Recenze Lamax X8.1 Sirius: akční kamera bohatá na doplňky bez zásadních chyb

Doba, kdy mezi akčními kamerami existovalo prakticky jen GoPro již dávno pominula - na trhu je dnes opravdu z čeho vybírat a výrobci se snaží zaujmout jak funkcemi a kvalitou obrazu, tak i dodávaným příslušenstvím. Výjimkou není ani česká firma Lamax se svým modelem X8.1 Sirius. Jak se nám tento model líbil?

Kde koupit LAMAX X8.1 Sirius?


 IMG_4066

Velká krabice = mraky příslušenství

Testovaná kamerka je druhým nejvýkonějším modelem značky Lamax. Snaží se zaujmout jak funkcemi, tak i dodávaným příslušenstvím přímo v krabici. Najdeme zde cca. 18 kusů příslušenství, sloužících k uchycení kamery prakticky kamkoliv. Dovolím si tvrdit, že pokud bychom toto vše kupovali originálně pro GoPro, tak se prakticky dostaneme na cenu této kamery Lamax, která se pohybuje okolo 3500 Kč - aktuální cenu z Heuréky najdete dole pod článkem. Je toho opravdu požehnaně - ruční grip s plovákem, držák na hlavu, množství lepících držáků či šroubovacích třeba na řidítka kola, držák na stativ a tak podobně. Trochu mi chyběl plovací polštář na záda kamery pro vodní sporty a k ocelovým lankám bych přihodil i nějaké běžné šňůrky, přeci jen třeba při surfingu úplně nechcete mít ocelová lanka zapletená mezi prsty, oboje je ale možné sehnat na ebayi za pár dolarů. Tím se dostávám k další důležité poznámce - příslušenství je kompatibilní s GoPro, takže pokud už máte někde přidělaný držák na tuto kamerku tak tam půjde i Lamax. Mezi příslušenstvím je také třeba zmínit druhou baterii přímo v balení, což se opravdu hodí pro delší natáčení.

 IMG_4073

Ovládání a aplikace

Kamera se ovládá 4 tlačítky, v voděodolném krytu jsou ale dostupné pouze tři, tudíž nelze rolovat v nabídkách směrem zpět. Reálně to ale ničemu nevadí, ovládání je přehledné a lehce se na něj zvyká. Trochu nelogické je to, že kamera vydává zvuk při navigaci v menu, už ho pak ale nevydává při zahájení nahrávání, což mi trochu vadilo, protože stisk nahrávacího tlačítka ve voděodolném obalu je logicky trochu těžkopádný a na sluníčku na zadním displeji v krytu toho bez delšího soustředění také není příliš vidět, navíc při akčních sportech na to ani není čas. I když uznávám, že se o nahrávání lze dozvědět z předního displeje, tak je to škoda, stačilo by třeba i malé červené světýlko z přední strany.

IMG_4075

Trochu obavy jsem měl z dodávané aplikace, přeci jen to bývá největší slabina méně známých kamer. Ukázalo se ale, že celkem neopodstatněně - aplikace nepadá, oproti GoPro Hero 3 i velmi rychle načítá náhledy a ani přenos fullHD videí netrvá nijak nesnesitelně dlouho. Appku lze samozřejmě použít i k spuštění nahrávání a změnu režimu, proto jsem ale příliš využití nenašel.

 IMG_4092

Obraz a nahrávání

Tím se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a tím je obraz. Výrobce se chlubí nativním 2.7K rozlišením s 30FPS, což je jen krůček od toho co nabízí nejnovější druhá nejvýkonnější GoPro Hero 7 Silver (ta umí 4K30FPS). Funguje dobře, jen je třeba mít dostatečně rychlou microSD kartu. Na akční sporty se vám ale bude mnohem více hodit Full HD při 60FPS, kdy lze video i zpomalit bez toho, aby to bylo trhané - dobře je to vidět třeba na videu z Ishglu, které je točené ve 2.7K a zpomalení není úplně ideální. 4K režim lze využít jen v časosběrn režimu, což lze považovat spíše za focení než-li natáčení. Co se povedlo je hardwarová gyro stabilizace, která žehlí obraz na takto levnou kamerku opravdu pěkně. Obraz je pěkně široký, lze natáčet opravdu zblízka, což je hlavní přednostní akčních kamer. Za šera se obraz zhoršuje, nicméně to u akčních kamer není úplně důležité.

Pokud by vám byly nahrávací schopnosti Siriuse málo, tak vyšší řada Lamax X10.1 pak zvládne i 30FPS při 4K a co je možná i důležitější tak 10FPS při FullHD, což už vystačí na opravdu “pomalý” slowmotion.

Závěr

Lamax X8.1 Sirius je povedená akční kamera, která nemá žádné zásadní nedostatky a za svou cenu nabídne opravdu pěkně záběry, intuitivní ovládání a nálož příslušenství, ke kterému již nebudete muset prakticky nic dokupovat a budete připraveni na natáčení téměř čehokoliv. Vadily mi prakticky jen drobnosti - absence zvuku při zahájení a ukončení nahrávání a horší čitelnost displeje na sluníčku.

IMG_4087

Akční kamera Lamax Sirius X8.1
Plusy:
  • Bohaté příslušenství přímo v balení
  • Hardwarová stabilizace obrazu
  • Intuitivní ovládání a použitelná aplikace

Mínusy:

  • Chybí zvukové upozornění o záhájení a ukončení nahrávání
  • Horší čitelnost displeje na sluníčku

Odkazy:

Technická data:

označení
LAMAX X8.1 Sirius
LCD 2"
dálkové ovladání ne
voice control ne
stabilizace obrazu
Gyro (mechanická)
vodotěsnost
30 m (v pouzdře)
vodotěsné a nárazuodolné pouzdro ano
WiFi a aplikace ano
GPS ne
zoom ano
4K
ano / 24 fps (interpolované)
2.7K ano / 30 fps
Full HD ano / 60 fps
HD ano / 120 fps
fotografie 16MP
automatické slow-motion ano
4K video time-lapse ano
české menu ano
úložiště
micro SD až 64 GB
vyměnitelná baterie 1050mAh x 2
rozměry bez pouzdra 59 x 41 x 21
hmotnost 63
Autor: , Publikováno: 29.11.2018, Výrobce: LAMAX

Celkové hodnocení produktu LAMAX X8.1 Sirius redakcí Který.cz
90%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené akční kamery


Nejnovější recenze produktů LAMAX


Recenze: LAMAX W9 - do vody bez krytu

Recenze: LAMAX 20000 mAh Fast Charge - konečně rychlá powerbanka

Recenze LAMAX X10.1 - 120FPS už pro každého

LAMAX X9.1 - evoluce akční kamery [recenze + video]

LAMAX Dots1 - mají bezdrátové špunty smysl? [Recenze]

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.