Recenze: Xiaomi Mi Robot Vacuum - dvanáctkrát měř, jednou řeš [robotický vysavač]

Co se týče robotických vysavačů mylně jsme se domnívali, že svůj největší boom už zažily. Opak je však pravdou. Stále častěji jej vidíme v domácnostech našich známých, případně o jeho koupi řada přátel aktivně přemýšlí. Jedná se totiž o úžasného pomocníka a neznáme rodinu, která by jej neuvítala. Na trhu se v poslední době objevuje celá řada zajímavých a cenově dostupných vysavačů. Jeden z nich jsme obdrželi na testování, konkrétně se jednalo o robotický vysavač od značky Xiaomi, přesněji o model Mi Robot Vacuum. Co jsme na něj říkali a v čem nás mile překvapil se dozvíte v naší recenzi.

Kde koupit Xiaomi Mi Robot Vacuum?


(cena v e-shopu)

Klasický vzhled

Vzhledem nás tento vysavač nikterak nepřekvapil. Jedná se o robota kulatého tvaru, jak jsme zvyklí u většiny výrobců. Celý design je opravdu jednoduchý, žádné extravagantnosti zde nečekejte. Na vršku těla se nachází vystouplý radar, ve kterém je ukrytý laserový senzor vzdálenosti. Díky tomu se vysavač pohybuje v prostoru s naprostou jistotou. Nahoře dále nalezneme už jen dvojici tlačítek pro ovládání přístroje. Z boku přístroje se nacházejí viditelné konektory pro dobíjení přístroje v dokovací stanici. Celý přístroj je 10 cm vysoký a je tedy schopen vysávat i pod nábytkem.

Zajímavě je zde ukryta nádobka na nečistoty a další ovládání přístroje. Stačí nadzvednout skrytá dvířka u tlačítek. Ani na tomto přístroji nenalezneme madlo pro přenášení, jak si však později řekneme u tohoto vysavače by nemělo prakticky žádný význam.

Jako maximálně praktická se ukázala bílá barva přístroje. Obecně nejsme milovníky bílých spotřebičů, ale musíme uznat, že zrovna u robotického vysavače se jedná o skvělou volbu. U všech přístrojů na vysávání, které nám zatím prošli pod rukama převládaly tmavé barvy (často i v lesklých variantách) a po pár úklidech je na vysavači práce znát a musíte jej relativně často otřít. Tento problém zde nebyl. Za dobu testování jsme vysavač otřeli dvakrát, z toho jednou spíše pro dobrý pocit a podruhé před vrácením.

title

Co najdeme „pod kapotou“

Motor přístroje

O veškerý výkon se zde stará motor od Japonského výrobce NIDEC, jehož sací tlak je 1800 Pa a výkon je 55W. Pro lepší představu jeho síly zvládne během pouhé minuty pojmout až 0,67 m3 vzduchu.

Pomocí aplikace (o které se rozepíšeme níže) můžete nastavit jeden ze čtyř stupňů výkonu – tichý, vyvážený, turbo a maximální výkon. Samozřejmě ruku v ruce s nastaveným výkonem jde i hlučnost robota, která se pohybuje od 62 do 68 dB. V praxi je na nejvyšší výkon vysavač trošku hlučnější. Určitě si při jeho úklidu nevyřídíte pracovní hovory či nezkouknete film, ale při běžném fungování v domácnosti se nejedná o nic nesnesitelného.

spodni-strana

Baterie

Tento vysavač je vybaven velkokapacitní baterií Li-Ion s celkovou kapacitou 5200mAh. Články baterie jsou od firem LG/Panasonic a kapacitně baterie splnila veškerá očekávání. Výrobce deklaruje až 2,5 hodiny provozu. Během testování se ukázalo, že výdrž baterie se dokáže přiblížit téměř třem hodinám (při nejnižším možném výkonu vysavače).

O stavu baterie dobře informuje světelný rámeček kolem tlačítek vysavače. V okamžiku kdy svítí bíle je baterie nabitá na více než 50% kapacity. Pokud svítí oranžově její kapacita je v rozmezí od 20 do 50%. V okamžiku kdy se dostane nabití pod 20% rámeček svítí červeně.

