Stolní kotoučová pila seřazené podle výsledku v odborných testech, kde byly srovnávány oproti jejich konkurenci. V úvahu také bereme uživatelské hodnocení napříč internetem.
Stolní kotoučová pila se stala nedílnou součástí mnoha kutilských i profesionálních dílen. V rozmanité nabídce mnoha obchodů ale není vždy jednoduché se orientovat a výběr té nejvhodnější pily pro vaše potřeby se stává pro nezkušeného kutila víceméně sázkou na náhodu. Takový postup ale není ideální a špatně zvolený model prakticky vždy přinese novému majiteli více starostí než užitku. V následujícím textu proto uvádíme základní otázky, které by si měl před nákupem stolní kotoučové pily každý položit.
Co je kotoučová pila?
Kotoučová pila se skládá s pilového kotouče, který je upnutý na hřídeli poháněné motorem. Celý systém je upevněný u pracovního stolu (stabilního či pohyblivého), po které se posouvá řezaný materiál. Pohyb vlastního materiálu, nikoliv pily, je také hlavním rozdílem od ručního nářadí. Kotoučová pila je nejvhodnějším nástrojem pro provádění dlouhých, přímých řezů. Hlavními výhodami kotoučových pil je přesnost řezů i ostré, neroztřepené hrany.
Výkon pily a rychlost kotouče
Při výběru je vždy třeba porovnat výkon/příkon námi vybraného modelu s ostatními dostupnými pilami. Výkon totiž určuje výslednou rychlost pilového kotouče a tím i maximální hloubku řezu, kterou s pilou můžete reálně dosáhnout. Ta se běžně pohybuje v rozmezí od 4 do 6 cm a i velké, profesionální stroje končí na hloubkách pod hodnotou 7 cm. Pro výběr pily s dostatečným výkonem je tedy důležité ujasnit si, jak budou vypadat námi řezané prvky. Velmi pečlivě je třeba si rozmyslet pořízení bateriové pily. Fakt, že není třeba pilu připojovat k zásuvce je vykoupen obecně nižším výkonem a nutností velmi častého dobíjení (typicky po každých 20–30 řezech). Její pořízení je tedy vhodné pouze pro zákazníky se specifickými potřebami.
Materiály a kvalita zpracování
Prakticky každý, kdo si stolní kotoučovou pilu pořídí je připravený na to, že bude muset provádět pravidelnou výměnu pilového kotouče. Pila má ale i řadu jiných částí, které podléhají při častém používání opotřebení a jejich brzká výměna může provoz stroje řádně prodražit. Tou nejdůležitější součástí systému je převodovka. Kvalitní kovová převodovka je odolná, dlouho vydrží a současně přenáší na pilu mnohem menší vibrace než převodovky z jiných, méně kvalitních materiálů. Nevýhodou kvalitnějších dílů je však samozřejmě vyšší cena.
Příslušenství
Při výběru pily se vyplatí posuzovat nejen parametry vlastního řezání ale i příslušenství, které tvoří s pilou jeden celek. Jedná se především o vodící prvky v podobě pravítek nebo kolejnic. Právě pohyb po kolejnici zajistí čistší, rovnější řez. V případě, že má být pila osazena pravítkem, je třeba dbát na to, aby bylo dostatečně dlouhé a umožnilo i delší přesné řezy.
V parametrech stolních kotoučových pil by měl mít každý zákazník jasno již před nákupem. Návštěva obchodu s již utříděnými myšlenkami mu totiž může ušetřit mnoho nepříjemných chvil v dílně.
Stolní kotoučová pila Metabo KGS 216 M - doporučejeme (recenze)
Ať již bydlíte v bytě nebo ve vlastním domku, vždycky se najde něco, co je potřeba opravit nebo přestavět. Dobrá pila by vám tedy v dílně rozhodně neměla chybět. Pokud s tím, že bude občas potřeba něco zkrátit, počítáte, a zároveň nechcete věčně spoléhat jen na ruční pilku, je pro vás ideálním řešením pokosová pila. Ta by v dílně dobrého kutila neměla chybět. Jednou z těch nejlepších je pila Metabo KGS 216 M, určená pro skutečné profesionály.
Hlavní přednosti
Nevýhody
Přesnost řezání (laserový ukazatel)
Sáček na sběr pilin je malý
LED osvětlení
Hladký řez
Relativně tichý provoz
Design a provedení
Pokosová pila je klasickým nářadím. Pěkný design u ní tedy není nutný, mnohem důležitější je dostatečně pevná, stabilní a robustní konstrukce. Tou pila Metabo KGS 216 M vyniká. Je vyrobena z pevného materiálu, takže se při práci neobouchá. Stolek je pak otočný (s přesným nastavením úhlů – zajišťovací rastrové body vlevo i vpravo jsou 15°, 22,5°,30°, 45° a 90°) z hliníkového tlakového odlitku, takže se také nijak snadno nepoškodí.
