Vybíráme: Čističky vzduchu
Nepřátele našeho zdraví, jako jsou plísně, prach či alergie, jistě trápí každého z nás. Neustále hledáme možnosti, jak mít v bytě, domě či kanceláři čistý vzduch bez jakýchkoliv bakterií způsobujících negativní vlivy na naše zdraví.
Jedním z řešení, jak se zbavit nekvalitního a nevyhovujícího prostředí, je i čistička vzduchu. Ta nepomáhá jen alergikům či lidem s astmatem, ale své uplatnění najde například i v rodinách, kde je čerstvě narozené miminko. Tento velmi účinný domácí pomocník výrazně přispívá ke zlepšení vašeho zdraví. Jak vybrat tu správnou čističku, aby splňovala vaše očekávání, se dozvíte v následujícím článku.
Tipy pro umístění čističky vzduchu
Jelikož chcete čistit vzduch kompletně, nedoporučuje se umístit čističku na podlahu. Nejlépe by měla být umístěna ve vyšších polohách. V její těsné blízkosti by neměly stát žádné předměty. Dále se doporučuje, aby čistička vzduchu nestála přímo u okna či dveří.
Důležité otázky před výběrem čističky vzduchu
Před samotným výběrem čističky vzduchu byste si měly zodpovědět následující otázky:
- Jaká je velikost vaší místnosti, ve které chcete tento produkt používat?
- Kolik chcete investovat do čistého a kvalitního prostředí?
- Jaký druh nečistot by čistička měla primárně zachytit?
- V jak moc hlučném prostředí bude čistička vzduchu umístěna?
Po zodpovězení těchto otázek, se můžete pustit do samotného výběru. Velice důležité při výběru je dbát na základní parametry, kterých se týká další kapitola.
Důležité parametry při výběru čističky vzduchu
Při výběru tohoto zařízení je důležité znát velikost místnosti. Je proto jasnější, že ve větších místnostech se doporučuje použít čističku s vyšším vzduchovým výkonem, z důvodu pročištění celé místnosti.
Při výběru čističky vzduchu není podstatná pouze velikost místnosti, ale také hlučnost, různé funkce, vlastnosti, ceny, ale také spotřeba energie, výkon a design. Opomenout bychom neměly ani typy filtrací.
Hlučnost čističky vzduchu
Jelikož tento přístroj můžete mít zapnutý i přes noc, je velice důležité zmínit i vlastnost, kterou je hlučnost. Hlučnost jakéhokoliv přístroje se udává v decibelech. Hlučnost čističky vzduchu je závislá na typu filtrace, která se nachází uvnitř. Doporučuje se, aby samotný hluk nepřekračoval více než 40 dB. Pokud budete čističku používat v noci, měla by být hlučnost do 30 dB.
Spotřeba energie
Spotřeba energie neboli příkon se u většiny domácích spotřebičů a zařízení udává ve wattech. U těchto typů čističek se příkon pohybuje v rozmezí od 3 do 100 W. Pokud chcete tento přístroj používat každý den, bude mít příkon vliv na celkové pořizující náklady.
Vzduchový výkon
Dalším důležitým parametrem je vzduchový výkon. Tento parametr by měl odpovídat místnosti, ve které se čistička vzduchu bude nacházet. Výkon se udává v metrech krychlových, to znamená, že výsledkem je zjistit, kolik metrů krychlových je čistička schopná pročistit za jednu hodinu. Pokud bude hodnota výkonu nižší, není vzduch zcela vyčištěn.
Funkce a vlastnosti
Každý přístroj má své funkce a vlastnosti, které je dobré zmínit. Pro usnadnění používání čističky se zaměříme na následující funkce a vlastnosti:
- senzor škodlivin
- signalizace výměny filtru
- automatický režim
- noční režim
- regulace výkonu
- časovač
- chytré funkce - připojení Wifi
- dálkové ovládání
Senzor škodlivin nám ukazuje úroveň znečištění v místnosti, ve které jej máme. Tento údaj se zobrazuje na displeji či jinou signalizací. Jistě oceníte také funkci signalizace výměny filtru, která nás upozorní na to, kdy jsou filtry zanesené. V tomto případě je nutné vyměnit či vyčistit. Funkce noční režim nám sníží jas světelných prvků a hlučnost. Tato funkce se nastavuje buď automaticky, nebo manuálně. Velkou výhodou je i možnost nastavení automatického zapnutí či vypnutí. Tuto výhodu vám umožní funkce časovač.
Typy filtrací
- HEPA filtr
- vodní filtr
- elektrostatický filtr
- fotokatalický filtr
- uhlíkový filtr
- antibakteriální filtr
- UV lampa
- ionizátor
HEPA filtr
Výhodou tohoto filtru je, že dokáže pojmout jak bakterie, prach i roztoče, tak i pyly, plísně a nepříjemný kouř v místnosti. Nevýhodou HEPA filtru se musí pravidelně měnit.
Vodní filtr
Čistička vzduchu s vodním filtrem slouží zároveň i jako zvlhčovat vzduchu. Výhodou tohoto filtru je také to, že nemusíte měnit filtry. Nečistoty se ukládají do nádobky s vodou, kterou je potřeba pravidelně měnit.
Elektrostatický filtr
Výhodou elektrostatického filtru je malá hlučnost. Nevýhodou je, že nepohlcuje prachy.
Fotokatalický princip
Tento druh využívá chemické reakce pod vlivem UV záření. Nevýhodou tohoto produktu je, že tento princip produkuje ozón.
Uhlíkový filtr
Uhlíkový filtr se nejvíce hodí do zakouřených prostor. Nevýhodou těchto typů je, že neodstraňuje prach a alergeny.
Antibakteriální filtr
Antibakteriální filtry mají desinfekční účinek, tudíž snižují riziko přenosu nemocí. Tyto typy jsou vhodné například školských zařízení či čekáren lékařů.
UV lampa
UV lampy likvidují nečistoty organického původu.
Ionizátor
Ionizátory fungují jako doplňkové funkce. Usnadňují filtraci pomocí HEPA filtrů.
Design
Důležitým parametrem je i design. Pokud máte menší domácnost, je vhodné dívat se na rozměry čističky. Protože je každý produkt jiný, je vždy důležité vybrat pro ni ten správný prostor.
Cena
Pro někoho může být rozhodujícím parametrem cena. Čističky vzduchu se dají pořídit již od 1 000 Kč. Vydrží však méně a nejsou tak kvalitní. Kvalitní čističky vzduchu pořídíte od 6 000 Kč. Výhodou dražších přístrojů je i nízká spotřeba elektřiny.
Pokud vybíráte čističky vzduchu, bude vás jistě zajímat maximální velikost pokoje, napájení, charakteristiky, maximální hladina hluku nebo cirkulace vzduchu. Podle parametru „napájení“ rozlišujeme 100 w, 17 w, 25 w, 33 w nebo 35 w.Co se týče „maximální hladina hluku“, najdeme u čističek vzduchu varianty jako 35 db, 50 db, 55 db, 57 db nebo 62 db. Pokud by vás zajímal parametr „maximální velikost pokoje“, vybírat je možné z variant 100 m², 130 m² nebo 16 m². Na snadě je zkoumat i parametr „cirkulace vzduchu“, kde najdeme varianty 120 m³ / h, 187 m³ / h nebo 213 m³ / h.