HEPA filtru, který jsme u vysavače v této cenové kategorii nečekali. Naneštěstí se nádobka opět trošku složitěji vyprazdňuje (stejně jako u všech Xiaomi vysavačů) a musíme říct, že zatím jsme si grif pro otevření neosvojili.

DSC_0536

Dokovací stanice

Základna pro dobíjení přístroje je ve stejně minimalistickém provedení jako celý vysavač. Díky tomu v prostoru nikterak neruší a vysavač tak může být umístěn i na frekventovanějších místech.

Bohužel dobíjecí základna má umístěné konektory jako většina ostatních vysavačů a ne jako Xiaomi Mi Robot Vacuum, u kterého byly konektory pro dobíjení na bocích a díky tomu se tak nezanášely. U tohoto přístroje to bohužel nešlo jinak, jelikož na stranách se nacházejí senzory pro pohyb vysavače.

Hledání dobíjecí stanice u tohoto vysavače probíhá relativně dlouho, což je způsobeno nepřítomností LIDARu. Přístroj tedy ukončí úklid v okamžiku, kdy kapacita baterie dosahuje cca 30% a vydá se hledat stanici. To mu někdy zabere opravdu dost času.

DSC_0540

Baterie

Kapacita baterie 2600 mAh byla pro nás celkem zklamáním. S touto kapacitou zvládne vysavač uklízet cca 120 minut. Pro úplné nabití potřebuje 180 minut. Bohužel se nám celkem často stávalo, že se vysavač někde „zasekl“ a když nebyl nikdo doma aby jej vysvobodil, došlo k jeho úplnému vybití a úklid musel být odložen do dalšího nabití. Problémem u těchto případů je i fakt, že vysavač si nevytváří mapu prostoru. Ze začátku byl tedy občas opravdu oříšek zaseknutý a vybitý vysavač nalézt. To se nám dříve u žádného z testovaných robotických vysavačů nestalo. Pro představu například kapacita baterie u Xiaomi Mi Robot Vacuum je dvojnásobná tedy 5200 mAh.

Úklid

Jak již bylo výše zmíněno, vysavač není vybaven LIDARem a tak je veškerá orientace v prostoru náhodná a nesystematická. Může se tak stát (i se stává), že jsou v prostoru místa, která vysavač prostě vynechá. Tento neduh nastává hlavně v členitějších domácnostech s místnostmi, které nemají zrovna tvar čtverce či obdelníku. Proto si myslíme, že se jedná o dobrého pomocníka do jednodušších a menších bytů či garsonek.

Co se samotného sbírání nečistot během úklidu týče, vysavač funguje opravdu skvěle, čemuž odpovídá i množství smetí v nádobce na nečistoty. V jednodušších místnostech uklízí opravdu bravurně. Avšak u členitějších prostor v okamžiku, kdy neprojede všechna místa a vy ještě ke všemu vlastníte domácího mazlíčka, celý úklid rázem přijde vniveč. Nám se například často stávalo, že v našem otevřeném prostoru, kde máme takovou „obíhačku“ kolem spíže a dá se tak přecházet dokola obývákem, jídelnou, kuchyní a chodbou, vysavač kolikrát zvolil cestu chodbou a už vůbec nedojel do obývacího pokoje. Celkově úklid trvá o něco déle než u vysavačů se schopností mapovat prostory, jelikož Xiaowa nemá jak zjistit, co už uklidila a co ji ještě čeká. V okamžiku, kdy se vydá na cestu za dobitím a následně se nabije, není schopná pokračovat v úklidu. Je to zkrátka proto, že si nepamatuje, kde skončila.

Čeho jsme si poprvé všimli až u tohoto robotického vysavače je důležitost umístění horního sensoru na těle přístroje. V případě kdy se senzor či radar nachází v zadní častí vysavače a ne „na přídi“, veškerý úklid pod sokly u kuchyňské linky nebo podobnými kusy nábytku probíhá opravdu skvěle. Pokud je ale sensor umístěn tak, jako tomu je u tohoto vysavače, nelze se dostat úplně pod celou kuchyňskou linku, jelikož dojde k zachycení o sensor.

