Recenze Lauben Vacuum Sealer - čerstvost nadevše

Jestliže preferujete méně časté výlety do supermarketu a zároveň chcete mít plnou lednici, ale často se vám stává, že potraviny vyhazujete, jelikož je nestihnete spotřebovat máme pro vás snadné řešení. Otestovali jsme novinku od výrobce kuchyňských spotřebičů společnosti Lauben, konkrétně Vacuum Sealer. V naší recenzi se dozvíte hlavní přednosti, ale i případné nedostatky této vakuovačky.

Kde koupit Lauben Vacuum Sealer?


Proč vakuovat potraviny

Nemáte-li rádi zbytečné plýtvání s potravinami, rádi se stravujete zdravě s použitím čerstvých surovin pak určitě čtete ten správný článek. Při vakuování dochází k odsátí vzduchu, čímž je zabráněno množení nežádoucích mikroorganismů (včetně plísní). Naopak veškeré prospěšné živiny tedy minerály a vitamíny v potravinách zůstávají. S vakuovačkou Lauben Vacuum Sealer prodloužíte trvanlivost potravin až pětinásobně.

Pořízení vakuovacího zařízení je nutností chcete-li připravovat pokrmy metodou sous-vide (jaké jsou hlavní přednosti této metody se dozvíte zde). Avšak vakuovací přístroj odvede dobrou službu i při vakuování předmětů, které by neměli navlhnout (například důležité dokumenty).

Obsah balení

V balení nalezneme veškeré příslušenství, díky kterému můžeme vakuovačku ihned použít, přesněji tedy Vacuum Sealer s integrovanou řezačkou, odsávací hadičku a 5 metrů vakuovací fólie, což je velmi milý bonus, který u většiny ostatních výrobců nebývá součástí balení. Odsávací hadičku jistě oceníte při odsávání vzduchu z vakuových nádob či speciálních zip lock sáčků.

Lauben Vacuum Sealer 1

Lauben Vacuum Sealer 2

Vzhled a ovládání

Vzhled vakuovačky je minimalistický, vyvedený v černém lesku. Rozhodně vzhled nebude rušivý v žádné kuchyni. V horní části spotřebiče se nachází čtyři ovládací tlačítka a otvíravá část, do které se vkládá okraj fólie při tavení spojů a vakuování. Na zadní straně spotřebiče je integrovaná řezačka na fólii. Ta fungovala opravdu dobře, ale těžko odhadnout, jak tomu bude do budoucna, jelikož o uříznutí se stará jakýsi plastový ostrý háček. Avšak fólii je možné případně ustřihnout klasicky nůžkami.

Lauben Vacuum Sealer 3Integrovaná řezačka na vakuovací fólii

Lauben Vacuum Sealer 4Integrovaná řezačka na vakuovací fólii

Ovládání je velmi jednoduché a starají se o něj zmiňovaná čtyři tlačítka. Těmi jsou tlačítka Vacuum, Seal, Food (které nastavuje buď variantu Dry nebo Moist) a Vac Seal/Cancel. Předností této vakuovačky je možnost výběru, zda vakuujeme vlhké či suché potraviny a možnost automatického provozu, kdy dojde jak odsátí vzduchu, tak i k zatavení po stisku jediného tlačítka.

Lauben Vacuum Sealer 5Lauben Vacuum Sealer ovládání

Používání

Vzhledem k tomu, že se jednalo o první vakuovačku, která se mi dostala do rukou přiznám se, že jsem si radši ověřila, jak při vakuování postupovat. Skvěle k tomu poslouží video, které spustíte naskenováním QR kódu do vašeho telefonu. QR kód je nalepen na vrchní straně přístroje a po prvním videu jej můžete s klidem odlepit, jelikož ovládání vážně není složité.

Lauben Vacuum Sealer 6QR kód pro spuštění tutoriálu 

Při vakuování do dodané fólie jsem se musela prvně naučit odhadovat potřebné množství. Zpočátku jsem vždy uřízla větší kus, než bylo nutné, ale trénink dělá mistra a časem člověk získá lepší odhad. Porcování fólie pomocí integrované řezačky je snadné, díl na řezaní je na magnet, a tak stačí "položit" fólii na vakuovačku, připevnit řezačku a odříznout požadovaný kus. Následně je třeba zatavit jednu stranu fólie. I tento proces je velmi jednoduchý a provedete jej stiskem tlačítka Seal.

Do vzniklého sáčku umístíte danou potravinu a jde se na vakuování. Já jsem ve většině případů volila tlačítko Vac Seal, kdy dojde k zavakuování a následnému zatavení. Tyto úkony lze samozřejmě provést i odděleně. Při vakuování vlhkých potravin je třeba umístit okraj fólie do žlábku uvnitř vakuovačky, pro případ že by při vakuování vytekly nějaké tekutiny.