Menší nevýhodou takto velké baterie je doba, která je třeba pro její úplné nabití. Většinou nabíjení trvalo cca 4 hodiny. Nejedná se však o nikterak zásadní problém. Většinu domácností zvládne vysavač uklidit na jedno nabití a pokud například potřebujete po přípravě večeře znovu vysát kuchyň, určitě postačí jen částečně dobitá baterie.

Senzory

Mi Robot Vacuum je pro chytrý pohyb v prostoru vskutku dobře vybaven. O jeho orientaci se stará již zmiňovaný radar s laserovým senzorem vzdálenosti. Ten se otáčí o 360 ° a skenuje celý prostor až 1800x za sekundu.

Dále vysavač oplývá ještě 12 nejrůznějšími senzory, díky kterým je pohyb po místnosti dokonale promyšlený a systematický a vysavač nejezdí zbytečně, jak jsme se ostatně snažili naznačit v nadpisu. Za zmínku určitě stojí ultrasonický radarový senzor, detektor zdi, detektor schodů, měřič vzdálenosti či detektor zdvihnutí. Jeho zásluhou se vysavač zastaví v okamžiku kdy jej chcete přenést, ale on stále vysává. Získaná data ze senzorů vyhodnocují tři výkonné procesory a rozhodují tak o trase vysavače. Nedochází tak k bouraní do zdí a nábytku.

Vrátíme se ještě detailněji k detektoru zdi. Ten zajišťuje přesné vysátí podél zdi bez nutného nárazu do ní. V praxi fungovalo opravdu skvěle. Vysavač jezdí podél zdí ve vzdálenosti 1cm od okraje. To je přesně vzdálenost, ve které zvládne kartáček vysavače pojmout nečistoty u lišt.

Nádobka na nečistoty

Již výše jsme zmiňovali zajímavě ukrytou a dobře přístupnou nádobku na nečistoty. Ta má bohužel dle nás celkem malý objem a to pouhých 0,42 l. Bohužel jsme nenalezli tak velký prostor, aby vysavač nejezdil stále dokola a vlastně už opětovně neuklízel sám po sobě. Nepodařilo se nám tedy otestovat, zda dříve dojde k úplnému vybití baterie nebo zaplnění nádobky na nečistoty.

Vzhledem k příznivé pořizovací ceně jsme byli mile překvapeni přítomností HEPA filtru, který zajišťuje, aby se drobný prach a nečistoty nedostávaly s vypouštěným vzduchem zpět do místnosti. Například u testovaného výrazně dražšího Samsungu jsme jej bohužel nenašli.

Po jednoduchém vyjmutí nádobky z přístroje nás celkem překvapilo její vyprazdňování. Otevření pro nás byl ze začátku celkem hlavolam. Ano u nádobky byl přiložen návod k otevření, ale přiznejme si, kdo si jej v reálu přečte/prohlédne? Všichni jsme si mysleli, že už nás nemá co překvapit a že všechny vysavače mají nádobky na podobném mechanismu. Nejedná se zde ale o žádný velký problém a po čase si manipulaci s nádobkou osvojí každý.

Dokovací stanice

Stejně tak jako je i celý vzhled robota v jednoduchém duchu, ani u nabíjecí stanice tomu není jinak. V interiéru nikterak neruší ani nevyčnívá. Co opravdu musíme u tohoto robotického vysavače pochválit je umístění konektorů pro nabíjení jak na vysavači tak na stanici. Konektory se nachází na bocích stanice i robota. Většina vysavačů má konektor zespodu těla a najíždí na stanici. Často se tak stává, že se konektory zespodu zanášejí a vysavač se tak nemůže správně připojit. To se zde nestávalo a my tuto volbu umístění opravdu chválíme.

dock

Úklid

Tento vysavač se nám dostal do rukou chvíli po otestování supervýkonného modelu od Samsungu. Zpočátku jsme měli obavy, aby člověk nebyl přehnaně kritický, přeci jen se jedná o robota za cca třetinu ceny a papírově s výrazně nižším výkonem. Po prvním zapnutí nám však došlo, že veškeré obavy byly zcela mylné.

