Vybíráme: Projekční plátna

Nedílnou součástí projektorů je také projekční plátno, které zobrazuje promítaný obraz. Jiné plátno se hodí na promítání grafických prací, jiné zas na filmy a videa. Kvalitní projektor s sebou samozřejmě nese nároky i na kvalitní plátno, protože bez něj by projekce rozhodně tak kvalitní nebyla. Na výběr je buď plátno fixní, nebo mobilní. Mobilní plátna jsou umístěna na stativu a snadno se přenáší.

číst dále...

Nejprodávanější Projekční plátna

11 nejlepších v kategorii Projekční plátna podle testů evropských magazínů
1.
Koupit Screen Research »

Screen Research ClearPix 2

Hodnocení v testech: 100%


Nejlepší hodnocení - v testech a recenzích - 100% na základě 1 hodnocení

Testujícídatum testuHodnocení
audiovision12/2005
velmi dobré (85 z 100 bodů )

2.
Koupit MW Movielux »

MW Movielux Electric

Hodnocení v testech: 100%


Testujícídatum testuHodnocení
audiovision08/2004
velmi dobré (85 z 100 bodů )
3.
Koupit SMART Technologies »

SMART Technologies SB 580

Hodnocení v testech: 100%


Testujícídatum testuHodnocení
FACTS02/2004
velmi dobré
4.
Koupit Reprolux Screens »

Reprolux Screens Cinelux Advanced

Hodnocení v testech: 94%


Testujícídatum testuHodnocení
Heimkino01/2013 ocenění (1,3); Top třída
Poměr cena/výkon:  hervorragend
5.
Koupit Design Screen »

Design Screen HD Frame

Hodnocení v testech: 94%


Testujícídatum testuHodnocení
Heimkino02/2012 ocenění (1,3); Referenční třída
Poměr cena/výkon:  Velmi dobře
6.
Koupit Comm-Tec ElectricMaster »

Comm-Tec ElectricMaster

Hodnocení v testech: 80%


Testujícídatum testuHodnocení
audiovision08/2004
dobré (81 z 100 bodů )
7.
Koupit Best Vision »

Best Vision Deluxx Elegance Velvet DI

Hodnocení v testech: 80%


Testujícídatum testuHodnocení
audiovision08/2004
dobré (77 z 100 bodů )
8.
Koupit Mechanische Weberei »

Mechanische Weberei Cinescreen Movielux Rollo

Hodnocení v testech: 80%


Testujícídatum testuHodnocení
SATVISION05/2004
dobré (84 % )
9.
Koupit Celexon Motor »

Celexon Motor Professional

Hodnocení uživatelů: 85%


Šířka2000 mm
FormátHDTV
Barva krytuBílá
Hmotnost14000 g
Výška1130 mm
Barva produktuČerná, bílá
Poměr stran16:9
Posílení1.2
Zjistit cenu Celexon Motor »

Vybíráme: Projekční plátna (pokračování)

Fixní nebo mobilní plátno

Existují dvě varianty pláten. Fixní nebo mobilní. Fixní plátna jsou vhodná do větších místnosti a tam, kde se neplánuje jejich časté přemisťování. Naopak plátna mobilní jsou vhodná k častému přemisťování. Jsou umístěna na stativu, díky čemuž se velmi snadno přenáší, například na jednorázové akce, které se konají na různých místech.

Výhody fixních pláten:

  • Vhodné do větších místností
  • Vhodné tam, kde se nebudou přemisťovat

Výhody mobilních pláten:

  • Malé rozměry
  • Skladné
  • Rychlá instalace

Plátna s elektrickým zasouváním

Pokud je plátno instalování ve veliké nebo vysoké místnosti, je dobré, aby plátno mělo elektrické neboli automatické zatahování. Nevýhodou je, že u tohoto typu zatahování může dojít snadněji k poruše než u zatahování manuálního.

Velikost projekčního plátna

V případě velikosti plátna je důležité myslet na projekční vzdálenost projektoru. Levnější zařízení mají totiž velkou projekční vzdálenost. To znamená, že pro pokrytí celé plochy plátna je zapotřebí mít projektor v dostatečné vzdálenosti od plátna. Nevýhodou jsou malé místnosti, kde v případě použití velikých pláten nemusí dojít k jejich plnému pokrytí.

Formát projekčního plátna

V závislosti na typu projekce lze volit následující formáty plátna. V případě použití zpětného projektoru je standardní formát 1:1. Dataprojektory potřebují videoformát v poměru 4:3. Domácí kina pak 16:9.

Šedé nebo bílé plátno

V dnešní době se projekční plátna využívají zejména k promítání filmů. K tomuto účelu je nevhodnější šedé plátno, které vytváří dokonale černou barvu. Šedé plátno totiž černou barvu ještě více podporuje. Bílá plátna se pak využívají pro projekci školních prací, grafů či prezentací.

Projekční plátna do škol a zasedacích místností

Dnes jsou projektory a plátna součástí většiny zasedacích místností a školních učeben. Plátno pro tento typ místností by mělo mít formát takový, aby první řada diváků nebyla k plátnu blíže než dvojnásobek jeho úhlopříčky.

Dále lze volit plátna pevná nebo přenosná. Většinou jsou využita pevná plátna, protože se nachází v místnosti, kde je není potřeba často přemisťovat (školní učebna, zasedací místnost,...).

Barva plátna, vzhledem tématu projekce může být bílá. Předpokládá se prezentace školních prací, grafů, obrázků či krátkých videí. V případě častého promítání filmů je pak vhodnější plátno šedivé.

Ceny projekčních pláten

Jak již bylo zmíněno, existují plátna pevná (fixní) nebo přenosná (mobilní). V tomto ohledu se jejich cena značně liší. Nejdražší projekční plátna mohou stát i kolem 7 000 Kč.

mobilní plátna mají menší rozměry než plátna fixní. Jejich cena začíná na několika set korunách a šplhá zhruba ke 4 000 Kč. Některá plátna mají v balení i stativ, díky kterému je manipulace mnohem jednodušší.

Fixní plátna jsou samozřejmě oproti mobilním dražší. Kvalitní fixní šedé plátno pro projekci filmů může stát i několik tisíc korun. Běžně se ceny takových to pláten pohybují kolem 5 000 Kč - 7 000 Kč.

Výběr plátna záleží zejména na jeho využití. Pro školní potřeby lze využít levnější variantu v řádu 2 000 nebo 3 000 Kč. Pro profesionální účely je nutné si za kvalitu plátna připlatit. Dalším faktorem ovlivňující cenu je rozměr plátna, tedy jeho úhlopříčka, která určuje i vzdálenost první řady diváků od plátna, což je minimálně dvojnásobek úhlopříčky.

Aktuální slevy


DiskuzeCopyright KTERY.CZ 2020, kontakt: [email protected]
x

Už odcházíte? Máme ještě co nabídnout!

Od návštěvníků TestPneumatik.eu vím, že zorientovat se v takovém množství pneumatik je celkem složité. Často se mě tak místo testů ptají na mé osobní doporučení.

Proto jsem vypracoval a chtěl bych vám nabídnout můj aktuální přehled několika modelů pneumatik pro rok 2018, který si průběžně aktualizuji během tvorby tohoto webu a které bych bez obav obul na svůj vůz.Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání newsletteru s novými testy pneumatik (obvykle 2x ročně) v souladu s našimi zásadami.
Srovnat ceny na Heurece »