Vybíráme: Vysavač bez sáčku
Jak vybrat kvalitní bezsáčkový vysavač?
Sáčkové vysavače, to je stará osvědčená klasika. Málokdo si však uvědomuje, že když se sáček z vysavače vytáhne, hodně prachu se uvolní zpět do ovzduší. Pro příště si tím přidáte práci, navíc pokud jste třeba alergici, neudělá vám to dobře. Z toho důvodu bývá občas lepší pořídit si vysavač bez sáčku, jen se sběrnou nádobou. Tam vám něco podobného nehrozí.
Dva základní druhy bezsáčkových vysavačů
Vysavače bez sáčku rozeznáváme dvojího druhu, podle způsobu sběru nečistot:
- Vysavače se suchou sběrnou nádobou – prach a nepořádek se zachycují do nádoby, zatímco vzduch se filtruje a odchází ven. Není potřeba je vysypávat často, bohužel ale prach při vyprazdňování víří.
- Vysavače se sběrem do vody – velmi hygienické, nečistoty se zachytí do vody, která už je nepustí ven. Obsah pak stačí vylít a nádobu znovu naplnit, je však potřeba to udělat po každém vysávání.
Je dobré si rozmyslet, co se vám líbí více, obojí má totiž cosi do sebe. Čím větší má potom vysavač kapacitu, tím lépe. Malou nádobu totiž musíte často vyprazdňovat a čistit. Ty nejmenší mají objem sotva litr a to nestačí ani na jedno vysávání průměrné domácnosti. Minimum, pod které byste neměli jít, je 2 až 2,5 litru. Žijete-li ale ve větším domě, pak ale budete možná potřebovat vysavač s nádobou až 3 nebo 4 litry velkou.
Nejdůležitější parametr – účinnost filtrace
Účinnost filtrace je asi nejdůležitějším parametrem, který byste měli u vysavače sledovat. Musí být dostatečně vysoká, aby se nasátý prach zachytil a nedostal zpátky do místnosti. V této věci doporučujeme vybírat vysavače, které mají větší počet vysoce účinných filtrů za sebou (jelikož jejich účinek se sčítá). Důležitý je také druh filtrů. Ideální je buď takzvaný S-filtr, nebo HEPA filtr pro alergiky (který dokáže pohltit až 99,97% prachových částic). Účinnost filtrace vysavače pak vyčtete z energetického štítku, kde je uváděna na stupnici A až G. Třída G je nejhorší (ani ne 50 %), zatímco třída A nejlepší (až 99,8 %).
Třída účinnosti vysávání, to vás asi nejvíc zajímá
Stejně jako účinnost filtrace, najdete na energetickém štítku také účinnost vysávání. Stupnice i značení jsou stejné, jako v předchozím případě. Měří se dvojím způsobem – jednak na hladkých površích (parkety, podlahy), jednak na kobercích. Účinnost vysávání hladkých podlah bývá zpravidla vyšší, často třídy A, zatímco u vysávání koberců je horší. Vysavač musí vynaložit více úsilí na to, aby vytáhl prach zapletený do textilu. Tam bývají běžné třídy B nebo C. Protože však málokterý vysavač dokáže špičkově vysávat oba povrchy, vybírejte i podle toho, co u vás doma převažuje. S účinností vysávání souvisí do určité míry také sací výkon vysavače. Ten odpovídá zhruba třetině až pětině příkonu. Čím vyšší bude, tím lépe, berte tento údaj ale s rezervou. Výrobci ho často kosmeticky upravují, takže vysoký výkon ještě nemusí být zárukou kvality.
Energetická třída vysavače
Do třetice všeho dobrého opět energetický štítek. Tentokrát nás bude zajímat spotřeba elektrické energie. Opět se používá značení písmeny A až G, přičemž A znamená nejúspornější vysavač. Těch je spolu s „béčky“ na trhu většina. Jejich provoz není tak nákladný, nespotřebují nijak moc elektrické energie. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale na spotřebě ušetříte a peníze se vám časem vrátí. Výjimečně můžete ale narazit i na nižší třídy, které už rozhodně nedoporučujeme, hodně byste prodělávali. Navíc v dnešní době už se spotřebiče horší třídy než B v podstatě nevyrábí, takže jde hlavně o zastaralé modely s naprosto šílenou spotřebou.
Další parametry vysavače, které se vyplatí sledovat
Na závěr jsme si pro vás nechali pár zdánlivých detailů, které byste ale určitě neměli opomenout. Jedním z nich je hlučnost vysavače. Tyto spotřebiče patří obecně mezi ty hlučnější, počítejte s tím, že u levnějších modelů může hlučnost dosáhnout až intenzity 80 dB. Na druhou stranu, skutečně dobré vysavače jsou výrazně tišší, kolem 50 dB (což je obrovský rozdíl). Samozřejmě, čím nižší hlučnost, tím lépe. Při nákupu se pak zkuste zamýšlet i nad takovými věcmi, jako je hmotnost vysavače nebo délka šňůry. Vysávání vám musí být pohodlné, takže ani při přenášení vysavače byste se neměli namáhat více, než je potřeba.