Orientace v prostoru

Jak jsme již zmiňovali výše, k orientaci v prostoru slouží celá řada senzorů. Díky nim se robot pohybuje systematicky. Co nás velmi mile překvapilo je jeho plynulý provoz. Nestává se, že by si zpomalil na vyhodnocení svých dalších pohybů. Je vidět, že výpočty probíhají neustále a díky tomu se vysavač s ničím nezdržuje. Samozřejmě že na začátku se musí po místnosti „porozhlédnout“, ale po následném zapnutí úklidu už jede na jistotu. Hlavní prvky místnosti má zapamatované a drobné přesuny například židlí mu nečiní problémy.

tlacitko-radar

Ideální pro hladké povrchy

Testování úklidových schopností probíhalo hlavně na masivní dřevěné podlaze a na dlažbě. Vyzkoušeli jsme však jeho schopnosti i na koberci s vysokým chlupem a na zkoušku jsme mu do cesty položili i koupelnovou předložku s nízkým vlasem.

Na hladkém povrchu dřevěné podlahy a dlažby probíhal úklid skvěle. Když jsme se vrátili domů bylo na první pohled zřejmé, že úklid proběl o čemž nás vždy přesvědčil plný zásobník na nečistoty. V domácnosti máme pejska a tak víme, že ne každý vysavač si s chlupy poradí. U tohoto vysavače to nebyl nejmenší problém, jen je třeba častěji vyprazdňovat menší nádobku.

V okamžiku, kdy narazil na koberce máme pocit, že by na jejich dokonalý úklid potřeboval větší výkon, hlavně pokud mluvíme o kobercích s vysokých vlasem. Co se týče koupelnové předložky, u té jsme narazili na jiný problém a tím bylo, že vysavač nebyl schopen na ni najet aniž by ji nedotlačil ke zdi a v ten okamžik si ji sroloval. Čímž se dostáváme i k otázce, s jak velkými výškovými rozdíly si je vysavač schopen poradit v rámci místností. V námi testovaném prostoru jsou místnosti bezprahové a v jedné úrovni. Proto jediným způsobem ozkoušení byl zmiňovaný koupelnový kobereček (ten je cca 5mm vysoký). U toho je však nutno podotknout, že přeci jen není nejtěžší a drobné pohyby po místnosti mohou nastat i když z druhé strany je protiskluzová vrstva. Bohužel jsme se s tímto zatím u jiného vysavače nesetkali a zatím každý jej byl schopný uklidit bez problémů.

ustroji

Softwarově dokonalé

Aplikaci je těžké cokoliv vytýkat. Je přehledná a zároveň lze zde nastavit opravdu cokoliv. Robot si při prvním úklidu namapuje prostor, který si drží, dokud jej nezvednete ze země - pak je nutné mapovat znovu. I proto jsme zmiňovali, že absenci madla pro přenášení nevidíme jako problém. Jednoduše je lepší vysavač na dané místo poslat přes aplikaci.

S mapováním se pak pojí užitečné funkce - robota můžete poslat na určité místo nebo mu i nakreslit zónu, kde má uklízet. Robot si tam pak dojede a uklízí jenom tam a po dokončení se vydá zpátky do dokovací stanice. Tu dokáže vždy rychle a přesně najít, což je oproti jiným robotům také příjemná změna. Občas jej jen zmatou jinak otevřené dveře, ale pak stačí použít funkci "go" a robot si prostor namapuje s otevřenými dveřmi znovu. Kromě toho lze v aplikaci nastavit plán uklízení, a to opět ukázkově - lze jednoduše vybrat jen pracovní dny a lze mít i víc rozvrhů. Vše samozřejmě funguje i přes internet, takže robota můžete pustit i když nejste doma. Přes aplikaci lze robota ovládat i jako směrovým ovladačem.

Aplikace: nepřeberně možností

Za nás nevidíme ani nikterak velký problém v absenci dálkového ovládání. Vše jde opravdu jednoduše nastavit přes aplikaci. Nejste tak závislí na další “krabičce”, kterou byste mohli v domácnosti ztratit.

