Recenze: Kodak Pixpro 4KVR360 - svět ze všech stran

Již několik let nám technologičtí influenceři podsouvají, že ve virtuální realitě (a potažmo 360° videu) je budoucnost, a i proto se výrobci předhánějí v tom, kdo na trh uvede kvalitní, avšak stále dostupnou VR kameru. S cenou začinající na 14 990Kč nepatří k těm úplně nejlevnějším, nicméně zase dokáže nabídnout dva různé objektivy a spoustu příslušenství i možností záznamu.

Obsah balení a funkcionalita

V dražším balení “Ultimate pack” najdeme spoustu užitečného příslušenství od tripodu, přes “selfie” tyč, podvodní pouzdro, dálkový ovladač na ruku až po velké množství různých držáků a šroubovacích i nalepovacích úchytů. Jak jsem již zmínil, kamera disponuje dvěma druhy objektivů - přední zaznamenává úhel 235° horizontálně i vertikálně, zadní pak zaznamenává úhel 197 stupňů. Díky tomu můžete kromě klasického 360 videa natáčet i velmi širokoúhlá videa ve 4K, kde kamerka zvládne celkem úctihodných 30 FPS při 4K, respektive 60 při FullHD, Pixpro tedy nahradí i akční kameru, tento záběr je totiž širší než má třeba GoPro.

4kvr360-02

Výrobce slibuje odolnost proti prachu, vodě, nárazu i mrazu, nic z toho jsme ale pochopitelně s zapůjčenou kamerkou nezkoušeli. Jediné, co může tomuto použití bránit je prakticky nulová ochrana objektivu, za což ale nemůže Kodak jako spíše obecná koncepce 360 kamery - kryty čoček jsou prostě exponované, aby zvládly zachytit tak široký úhel. U Kodaku ale vypadají výměnné, takže i poškrábaný kryt nemusí být konečná.V balení navíc dostanete cestovní krytky, aby se poškrábání maximálně předešlo.

Záznam probíhá na microSD kartu, nabíjení pak standardním microUSB konektorem - z boku pak najdeme ještě microHDMI a konektor pro mikrofon. Baterie vydrží cca. hodinu natáčení.

Natáčení a focení ve 360°

Zpět k tomu, kvůli čemu si uživatelé 360 kameru nejčastěji pořídí - natáčení a focení ve 360°. 4K rozlišení se může zdát jako hodně, nicméně v případě 360° videa se jedná o rozměry pro celý snímek, tudíž určitě nemá smysl používat nižší rozlišení. Zde zvládne kamerka pouze 15FPS, tudíž nějaké zpomalené nebo akční záběry nepřipadají úplně v úvahu. Natáčení je snadné a pomocí mobilní aplikace lze celou fotku nebo video rovnou sdílet třeba na Facebooku, který jej podporuje. Samotné focení a natáčení je snadné, nicméně vychytat fotky a videa tak, aby vypadala dobře vyžaduje celkem cvik a pokud chcete opravdu dokonalý výsledek, je třeba si je místo automatického spojování spojit ručně v počítači pomocí přiloženého programu. Automat má totiž trochu problém s blízkými objekty - při záznamu krajiny je to ale většinou v pořádku. Hloubka barev při záznamu je spíše průměrná, barvy dost často splývají a nebe je nejčastěji vyobrazeno prostě bíle. Když ale odhlédneme od estetické stránky a zaměříme se spíše na tu praktickou, tak využití videí i fotek pro 360 prohlídky interiéru a exteriéru je naprosto dostatečné.

4kvr360-04cz

K dispozici je i “DOME” režim, což je vlastně záznam do kruhového formátu tak, aby se do fotky vešlo co nejvíce obrazu. Po pravdě si ale nedovedu představit moc praktického využití tohoto formátu - podstatnou část těchto fotek zabírá černá plocha a nepůsobí to úplně nejlépe. Akční režim přední kamery mi vyhovoval daleko více.

20181028_172531985_iOS_1

 

20181028_150913843_iOS

Závěr

Kodak Pixpro 4KVR360 je velmi všestranná kamera, která zvládne jak funkci akční kamery, tak i focení a natáčení ve 360 stupních. Plusem je intuitivnost a snadnost vytváření těchto “sférických” fotek, nicméně nelze počítat s obrazovou kvalitou blízkou běžným fotkám a videím. Po praktické stránce ale kamerce nic nechybí, má praktické kryty pro rozličná použití a v provedení “ultimate pack” vám nebude scházet vůbec nic - přiděláte ji prakticky kamkoliv a nemusíte kupovat jinak drahé příslušenství, které ke konkurenčním kamerám nedostanete. Pokude vás tedy 360 stupňové snímky zaujaly, Kodak Pixpro 4KVR360 je určitě jednou z možností.

360 kamera Kodak Pixpro 4KVR360:
Plusy:
  • Snadné a intuitivní ovládání
  • Bohaté příslušenství v balení "Ultimate"

Mínusy:

  • Průměrná kvalita obrazu a malé spektrum barev
  • Nižší FPS při záznamu 360 videa

Odkazy:

 

Autor: , Publikováno: 29.10.2018

Celkové hodnocení produktu Kodak Pixpro 4KVR360 redakcí Který.cz
85%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené akční kamery


Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.