Vybíráme: Šicí stroje Overlock
Chcete si zakoupit nový šicí stroj, ale nevíte jaký typ? V tomto článku se zaměříme nejen na základní typy šicích strojů, ale také na speciální stroje zvané Overlock. Před samotným výběrem byste měly znát hlavní rozdíl mezi elektronickým a mechanickým šicím strojem. V další části textu vás seznámíme s výběrem šicího stroje Overlock.
Důležité otázky před výběrem šicího stroje
Před samotným výběrem kvalitního šicího stroje byste si měly odpovědět na následující otázky:
- Chci být profesionální?
- Jak často a co budu šít?
- Kolik peněz chci do šicího stroje vložit?
Základní typy šicích strojů
Na současném trhu existuje 5 základních druhů šicích strojů:
- mechanické šicí stroje
- elektronické šicí stroje
- klasický šicí stroj
- šicí stroj Overlock
- vyšívací stroj
Mechanické šicí stroje
Mechanické šicí stroje mají kyvné chapači s maximální šíři do 5 milimetrů. Tyto stroje disponují nižší cenou, jsou vhodné především pro začínající švadleny či pro ty, kteří šijí pouze občas.
Elektronické šicí stroje
Tyto šicí stroje disponují tím, že jejich ovládání je elektronické. Jednotlivé programy a druhy stehů měníte pomocí tlačítek, které jsou doplněny o displej. Na displeji se zobrazují jednotlivé výběry programů a druhy stehů. U dražších modelů elektronických šicích strojů se můžeme setkat i s dotykovým displejem.
Výhodou těchto elektronických modelů je větší počet stehů, nižší hlučnost a celková nabídka nastavení. Počítat zde musíme však s vyššími pořizovacími náklady.
Klasický šicí stroj
Klasický šicí stroj se používá na běžné druhy stehů. Jedná se o univerzálního pomocníka nejen při zašívání, ale také prošívání a sešívání oděvů.
Overlock šicí stroj
Overlock je speciální typ stehu, který se používá především u výroby triček, mikin a jiných druhů oblečení. Steh je nejen sešit, ale také důkladně očištěn. Tento steh vzniká z několika nití najednou.
Vyšívací stroj
Vyšívací stroje se používají k vyšívání celoplošných obrázků a grafických symbolů. Disponují plně automatickým režimem. Na současném trhu nalezneme také kombinaci klasického a vyšívacího stroje. Nevýhodou těchto modelů je vyšší pořizovací cena.
Jak vybrat šicí stroj Overlock?
Overlock je zvláštním typem šicích strojů, který v sobě nemá zabudovaný ani rotační ani kyvný chapač, ale takzvaný kličkař. Tento druh zvládne nejen sešívat, ale také ořezávat a začišťovat. K plnohodnotnému overlockovému stehu jsou zapotřebí dvě, tři, čtyři nebo pět nití.
Důležité parametry u šicích strojů Overlock
Mezi nejdůležitější parametry při výběru těchto modelů patří:
- diferenciál
- výkon
- možnost lemování
- nastavení přítlaku patky
- napětí nití
- funkce volného ramene
U těchto typů šicích strojů je jednou z nejdůležitějších funkcí diferenciál, který zajišťuje rovnoměrný posun sešívaného materiálu. Správným použitím a nastavením diferenciálu zabráníte nejen zvlnění materiálu, ale také jeho načechrávání.
Čím vyšší je výkon motoru, tím je stroj výkonnější a rychlejší. U modelů s vyšším výkonem můžete prošít i silnější materiál.
Chybět by neměla ani možnost lemování - usnadnění přepínání s pohyblivými vodítky. Dalším z důležitých parametrů je možnost ručního nastavení přítlaku patky. Čím silnější materiál při šití používáte, tím vyšší potřebujete přítlak patky.
Důležitou funkcí je také napětí nití, jehož doporučené napětí naleznete v návodu. Napětí se nejvíce projeví na kvalitě daného stehu. Nepostradatelnou funkcí je funkce volného ramene. Díky této funkci se dostanete i do hůře dostupných šitých míst.
Jaký zvolit počet nití?
- 2-nitný Overlock
- 3-nitný Overlock
- 4-nitný Overlock
- 5-nitný Overlock
2-nitný a 3-nitný Overlock
Overlocky 2-nitné a 3-nitné mají velice pružný steh, který není tak pevný, jako u vícenitných Overlocků. Tyto modely slouží k začištění pletených i ručně tkaných výrobků.
4-nitný Overlock
Overlocky 4-nitné mají pružný i pevný steh. Slouží především k začištění a k sešití pletených výrobků.
5-nitný Overlock
Overlocky 5-nitné mají velice pevný steh, který není pružný. Slouží k začištění tkaných výrobků a jejich obnitkování.
Výhody Overlocků
- kvalitní šití
- vyhnete se případnému dalšímu šití - ušetří čas a práci
- osvětlení pracovní plochy
- nastavení šířky stehu
Nevýhody Overlocků
Kvalitní Overlock by měl být celý z kovu a mít kvalitní nože a kličkaře. Nejlevnější modely seženete již od 3 000 Kč. U těchto modelů neočekávejte takové kvality, jako u modelů, které jsou podstatně dražší. U levnějších typů se vám může stát, že budete opakovaně brousit nože. Dále se vám mohou ohýbat kličkaře, které jsou z velmi nekvalitního materiálu.
Pokud vybíráte šicí stroje overlock, bude vás jistě zajímat hmotnost nebo příslušenství. Podle parametru „hmotnost“ rozlišujeme 10 kg, 5,6 kg, 6 kg, 7 kg nebo 7,3 kg.Pokud by vás zajímal parametr „příslušenství“, vybírat je možné z variant pokrýt. Na snadě je zkoumat i parametr „“, kde najdeme varianty chybí.