Vybíráme: Projekční plátna
Nedílnou součástí projektorů je také projekční plátno, které zobrazuje promítaný obraz. Jiné plátno se hodí na promítání grafických prací, jiné zas na filmy a videa. Kvalitní projektor s sebou samozřejmě nese nároky i na kvalitní plátno, protože bez něj by projekce rozhodně tak kvalitní nebyla. Na výběr je buď plátno fixní, nebo mobilní. Mobilní plátna jsou umístěna na stativu a snadno se přenáší.
Fixní nebo mobilní plátno
Existují dvě varianty pláten. Fixní nebo mobilní. Fixní plátna jsou vhodná do větších místnosti a tam, kde se neplánuje jejich časté přemisťování. Naopak plátna mobilní jsou vhodná k častému přemisťování. Jsou umístěna na stativu, díky čemuž se velmi snadno přenáší, například na jednorázové akce, které se konají na různých místech.
Výhody fixních pláten:
- Vhodné do větších místností
- Vhodné tam, kde se nebudou přemisťovat
Výhody mobilních pláten:
- Malé rozměry
- Skladné
- Rychlá instalace
Plátna s elektrickým zasouváním
Pokud je plátno instalování ve veliké nebo vysoké místnosti, je dobré, aby plátno mělo elektrické neboli automatické zatahování. Nevýhodou je, že u tohoto typu zatahování může dojít snadněji k poruše než u zatahování manuálního.
Velikost projekčního plátna
V případě velikosti plátna je důležité myslet na projekční vzdálenost projektoru. Levnější zařízení mají totiž velkou projekční vzdálenost. To znamená, že pro pokrytí celé plochy plátna je zapotřebí mít projektor v dostatečné vzdálenosti od plátna. Nevýhodou jsou malé místnosti, kde v případě použití velikých pláten nemusí dojít k jejich plnému pokrytí.
Formát projekčního plátna
V závislosti na typu projekce lze volit následující formáty plátna. V případě použití zpětného projektoru je standardní formát 1:1. Dataprojektory potřebují videoformát v poměru 4:3. Domácí kina pak 16:9.
Šedé nebo bílé plátno
V dnešní době se projekční plátna využívají zejména k promítání filmů. K tomuto účelu je nevhodnější šedé plátno, které vytváří dokonale černou barvu. Šedé plátno totiž černou barvu ještě více podporuje. Bílá plátna se pak využívají pro projekci školních prací, grafů či prezentací.
Projekční plátna do škol a zasedacích místností
Dnes jsou projektory a plátna součástí většiny zasedacích místností a školních učeben. Plátno pro tento typ místností by mělo mít formát takový, aby první řada diváků nebyla k plátnu blíže než dvojnásobek jeho úhlopříčky.
Dále lze volit plátna pevná nebo přenosná. Většinou jsou využita pevná plátna, protože se nachází v místnosti, kde je není potřeba často přemisťovat (školní učebna, zasedací místnost,...).
Barva plátna, vzhledem tématu projekce může být bílá. Předpokládá se prezentace školních prací, grafů, obrázků či krátkých videí. V případě častého promítání filmů je pak vhodnější plátno šedivé.
Ceny projekčních pláten
Jak již bylo zmíněno, existují plátna pevná (fixní) nebo přenosná (mobilní). V tomto ohledu se jejich cena značně liší. Nejdražší projekční plátna mohou stát i kolem 7 000 Kč.
mobilní plátna mají menší rozměry než plátna fixní. Jejich cena začíná na několika set korunách a šplhá zhruba ke 4 000 Kč. Některá plátna mají v balení i stativ, díky kterému je manipulace mnohem jednodušší.
Fixní plátna jsou samozřejmě oproti mobilním dražší. Kvalitní fixní šedé plátno pro projekci filmů může stát i několik tisíc korun. Běžně se ceny takových to pláten pohybují kolem 5 000 Kč - 7 000 Kč.
Výběr plátna záleží zejména na jeho využití. Pro školní potřeby lze využít levnější variantu v řádu 2 000 nebo 3 000 Kč. Pro profesionální účely je nutné si za kvalitu plátna připlatit. Dalším faktorem ovlivňující cenu je rozměr plátna, tedy jeho úhlopříčka, která určuje i vzdálenost první řady diváků od plátna, což je minimálně dvojnásobek úhlopříčky.