Vybíráme: DVB-T antény
Jak vybrat DVB-T anténu?
Není to tak dlouho, kdy byl velmi aktuální přechod od klasického televizního vysílání k takzvanému DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial). Toto vysílání využívá pásmo UHF na frekvencích 470 až 860 MHz. Abyste ho zachytili a mohli si kanály pustit na televizi, je potřeba mít pro to vhodnou anténu, která zachytí vlny o dané frekvenci a převede je do přijímače a ten pak do televize.
Dva druhy DVB-T antén
Na úvod si řekněme, jak takové pozemní vysílání funguje. Z vysílače je do okolí vysílán signál, který má určitou doletovou vzdálenost (pokud se okolo nevyskytují žádné vysoké hory nebo kopce, může to být i 40 až 100 kilometrů). Právě terén je hodně důležitý, protože tento druh signálu je velmi náchylný k odklonění (pak se obraz buď rozkostičkuje, nebo ho vůbec neuvidíte). Pomocí vln se přenáší informace a tu anténa zachytí. Klasické DVB-T antény pak můžeme rozdělit do dvou druhů:
- Pokojové antény – vhodné pro místa poblíž silných vysílačů – nejlépe funguje ve větších městech nebo pod kopci. V případě, že je vysílač vzdálenější, je nutné použít zesilovače.
- Venkovní antény – vhodné pro místa se slabým signálem, typicky menší vesnice dále od vysílačů, v horách nebo v lesích.
Frekvenční pásma
Antény, které mají zachytávat pozemní televizní vysílání, pracují ve velmi širokém frekvenčním pásmu. Od 48 do 860 MHz, přičemž obě tato čísla vykazují zcela jiné konstrukční nároky. Anténa pro první kanál musí mít až osmnáctkrát delší prvky než anténa pro příjem kanálu šedesát devět. Než si pořídíte anténu, je tedy především potřeba znát frekvenci kanálů vašeho vysílače. A to i přesto, že v ČR se běžně používá UHF pásmo pro 22. až 60. kanál (což odpovídá frekvenci 482 až 786 MHz). Ačkoliv se tím rozdíl minima a maxima trochu zmenší, pořád je dost velký.
Zisk
Zisk antény souvisí do jisté míry s počtem prvků. Pro běžného uživatele ale není nutné zabíhat podrobně do fyzikálních zákonů a pouček, stačí vědět, že antény s větším ziskem a větším výkonem jsou potřeba všude tam, kde je signál slabý. Naopak, poblíž vysílače můžete použít i slabší antény s menším ziskem. Pokud bychom to měli vyjádřit číselně, dá se říct, že do deseti kilometrů od vysílače vám stačí 10 dB. Průměr se pak pohybuje zhruba mezi 12 a 18 dB. Existují však i zesilovače, které mají zisk od 14 do 20 dB. S nimi můžete zisk antény navýšit. Používejte je ale jen tam, kde je slabý signál – jinak si kvalitní obraz pokazíte. Na závěr ještě doporučujeme dívat se pořádně na jednotku – dBd je něco jiného než dBi. To první je zisk dipólů, to druhé zisk vůči zářiči. Druhá hodnota bývá o něco vyšší, proto ji prodejci inzerují, jinak jde ale v zásadě o totéž. Jen je dobré si pamatovat, že dBi odpovídá dBd + 2.
Vzdálenost antény od vysílače
Hodně velkou roli hraje při výběru i vzdálenost antény od vysílače. Již jsme se o ní lehce bavili v souvislosti s druhem antény. Na vzdálenosti ale závisí také velikost antény a počet jejích prvků:
- Vzdálenost do pěti kilometrů – pokojová anténa
- Vzdálenost do deseti kilometrů – malá anténa
- Vzdálenost do dvaceti kilometrů – střední anténa
- Vzdálenost do třiceti kilometrů – velká anténa
- Vzdálenost nad čtyřicet kilometrů – anténní systém se zesilovačem.
Vzhledem k tomu, že účinnost přenosu signálu závisí i na terénním profilu okolí, je dobré si anténu před koupí přímo doma vyzkoušet.
Polarizace
Toto je spíše rada k samotnému umístění a zabudování antény u vás doma. Existují dvě polohy:
Jde o to, že ne všude je výhodné šířit signál klasicky horizontálně. Analogové vysílání takto fungovalo. DVB-T vysílání ale využívá obě možnosti. Na venkově se ta horizontální hodí, ale ve městě je kvůli odrazům lepší šířit signál vertikálně. Většina antén umožňuje montáž v obou polohách, ale je dobré si to dopředu ověřit.
LTE filtr
Do světa vysílání vstoupilo v poslední době také takzvané LTE – technologie pro vysokorychlostní přenos dat mobilních operátorů. Ty jsou kmitočty pozemnímu vysílání podobné a vzájemně se mohou rušit. Antény často jsou schopny LTE zachytit, ale ne přečíst nebo potlačit. Výsledkem je narušený obraz. Aby se tak nedělo, měla by anténa obsahovat takzvaný LTE filtr, který vám určitě doporučujeme.
Pár detailů na závěr
Závěrem již stačí dořešit pár zdánlivých maličkostí. Především, vybíráte-li vnitřní, pokojovou anténu, měli byste hledět na její rozměry (na střeše je to jedno, ale v obýváku by mohla zavazet). Ohlídat byste měli také délku kabelu, aby šla anténa v pohodě zapojit do přijímače nebo do televize. V neposlední řadě nesmíte opomenout televizní rozvody pro příjem signálu z antény do přijímače. Není potřeba s nimi dělat nic speciálního, ale měli byste je po pořízení nové antény zkontrolovat.
Pokud vybíráte dvb-t antény, bude vás jistě zajímat typ, rozměry (Š x h x v), posílení, zvláštnosti nebo zisk antény. Podle parametru „rozměry (Š x h x v)“ rozlišujeme 100 × 100 x 450 mm, 168 x 168 x 141 mm, 205 x 70 x 120 mm, 250 x 65 x 135 mm nebo 253 x 186 x 30 mm.Co se týče „zisk antény“, najdeme u dvb-t antény varianty jako 12 db, 15 db, 20 db, 38 db nebo 54 db. Pokud by vás zajímal parametr „typ“, vybírat je možné z variant venkovní anténa nebo vnitřní anténa. Na snadě je zkoumat i parametr „zvláštnosti“, kde najdeme varianty lte filtr nebo nastavitelný zisk.