Recenze: Zhiyun Smooth Q - čínská vstupní brána k profi natáčení mobilem

  • Home /
  • Recenze /
  • elektronika /
  • Recenze: Zhiyun Smooth Q - čínská vstupní brána k profi natáčení mobilem

Do rukou se mi dostal čínský stabilizátor (gimbal, chcete-li) Zhiun Smooth Q, který je konkurencí pro DJI Osmo Mobile, nyní především pro jeho druhou generaci, kterou aktuálně koupíme za cca. 4 tisíce korun. Pokud bychom Smooth Q kupovali v ČR, oproti Osmu příliš neušetříme, nicméně GearBest prodává Zhiun Smooth Q za cca. 100 dolarů z českého skladu, což je prakticky půlka ceny, a to již zajímavé je.

Kde koupit Zhiyun Smooth Q?


 DSC_0502

Obsah balení a kvalita zpracování

Pojďme se tedy podívat na samotný stabilizátor - zpracovaný je na čínské poměry velmi kvalitně, v balení najdeme i micro-USB kabel, který má i vlastní logo a je kvalitativně asi nejlepším kabelem, jaký mi kdy z číny přišel. K stabilizátoru je vlastní polstrovaný obal připomínající malou kytaru a celkově balení i zpracování produktu je na vysoké úrovni - o gimbal se nemusíte v obalu bát, stejně tak se dobře postará i o váš mobilní telefon pogumovanými drážkami.

 DSC_0514

Samotný stabilizátor může posloužit i jako powerbanka, což se hodí. Pokud bychom se podívali na výdrž, je dle mého více než dostatečná. Během natáčení se mi nikdy nestalo, že by se mi gimbal vybil, nicméně jsem nenatáčel nikterak dlouho - oficiální parametry hovoří i o 12 hodinách a recenze to potvrzují, což je mimochodem o sedm hodin více než u první generace DJI Osmo. Mohou za to dvě masivní 18650mAh baterie.

 

Ovládání

Zhiun Smooth Q disponuje dvěma tlačítky, joystickem a ovladačem zoomu, první tlačítko slouží na zapínání a start záznamu, druhým pak přepínáme režimy. První režim umožňuje ovládat joystickem pouze vertikální náklon, v druhém režimu je možné se posouvat pomocí joysticku v obou osách. Já osobně však používám prakticky jen přepínač režimů, a t kvůli podpoře aplikací třetích stran, viz. níže.

 DSC_0507

Natáčení a aplikace

Videa se dají s pomocí stabilizátoru pořizovat velice kvalitní a ve spojení s šikovnou rukou a citem zde prakticky nejsou limity. Největší slabinou tohoto stabilizátoru je tak aplikace, resp. přesněji spíše podpora aplikací třetích stran, která je bohužel nulová. Ne, že by vlastní aplikace Zhiyun Play byla vyloženě špatná, ale pokročilé funkce ji chybí a má drobné bugy - dal jsem ji několikrát šanci, ale napoprvé jsem na iOS měl problém s nefungujícím přetočením obrazovky, na podruhé jsem se pokoušel vyzkoušet sledování objektu, které ale také dost dobře nefungovalo - lépe se mi osvědčilo objekt sledovat rukou v prvním režimu.

K stabilizátoru přiděláte i třeba GoPro, v tomto případě je šikovná funkce otočení stabilizátoru o 180 stupňů, kterou vyvoláte zmáčknutím tlačítka mode třikrát zasebou. To je funkce, kterou prý DJI nemá.

 DSC_0504

Zpět ale k aplikacím - na iOS jsem si zvykl na velmi dobrou natáčecí aplikaci Filmic Pro (několik manuálních režimů, vlastní stabilizace, smooth zoom a spoustu nastavení), která ale bohužel prozatím podporuje pouze DJI OSMO, což je škoda. Na druhou stranu když se smíříte s ovládáním aplikace na displeji místo tlačítek, tak vám ani s Smooth Q nic nechybí a stabilizátor jinak funguje velmi dobře i s Filmic Pro.  Je ale třeba počítat s tím, že i třeba v live streamu je potřeba zoomovat na displeji.

 

Při natáčení s gimbalem se dá vymyslet spoustu zajímavých záběrů, které s trochou šikovnosti mohou budit dojem slideru - obraz lze udržet opravdu stabilní. Jediné, co Zhiyun trochu rozhodí je vítr,i tak to ale není nic hrozného. Stabilizátor mám k dispozici asi dva měsíce a používal jsem ho převážně k natáčení videí při Autohled.cz. Popisovat stabilizaci asi moc nemá smysl, místo toho přikládám videa, která za pomocí Smooth Q, iPhone 8 Plus (těsně splňuje váhový limit 220g) a longboardu vznikla:

 

A pak pro ilustraci i jeden livestream:

Rome ePrix #2 - závod

Zveřejnil(a) Motorvize.cz - svět aut očima mladých lidí. dne Sobota 14. duben 2018

Shrnutí

Zhiyun Smooth Q mě opravdu překvapil - bál jsem se, že bude použitelný jen omezeně, teď je to ale prakticky jediné vybavení, které pro svou mobilní videotvorbu nyní používám. Co mě také překvapilo je to, kolikrát jsem někoho s tímto stabilizátorem potkal - za dobu, co jej mám jsem jich potkal více než konkurentů od DJI. Na live stream jej tak používají i třeba kluci z Kartplanet. Pokud natáčíte videa na mobilu, stabilizátor posune výsledky vaší tvorby u několik úrovní výše a já nevidím důvod, proč si nepořídit právě Smooth Q. Je spolehlivý, s DJI první i druhé generace dle anglických srovnávacích testů naprosto srovnatelný (a lépe zpracovaný než druhá generace) a zároveň levnější. Lze ho objednat z českého skladu čínského e-shopu GearBest (sklad G-W-5), takže ho doma můžete mít relativně brzo a bez dodatečných celních poplatků, případně ho koupit na českých e-shopech za necelé tři tisíce. Pokud by vás něco zajímalo, klidně se ptejte v komentářích :-).

DSC_0512

Další videa:

Autor: , Publikováno: 27.06.2018

Celkové hodnocení produktu Zhiyun Smooth Q redakcí Který.cz
95%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené elektronika


Diskuze

Image Description
Honza K.
28.06.2018

Mám ho a je fajn, za tu cenu dobrá volba. Aplikace se používat dá, ale chce to trochu cviku.


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.


We guarantee the Top Replica Watches authenticity of our replica watches.