Recenze: Huawei P30 - těsně pod vrcholem

Zatím poslední novinky od Huawei způsobili značný rozruch, nejvíce na očích je samozřejmě vlajková loď P30 Pro s unikátním zoomem, nicméně i P30 Lite nám dokázal, že umí skvěle fotit. Dnes ale máme na test ten třetí, prostřední model bez dovětku - samotný Huawei P30, který v aktuálních cenách stojí dvojnásobek toho, co verze lite, a přitom to pořád ještě není vrchol modelové řady.

Kde koupit Huawei P30 6GB/128GB Dual SIM?


(cena v e-shopu)

Obsah balení a design

V balení na rozdíl od verze Lite najdeme i silikonové pouzdro, které se hodí na ochranu krásné zadní strany, která je u posledních mobilů této značky opravdu poutavá ve všech variantách. Momentálně k telefonu kromě silikonu dostanete i flipové pouzdro, navíc vám Huawei kromě běžných 3.5mm jackových sluchátek (P30 totiž má standardní sluchátkovou zdířku) přihodí i jejich nové, bezdrátové Freebuds. Pokud jde o přední stranu, tak ta je pak chráněna už z továrny nalepenou fólií, která je ale celkem měkká a tedy náchylná na lehčí škrábance. Zespodu najdeme oproti P30 Lite konečně USB-C konektor, podporující rychlé nabíjení Huawei SuperCharge (zde do plna cca. hodinu, Pro umí 70% za 30 minut). Předek je pak hlavně o displeji, po něm zbylo jen 14%, na kterých se kromě okrajů ukrývá i přední kamera s neskromnými 32MP. Jen škoda, že nejde v režimu předního fotoaparátu ani softwarově zoomovat, dala by se pěkně použít jako zrcadlo. Senzor otisků byl ukryt do displeje, na tělě přístroje ho tak nenajdete.

zada

Vyfotíte vše

Co mě na P30 bavilo nejvíc je rozsah toho, co všechno telefonem zvládnete vyfotit, a to i klidně z jednoho místa. Rozpětí od širokoúhlého snímku až po 5x zoom je opravdu velké a pohodlné, což kromě “uměleckých” fotografií využijete i prakticky, pokud třeba musíte fotit něco do práce. Většinu snímků vám bude zajišťovat 40MP snímač, širokoúhlé snímky pak zvládne jeho kolega v rozlišení 16MP, přiblížené snímky pak umí P30 v 8MP.

Názorná ukázka zoomu

p30zoom

(obrázek je zkomprimován, plnou velikost najdete zde)

K hardwarové výbavě vám pak samozřejmě Huawei nabídne neméně rozmazlující software, kde najdeme opět vylepšenou AI, skvělý noční režim, přirozeně vypadající portrétový režim a spoustu dalších režimů. S jedním z updatů také P30 dostala novinku ve formě funkce duální náhled. Jedná se o šikovnou věc třeba do Instagram Stories, pokud chcete natáčet do čtverce, ale i tak zaplnit celý displej na výšku. Ve zkratce se pak displej rozdělí na dvě poloviny, v horní je přiblížený obraz, v dolní pak širokoúhlý. Výsledné video vypadá opravdu efektně a v dnešní době, kdy už se pomalu ustupuje od videa na šířku je to opravdu dobrý nápad.

Fotky vyfocené pomocí P30

Díky Super Spectrum technologii zachycující RYYB světlo místo standardního RGB lze také volit barevné režimy, k dispozici jsou živé a jemné barvy. S fotkami si lze díky tomu opravdu pohrát,  i když i základní nastavení samozřejmě udělá pěkný snímek.

Telefon samozřejmě zvládne i 4K video při 30FPS, trochu škoda ale je, že při FullHD jde zvolit pouze 60FPS. Zpomalený režim je tu pak až při 720P, a to úctyhodných 960FPS. Stabilizace videa ale funguje pěkně.

Výkon a výbava

P30 disponuje stejným procesorem jako vlajková loď, o výkon je tedy bohatě postaráno - a to i pokud chcete hrát hry. Procesor se totiž musí umět poprat s umělou inteligencí fotoaparátu a dalšími režimy, a tak asi není třeba dodávat, že pohyb po systému je plynulý a k žádným prodlevám nikde nedochází. Jediné, kde je občas vidět lehké zaváhání je odemykání obličejem, které občas nefunguje na první pokus.

Z výbavy bych zmínil můj velmi oblíbený režim plochy, který dokáže bezdrátově na televizi promítat desktopový režim s myší a plnohodnotným systémem podobným třeba Windows, kde konečně naplno využijete výkon telefonu.  Jinak je vše tak, jak to známe u všech Huawei telefonů s nadstavbou EMUI - laicky podáno, je logika ovládání trochu více podobná třeba iOS, než u jiných Androidových zařízení, tedy není zde standardně “šuplík” se všemi nainstalovanými aplikacemi, ale místo toho tu máme několik ploch, kam můžeme umisťovat ikony a widgety. Prostředí lze také přepnout na ovládání gesty a eliminovat tak dolní ovládací klávesy a mít tak větší část displeje pro vlastní použití.

vruce

Baterie

P30 má rychlé nabíjení, nicméně absence bezdrátového nabíjení je trochu škoda - asi bych se obešel bez reverzního nabíjení příslušenství, nicméně bezdrátové nabíjení je komfort, na který jsem si celkem zvykl. Jinak ale je baterie víc než dostatečná, a to i přes to, že verze Pro má baterii o 15% větší. Když se ale podívám na testy zahraničních kolegů, tak si s výdrží baterie v jednotlivých disciplínách vede o dost lépe i než třeba Samsung Galaxy S10 a je na tom podobně jako třeba iPhone XR.

 konektory

V balení je pak i rychlonabíječka umožňující 22.5W nabíjení, které z nuly kompletně nabije telefon za cca. hodinu a čtvrt, za prvních půl hodiny pak nabije přibližně 65%.

Závěr

Startovní “prostřední” pozice P30 je tak trochu nevděčná, a přitom by se svými snímky a doplněná o pár drobností (bezdrátové nabíjení, IP odolnost) klidně mohla být vrcholem řady P. Má opravdu skvělý foťák, který bych se nebál nazvat aktuálně druhým nejlepším v mobilech (po P30 Pro), rychlý procesor a velmi líbivý design s displejem přes 86% přední plochy. Oproti P30 Lite jsou snímky znatelně lepší, oproti P30 Pro je ten rozdíl kromě polovičního zoomu jen stěží rozpoznatelný. Ve spoustu klíčových věcech jsou P30 a P30 Pro hodné - mají stejný chipset, stejné režimy foťáku i videa, stejnou přední kameru, stejné rozlišení i technologii displeje (díky menšímu rozměru je dokonce displej P30 jemnější). Pokud tak oželíte bezdrátové nabíjení, vyšší odolnost (IP68) a menší zoom, je P30 skvělým společníkem na každý den za relativně rozumnou cenu.

title

Autor: , Publikováno: 01.07.2019, Výrobce: Huawei

Celkové hodnocení produktu Huawei P30 6GB/128GB Dual SIM redakcí Který.cz
94%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené mobilní telefony


Nejnovější recenze produktů Huawei


Recenze Huawei Watch Fit – hodně sportu za málo peněz

Huawei Watch GT 2 - chytrý doplněk nejen na běhání!

Recenze Huawei P Smart Z - pop-up za pop cenu!

Recenze: Huawei P30 - těsně pod vrcholem

Recenze Huawei P30 Lite - tříoký králem střední třídy

Diskuze


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.