Recenze Xiaomi Mi Box S - nová televize netřeba!

Ať se to prodejcům elektroniky líbí nebo ne, v dnešní době je televize prakticky jen monitor s ovladačem a kvalitu obrazu určuje víc než rozlišení televize rychlost internetového připojení - pro 4K musíte bydlet na místě s velmi dobrým připojením nebo být fajnšmekr a pořady si stahovat z internetu s předstihem. Pokud tedy vaše televize již zastarává, je otázkou, zda místo celého nového přístroje nepřikoupit jen příslušenství, které z ni opět udělá nejmodernější zařízení.

Kde koupit Xiaomi Mi Box S?


(cena v e-shopu)

Takovým příslušenstvím může být například Xiaomi Mi box S. Ten zapojíte do zásuvky a připojíte pomocí HDMI k televizi a dál nic neřešíte - je to vlastně takový inteligentnější set-top box. Ten díky systému Android TV dokáže prakticky vše, co vás napadne - od streamingu z oblíbených i méně oblíbených služeb až po hraní her. Navíc je v balení ovladač, který je k Mi Boxu připojen přes bluetooth, což znamená konec nekonečného mačkání tlačítek pro přetáčení - stačí je podržet. Také nemusíte ovladačem vůbec mířit na televizi. Pojďme se společně podívat na to, co všechno MiBox zvládne.

Xiaomi Mi Box 1

Netflix, Youtube, HBOGO, RedBull TV,...

Problém, který jsem měl s chytrou televizí je ten, že existuje mnoho typů a verzí, a proto vývojáři starší televize trochu zanedbávají a aplikace tam fungují pomalu a nedostávají nové funkce včas. To Mi Box dokonale řeší - aplikace jsou nejnovější, fungují skvěle, Mi Box umí streamovat i ve 4K a jakékoliv přetáčení, hledání či další ovládání je prostě bezchybné. 

Streamovací služby

Geniálně lze vyřešit i jinak otravné vpisování názvů při hledání - pokud máte starší bezdrátovou klávesnici do USB, stačí ji připojit, případně koupit bluetooth klávesnici za pár stovek. Vše funguje stylem plug-and-play, žádné komplikace jsem nezaznamenal. 

Integrovaný Chromecast a aplikace na AirPlay

Pokud máte přeci jen už něco otevřené na telefonu/chcete z nějakého důvodu zrcadlit okno prohlížeče/přehrát video vzdáleně, oceníte možnost poslání přes integrovaný Chromecast. Stačí v prohlížeči Chrome nebo v podporovaných aplikacích na telefonu (Youtube, Netflix, ...) zvolit ikonu streamingu a vybrat Mi Box.

Airplay, nastavení a externí zařízení

A pokud holdujete spíše jablečným zařízením, i pro iPhone či iPad lze stáhnout aplikaci a zrcadlit je, jde to třeba pomocí aplikace AirScreen. Je to sice trochu krkolomnější než v případě Apple TV, nicméně jako uživatel iPhonu se přiznám že to používám minimálně a nezbytně tuto funkci nevyžaduji. 

Sledování televize s přetáčením

Na DVB-T jsem rezignoval už před delší dobou a televizi sleduji zásadně přes internet - výhodou je možnost přetáčení a nahrávání, navíc je televize v HD kvalitě a vše je standardizované, není tedy třeba nikdy nic přelaďovávat a prostě to funguje. Na Mi Box a tedy Android TV systém má skvělou aplikaci sledovanitv.cz, která za pár korun měsíčně nabídne i možnost přetáčení.  (z aplikace se mi bohužel nepodařilo udělat screenshot, při pořízení se aplikace zavřela)

Pokud si platíte O2TV, tak vězte, že i O2 připravuje aplikaci pro Android TV, a tak zanedlouho dokáže MiBox nahradit set-top box od O2

Přehrávání z počítače/síťového disku/USB

Díky široké nabídce aplikací si můžete stáhnout například i oblíbené VLC, které dokáže přehrávat soubory dokonce ze síťového disku/NAS, a to včetně titulek (s podporou češtiny). Takovéto nastavení na původní smart TV Samsung bylo prakticky nemožné. Samozřejmě půjde i externí disk nebo flashka, ve VLC jde navíc nastavit opravdu mnoho věcí a pokud neholdujete streamovacím službám, i tak má Mi Box 4 co nabídnout.