Lauben Vacuum Sealer 8Vakuování potravin s použitím Lauben Vacuum Sealer

Lauben Vacuum Sealer jsem používala jak na ukládání potravin, tak i na přípravu pokrmů metodou sous-vide s použitím ponorného modulu Lauben Sous Vide Stick (recenzi si můžete přečíst zde).

Co mě při vakuování nemile překvapilo je nutnost přitlačit na odklápěcí díl, jinak odsávání vzduchu neprobíhalo. Přístroj pouze hučel, ale bylo vidět že vzduch ze sáčku nemizí. Je tedy nutné u vakuování stát a "pomáhat". Nejedná se o nic přehnaně pracného, ale není možné vše nastavit a mezitím se věnovat jiné činnosti.

Lauben Vacuum Sealer 8Vakuování potravin s Lauben Vacuum Sealer

Co vakuovat

Zavakuovat je možné prakticky cokoli. Osobně jsem vakuovací přístroj nejvíce ocenila na maso a sýry. Vzhledem k tomu, že preferuji nákup masa u menšího řezníka v blízkosti mého bydliště vakuovačka v naší domácnosti byla vytěžovaným spotřebičem. Konečně jsem totiž mohla koupit více druhů masa s tím, že jej sníme v průběhu týdne, avšak sem nemusela mít obavy o čerstvost. Přivezené maso jsem si sama "napytlíkovala" a zavakuovala. Není tedy nutné (kvůli trvanlivosti) kupovat zavakuovaná masa v supermarketech, kde se můžeme jen domnívat, co dalšího bylo použito, aby maso vypadalo čerstvě.

Lauben Vacuum Sealer 9Zavakuované maso

Vzhledem k tomu, že doma milujeme nejrůznější sýry včetně kozích i zde se hodí mít vakuovačku. Zaprvé nedochází k osychání sýrů, ale zároveň se po lednici nešíří jejich aroma.

Zavakuovat lze i tekuté potraviny. Vakuovací přístroj je tak vhodný například i v domácnostech s malými dětmi, pro uchování nejrůznějších zeleninových pyré a kaší. Tekuté a sypké potraviny je však lepší vakuovat do vhodných nádob. K odsátí vzduchu z nádob poslouží přiložená odsávací hadička. Navíc vakuovat tekuté pokrmy je lepší po jejich zmrazení, aby při vakuování nepřišly o tekutou složku. Veškeré zavakuované potraviny lze bezpečně ukládat do mrazáku, vydrží tak ještě déle.

Hodnocení produktu

Pořídit si přístroj na vakuování potravin bych doporučila do každé domácnosti, ať se jedná o jednočlennou či o domácnost s dětmi. Vakuováním se výrazně prodlužuje trvanlivost potravin což je ekologické i ekonomické. Navíc zavakuované potraviny se lépe organizují v lednici či mrazáku. Na Lauben Vacuum Sealer se zvykalo snadno a přiznám se, že teď jej v kuchyni velmi postrádám. Zavakuovat potraviny není časově nikterak náročné, obsluha přístroje je jednoduchá. Jako jediné negativum vidím nutnost při odsávání vzduchu na zaklápěcí část tlačit, jinak nedojde k zavakuování. Dále mám obavy a funkčnost a ostrost integrované řezačky z dlouhodobého hlediska. Za mého testování však rezačka fungovala v naprostém pořádku.

Plusy:

+ prodloužení trvanlivosti potravin až pětinásobně

+ ekologické i ekonomické přínosy pro každou domácnost

+ snadné ovládání

+ skladnost přístroje

+ 5 metrů fólie jako součást balení

+ integrovaná řezačka

+ možnost použití na vlhké i suché potraviny

+ příznivá pořizovací cena

+ součástí balení je i odsávací hadička (lze používat se zip lock sáčky či vakuovými nádobkami)

Mínusy:

- nutnost při vakuování tlačit na zaklápěcí část

- háček na integrované řezačce je plastový (mám obavy o ostrost a funkčnost z dlouhodobého hlediska)

Autor: , Publikováno: 29.01.2020

Celkové hodnocení produktu Lauben Vacuum Sealer redakcí Který.cz
94%

Nejprodávanější v této kategorii


Nejlépe hodnocené svářečky folií


Diskuze

Image Description
Mirek Zacpal
29.11.2020

Dobrý den, k této vakuovačce bych jen doplnil, že pro držení víka slouží dva plastové háčky a jeden se mi po pár použití ulomil. Na funkčnost vakuování to nemá vliv, stejně je třeba víko lehce přitlačit a držet, ale u nového výrobku by se takovéto věci dít neměly.


Napsat komentář

Máte s nějakým výrobkem zkušenosti? Chcete se na něco zeptat? Napište nám komentář.