Vybíráme: Kompresory
Výběr kompresorové stanice je proces, který rozhodně není radno uspěchat. Na trhu je dnes velké množství výrobků rozličných značek popsaných mnoha technickými parametry, a ne každý je v oblasti natolik znalý, aby bez většího přemýšlení věděl, po kterém konkrétním modelu sáhnout. Následující text proto shrnuje otázky, které by si měl před návštěvou prodejny položit a zodpovědět každý zájemce o koupi kompresoru.
Výstupní výkon kompresoru – to je oč tu běží
Tou první a nejdůležitější otázkou, které hraje při výběru kompresoru hlavní roli, je tzv. výstupní výkon kompresoru – jedná se o maximální objem vzduchu, který je kompresor schopen dodávat za daný čas. Jeho hodnota musí být taková, aby umožnila funkčnost zařízení, které chceme ke kompresoru připojit. Je samozřejmě rozdíl, plánujeme-li jen občas nafouknout dětem míč, nebo chceme-li např. v dílně používat pneumatické nářadí či stříkat větší plochy barvou.
Malý háček tkví v tom, že většina výrobců tento parametr neuvádí. Zákazníkovi proto nezbývá nic jiného než se pokusit tento parametr vypočítat. Jako základ poslouží hodnota tzv. sacího výkonu. Obecně platí, že výkon výstupní je přibližně roven 60 % výkonu sacího. Pomocí této jednoduché rovnice lze získat dobrou představu o skutečném výkonu stanice. Pro náročnější použití (stříkání větších ploch, použití v dílně) je vhodné volit kompresory s výstupním výkonem okolo 150 l/min a vyšším.
Vzdušník ano, či ne?
V nabídce kompresorů můžete nalézt typy se vzduchovým zásobníkem, i ty, které jej postrádají. Pokud však hodláte kompresor používat na něco víc, než je již zmíněné občasné nafouknutí míče nebo pneumatiky, bez vzdušníku se neobejdete. Není překvapením, že čím je vzduchový zásobník větší, tím lépe pro jeho výkonnost. Při nákupu to mějte na paměti, řekněme však, že padesátilitrový a větší objem jsou pro práci přece jen vhodnější než objemy menší.
Olejová nebo bezolejová?
Pokud vybíráte kompresor pro použití doma nebo v domácí dílně, velmi pravděpodobně se bude jednat o kompresor pístový. Existují i šroubové kompresory, které jsou ale určené pro opravdu velké výkony a profesionální dílny, tomu potom odpovídá i jejich velikost a cena. Zůstaneme tedy u kompresorů pístových. Ty můžeme rozdělit na olejové, které používají pro promazávání olej, a bezolejové, které jej nahrazují jinými materiály.
Hlavní nevýhoda olejových kompresorových stanic spočívá v tom, že se olej vypařuje do stlačovaného vzduchu a tím jej činí nevhodným pro potravinářské použití, tedy i pro tlakování piva.
I hlučnost kompresoru je důležitá
Hlučnost kompresoru je parametr, který má mnoho zákazníků tendenci podceňovat, především pokud bude kompresor umístěn přímo v místě práce, vysoká hlučnost může práci s ním značně znepříjemnit. Porovnání několika kompresorů z hlediska hlučnosti je snadné – platí samozřejmě to, že čím je kompresor méně hlučný, tím lépe. Výrobci naštěstí hlučnost většinou uvádějí a my tak máme možnost tento důležitý parametr přímo posoudit.
Výrobce vs. cena
Značka kompresoru ani jeho cena nám sice přímo neříkají nic o jeho kvalitách, mohou nám ale leccos naznačit. Nejen pro kompresorové stanice platí, že známá značka s dlouhou tradicí nám pravděpodobně nabízí výrobek kvalitnější než výrobce, kterému ani nestojí za to, umístit na něj své logo. Na paměti mějte i to, že kompresor musí být od výrobce vybaven prohlášením o shodě a své doklady musí mít i pojistný ventil a tlaková nádoba.
Nevybírejte proto žádný výrobek, a už vůbec ne poměrně složité zařízení jako je kompresor, pouze dle ceny, ačkoliv je samozřejmé, že i ona má při výběru své právoplatné místo. Je totiž pravděpodobné, že za nižší cenu budete platit kratší životností, problémy při servisu, v horším případě potom i tím, že skutečné parametry nebudou odpovídat těm deklarovaným.
Pokud vybíráte kompresory, bude vás jistě zajímat . Podle parametru „“ rozlišujeme .