Xiaomi Mi Box 2

Hraní her s ovladačem z Xboxu/Playstationu

Díky Android TV uvnitř Mi Boxu dokážete tuhle krabičku za necelé dva tisíce proměnit v herní konzoli - stačí vám k tomu ovladač, a to prakticky jakýkoliv, který lze připojit přes Bluetooth. Zahrajete si tak třeba Asphalt 8 nebo GTA: Liberty City Stories - seznam nejlepších her najdete zde.

Ovladač od TV už nepotřebujete díky HDMI-CEC

Pokud vaše televize podporuje standard HDMI-CEC (resp. někdy také Anytime+), můžete se úplně zbavit televizního ovladače a nastavit MiBox tak, že současně s ním se bude také zapínat/vypínat televize. Maximálně praktické a elegantní řešení, které funguje velmi dobře a i z relativně nové televize udělá ještě lepší zařízení.

Zadávání textů je hračka s mobilní aplikací

Pokud jste na vaši televizi někdy psali jakýkoliv text tak určitě víte, jak zdlouhavé to je. Ne tak docela u MiBoxu a dalších Android boxů - ty totiž mají vlastní ovládací aplikaci "Android TV" (Android i iOS), která kromě stejných funkcí, jako má standardní dálkový ovladač dokáže vpisovat text pomocí klávesnice na mobilu nebo ovládat myš na obrazovce pomocí touchpadu. Nastavení je maximálně jednoduché a po spárování stačí aplikaci pak kdykoliv spustit.

Závěr: jediná "krabička", kterou potřebujete k TV

Streamovací služby pomalu válcují pozemní vysílání a přizpůsobují se tomu i technologie - přehrávat Netflix, HBO a další sice zvládne i chytrá televize, nicméně i ta má nějaké datum životnosti, po kterém začne zastarávat. Pokud ji chcete vdechnout nový život, je Mi Box S ideální variantou - stojí přitom jen o trochu více než ChromeCast, nicméně komfort používání je daleko větší. Velkou výhodou je přibalený bluetooth ovladač, který rovnou nabídne tlačítko pro Netflix a umožní spustit přehlednou domovskou obrazovku, ze které se dostanete ke svým oblíbeným seriálům a videím napříč platformami. 

Přitom vám dokáže zprostředkovat i "tradiční" sledování televize, zrcadlení telefonu/počítače nebo hraní her  - za tu cenu je to podle mě opravdu dobrý kup. Navíc oproti mobilnímu Androidu je opravdu velmi jednoduše pochopitelný a ovladatelný - i oproti televizi si vystačí s pár tlačítky na ovladači a hlavní stránkou systému.

Pozn.: Během psaní recenze přišel do MiBoxu update na Android 9.0 Pie - ten přináší podporu pro Prime Video, lepší antivirus, zlepšení výkonu a lehké změny vzhledu rozhraní.

Autor: , Publikováno: 07.02.2020, Výrobce: Xiaomi

Celkové hodnocení produktu Xiaomi Mi Box S redakcí Který.cz
95%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené multimediální centra


Nejnovější recenze produktů Xiaomi


Recenze Xiaomi Mi Box S - nová televize netřeba!

Recenze Xiaomi Mi 9T - trefa do modrého!

Recenze: Roborock Xiaowa Lite - nejdostupnější Xiaomi vysavač

Recenze: Xiaomi Redmi Airdots - dráty jsou přežitek

Recenze: Xiaomi Mi Home Security Camera 360° - bystrý člen chytré domácnosti

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.