Abychom nebyli jen kritičtí, s čím si dokáže vysavač skvěle poradit jsou výškové rozdíly mezi místnostmi, kdy je schopen překonat až dvou centimetrové schodky. Proto pro něj prahy nejsou žádným problémem.

Když se obyčejná věc stane překážkou

Že je nutné před většinou robotických vysavačů ukrývat kabely pro nabíjení elektroniky už je zvyklý každý. U tohoto vysavače se nám občas stalo, že se rozhodl zdolat i tlustější kabel spotřebičů či prodlužovačky. Může se tak snadno stát, že vám lehčí elektroniku stáhne na zem.

Právě kvůli schopnosti zdolávat výškové rozdíly až dva centimetry a absenci schopnosti vyhodnocovat překážky se stává, že se mu podaří pod sebe spoustu věcí „nahňácat“. Například prázdný batoh, gumovou podložku pod psí misky, hračky apod. Je tedy třeba prostory pro úklid důkladně připravit a i tak se prostě někdy zasekne.

Závěr

V kategorii robotických vysavačů s cenovkou kolem 5tis. korun se jedná o model se slušným sacím výkonem, chvályhodnou velikostí nádobky na nečistoty a s HEPA filtrem, který pro tuto cenovou kategorii není běžný. Velkou výhodou je i wi-fi připojení a tím možnost zahájení úklidu přes aplikaci. Jestliže jste se rozhodli, že si pořídíte pomocníka do domácnosti, nebo chcete-li někoho potěšit a usnadnit mu úklid, avšak rozpočet máte v této cenové relaci, určitě nesáhnete vedle. Jedná se o dobrou volbu do méně členitějších a menších domácností.

 

Jestliže ale máte domácího mazlíčka a členitější domácnost doporučujeme sáhnout po Xiaomi Mi Robot Vacuum, který je o cca 2200,- dražší, ale je vybaven LIDARem (jehož cena jako součástky je kolem 2300,- a více) a baterií s větší kapacitou. Jedná se sice o příplatek téměř polovinu ceny Xiaowa, ale věříme, že se tato investice opravdu vyplatí a budete nadmíru spokojeni. Nedochází u něj k vynechání úklidu na některých místech, je možné jej přes aplikaci poslat do určité místnosti v domácnosti a celkově nabízí řadu skvělých funkcí.

Plusy:

+ klasický vzhled, praktické bílé provedení

+ HEPA filtr

+ příznivá pořizovací cena

+ dobrý sací výkon

+ velikost nádobky na nečistoty

+ schopnost zdolávat výškové rozdíly (až 2 centimetry)

+ wi-fi připojení

Mínusy:

- absence LIDARu, orientace pouze prostřednictvím senzorů

- náhodný pohyb po místnosti, vynechaná místa při úklidu

- delší doba při hledání dokovací stanice

- horší úklid pod sokly způsobený umístěním horního sensoru

- neschopnost pokračovat v započatém úklidu po dobití baterie

- absence madla pro přenášení

Autor: , Publikováno: 23.08.2019, Výrobce: Xiaomi

Celkové hodnocení produktu Xiaomi Roborock Xiaowa Lite redakcí Který.cz
75%

čtěte také:

Robotické vysavače - jak vybrat ten nejlepší pro vaši domácnost? Podrobná příručka

Trh s robotickými vysavači zažívá svůj druhý boom a to jak díky obrovskému pokroku, který tento segment zaznamenal, tak i díky novým výrobcům a v neposlední řadě i příznivějším cenám. V řadě domácností už je robotický vysavač prakticky členem domácnosti a jedním z nejváženějších pomocníků. Spousta domácností jeho koupit teprve zvažuje a přesně pro ně jsme připravily tento článek o tom, na které parametry klást při výběru důraz.

Číst celý článek ...

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené robotické vysavače


Nejnovější recenze produktů Xiaomi


Recenze Xiaomi Mi Box S - nová televize netřeba!

Recenze Xiaomi Mi 9T - trefa do modrého!

Recenze: Roborock Xiaowa Lite - nejdostupnější Xiaomi vysavač

Recenze: Xiaomi Redmi Airdots - dráty jsou přežitek

Recenze: Xiaomi Mi Home Security Camera 360° - bystrý člen chytré domácnosti

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.