A zase ty kabely

Velkým problémem pro tento vysavač byly kabely. Za roky života s robotickými vysavači jsme se již naučili, že je musíme schovávat. Po minulém testu jsme však trošku odvykli a přiznejme si to, chtěli jsme zjistit jak si s nimi poradí Mi Robot. Bohužel neporadil a o první kabel, který jsme mu postavili do cesty jsme přišli. Xiaomi si kabel namotal a dál s ním vesele uklízel. Bohužel nepřišlo jakékoli hlášení o problému do aplikace, ani nedošlo k zastavení přístroje. Celý úklid tak proběhl s namotaným kabelem, který byl po úklidu už nepoužitelný. Tento fakt nás u tohoto vysavače opravdu mrzel, jelikož celá aplikace fungovala skvěle a dobře nás vždy o všem informovala.

Celkem zvláštní byl také přístup k nižším překážkám, v našem případě gumové podložce pod psí misky. Sem robot najel a nedokázal se z překážky dostat, nicméně se pořád stejnými pohyby dokola stále snažil klidně i desítky minut. Možná by v tento okamžik bylo lepší kolem překážky pouze vysát a nesnažit se ji zdolat.

Absolutně bez problémů probíhal úklid pod soklem v kuchyni nebo pod posuvnými dveřmi vestavěných skříní. U některých robotických vysavačů jsme se totiž setkávali s problémem zaseknutí vysavače pod nimi. Zde vše probíhalo naprosto v pořádku a nebylo nutné chodit vysavač vyprošťovat.

Závěr

Tento robotický vysavač byl pro nás opravdu velkým překvapením. Vzhledem k příznivé ceně jsme neměli příliš velká očekávání, většinou sebou totiž tyto cenově dostupnější vysavače nesou nějaká "ale". V podobné cenové kategorii jsme již jeden vysavač měli a byl pro nás celkem zklamáním, a to hlavně kvůli nedokonalé trase vysávání. To však až na drobnosti neplatí o Xiaomi Mi Robot Vacuum - ten totiž spíše průměrné sací ústrojí doplňuje o skvěle propracované mapování a aplikaci a dokazuje, jak efektivního úklidu se dá dosáhnout, když si programátoři dají záležet. Určitě si však dávejte pozor na veškeré kabely a nižší “překážky”, které ho mohou v úklidu zastavit. Rozhodně jej doporučujeme zejména do prostorů, kde převládají hladké povrchy. Na těch je opravdu skvělý. S aplikací se naučíte rychle a věříme, že se budete každý den těšit domů na krásně uklizenou domácnost.

Plusy:

+ orientace v prostoru, neustálé vyhodnocování situací a tedy plynulý provoz

+ klasický design ve velmi praktickém bílém provedení

+ umístění konektorů pro nabíjení

+ výdrž baterie

+ skvělá aplikace se spoustou možností, včetně ovládání na dálku

+ HEPA filtr

+ příznivá pořizovací cena

Mínusy

- malá nádobka na nečistoty, se složitějším vyprazdňováním

- relativně dlouhá doba nabíjení

- horší rozeznávání drobných překážek

- nedostatečný sací výkon na koberce s vysokým vlasem

 

Autor: , Publikováno: 20.06.2019, Výrobce: Xiaomi

Celkové hodnocení produktu Xiaomi Mi Robot Vacuum redakcí Který.cz
92%

čtěte také:

Robotické vysavače - jak vybrat ten nejlepší pro vaši domácnost? Podrobná příručka

Trh s robotickými vysavači zažívá svůj druhý boom a to jak díky obrovskému pokroku, který tento segment zaznamenal, tak i díky novým výrobcům a v neposlední řadě i příznivějším cenám. V řadě domácností už je robotický vysavač prakticky členem domácnosti a jedním z nejváženějších pomocníků. Spousta domácností jeho koupit teprve zvažuje a přesně pro ně jsme připravily tento článek o tom, na které parametry klást při výběru důraz.

Číst celý článek ...

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené robotické vysavače


Nejnovější recenze produktů Xiaomi


Recenze Xiaomi Mi Box S - nová televize netřeba!

Recenze Xiaomi Mi 9T - trefa do modrého!

Recenze: Roborock Xiaowa Lite - nejdostupnější Xiaomi vysavač

Recenze: Xiaomi Redmi Airdots - dráty jsou přežitek

Recenze: Xiaomi Mi Home Security Camera 360° - bystrý člen chytré domácnosti

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.