Vybíráme: Excentrická bruska
Bruska by rozhodně neměla scházet ve výbavě žádného šikovného kutila, neboť pro ni najdete mnoho způsobů využití. Jak si mezi různými druhy vybrat tu pravou? A které výhody přináší bruska excentrická? Povíme si to v následujícím textu.
K čemu se hodí excentrická bruska
Excentrickou brusku byste nejčastěji mohli najít v roli pracovního nástroje autoklempíře. Ideálně se s ní brousí především zaoblené povrchy. Proto s ní snadno zbrousíte lak nebo například odstraníte rez z kapoty na vašem autě. V takovémto případě navíc jistě najde využití i například leštička, s níž snadno sundáte poškozený lak nebo ji využijete k odvoskování.
Pokud ještě ovšem s jistotou nevíte, jak budete brusku nejčastěji využívat, na trhu jsou k dostání také modely multifunkční. Bez tohoto typu se ostatně pravděpodobně neobejdete ještě v jednom případě: S bruskou excentrickou nebudete mít přístup do rohu. Pak potřebujete buď zmiňované multifunkční zařízení, anebo musíte sáhnout po delta brusce.
Na jakém principu bruska pracuje
Základní rozdíl mezi bruskou excentrickou a vibrační tkví v pohybu brusné desky. U brusky excentrické jsou to dva nezávislé druhy pohybu. Deska kmitá a zároveň opisuje při rotaci malou kružnici, což je i důvod, proč se bruska jmenuje excentrická. Celý tento pohyb je totiž mírně vyosený. U brusky vibrační proti tomu brusná deska pouze kmitá. Navíc má vibrační bruska nižší úběr materiálu.
V praxi to znamená především dokonalý výsledek. Materiál je po zbroušení excentrickou bruskou hladší, beze stop po broušení. To je právě z důvodu vyosení otáčivého pohybu. Pak nezůstávají po přebroušení stopy po kružnici.
Které vlastnosti u brusky oceníte
Bonusem navíc je i možnost regulace otáček, nicméně v praxi většina majitelů tuto vlastnost spíše nevyužije. Slouží totiž pro opravdu mimořádně jemnou práci, kdy potřebujete mít nad úběrem materiálu skutečně dokonalou kontrolu. Zařízení je pak schopné vám přímo doporučit otáčky pro daný materiál, tím vám zajistí pohodlnější práci. Jinak si ovšem většinou s klidem vystačíte s kontrolou ruční, stačí zkrátka citem přidat či ubrat.
Důležitější je tak spíše výběr brusného papíru. Klasicky byste měli jako první proto nachystat hrubý a pokračovat k jemnějšímu. Na trhu jsou přitom brusné papíry velmi hrubé, o zrnitosti zhruba 40, stejně jako jemné se zrnitostí 1 200 vhodné například k doleštění skla.
Druhým podstatným parametrem je u brusky rovněž její výkon. Rozhodně tu neplatí nutně, že čím více, tím lépe. Pro běžné domácí použití vám naprosto postačí cca 250 až 300 wattů. Poměrně užitečnou pomůckou je také sběrný koš. Ideální jsou ty plastové s mikrofiltrem. Textilní je potřeba častěji vysypávat.
Přestože rozhodně neplatí, že nejdražší znamená vždy nejlepší, faktem zůstává, že předností dražších modelů je jednak jejich výdrž a jednak i vyšší přesnost, a to díky charakteristice kombinace kmitů a otáček. Nezanedbatelným kladem je u nich i citelně vyšší komfort při práci.