Rozměrově patří pila do průměru – 54,3 centimetrů na výšku, 32,5 centimetrů na šířku a 48 centimetrů do hloubky. Zároveň ale patří k těm lehčím (13,5 kilogramů) a mobilnějším. Přenášet se dá i jednou rukou, ovládání je jednoduché především díky pogumovaným a ergonomicky tvarovaným rukojetím a zajištění pilové hlavy s kotoučem. Pokud budete s pilou chtít pracovat, jste limitování nutností zapojení do elektrické sítě. Na druhou stranu, dva metry dlouhý kabel je dostačující, abyste s ním dosáhli dost daleko, ale zároveň ne tak dlouhý, aby zavazel.
Ovládání a použití
Pilu můžete používat pro běžné řezací práce, které se v domě objeví. Uříznete s ní dřevo, neželezné kovy, plasty i obklady. Při práci generuje pila Metabo KGS 216 M hluk o intenzitě 97 až 104 dB, což není špatné číslo. Je totiž potřeba vzít v úvahu sílu a výkon motoru (1500 W), i počet otáček (5000 při volnoběhu). Taková čísla se zkrátka bez většího hluku neobejdou.
Kotouč bývá z tvrdokovu a má 40 ostrých zubů, jeho rozměry vhodné pro tuto pilu jsou 216 x 30 milimetrů (jinou velikost se do pily nesnažte namontovat). Délku a hloubku řezu najdete níže v tabulce, tady jen zmíníme, že nastavitelný úhel řezu je 90° a 45°. Kromě toho lze otáčet stolkem a plynule vytahovat rozšíření stolku. Delší laťky nebo lišty lze podložit, materiálová svorka je pak zafixuje a nedovolí jim při řezání uhnout.
Doplňkové funkce pily
Od skutečně kvalitní pily byste měli očekávat víc, než jen to, že se s ní bude dobře řezat. Určitě by jí neměl chybět sběrný sáček na piliny. Ten sice zdaleka nezachytí všechny, ale pokud se přístroji podaří vychytat alespoň 50 % pilin, už to je velká výhoda vzhledem k následnému úklidu. Ušetříte si hodně práce. U této pily mohl být sáček sice o něco větší, ale to je spíše detail.
Ke zpřesnění řezání pak slouží laserový ukazatel řezu (díky němuž se nebude hrana klikatit). Abyste na práci dobře viděli, nemůže chybět ani LED osvětlení místa řezu. Výrobci nezapomněli ani na bezpečnost, takže pila disponuje vysokými bočně posuvnými dorazy. Stejně tak nechybí ani materiálová svorka k fixaci řezaného materiálu. Riziko zranění při práci (což není u pily žádná legrace) se tak výrazně eliminuje.
Technické parametry
Rozměry (V x Š x H):
54,3 x 32,5 x 48 cm
Hmotnost:
13,5 kg
Výkon motoru:
1500 W
Počet otáček při volnoběhu:
5000 za minutu
Počet otáček při zátěži:
3750 za minutu
Hloubka řezu při 45°:
36 mm
Hloubka řezu při 90°:
65 mm
Délka řezu při 45°:
205 mm
Délka řezu při 90°:
305 mm
Pilový kotouč:
216 x 30 mm
Rozměry stolku:
13,8 x 39 cm
Zajišťovací rastrové body:
15°, 22,5°, 30°, 45°a 90°
Údržba pily
Na rozdíl od složitějších přístrojů, údržba klasické pokosové pily není nijak náročná a nezabere vám víc, než pár minut. Platí to i u modelu Metabo KGS 216 M (tím spíše, že piliny zachytává do váčku). Je nutné pouze pravidelně čistit pojezdové zařízení, ovládací prvky a chladicí otvory (aby se motor nepřehříval). Zejména po delším intenzivním použití byste neměli opomenout tyto základní činnosti provést. Jednou za čas pak zkontrolujte otvor laseru a osvětlení, případně obojí vyčistěte. Čas od času pak bude nutné vyměnit pilový kotouč. Tato výměna je velmi jednoduchá – díky aretaci vřetena není potřeba odmontovávat ochranný kryt.
Pila Metabo KGS 216 M patří mezi skutečné profi přístroje. Je určena kutilům, kteří již mají určitě zkušenosti – má dobrý výkon, dosahuje vysokých otáček a za pomoci kvalitního kotouče se s ní dá řezat dřevo, obkladové desky, plast i neželezné kovy. Manipulace s ní je jednoduchá, její konstrukce je dostatečně odolná a robustní. Navíc jí nechybí sběrný váček na piliny, laserový ukazatel řezu, ani LED osvětlení řezaného místa. Za nás velmi dobrá pila, kterou vám můžeme s klidným svědomím doporučit.
Video
Pokud vybíráte stolní kotoučovou pilu, bude vás jistě zajímat typ, pracovní režim, hmotnost, vhodné pro nebo průměr pilového kotouče. Podle parametru „hmotnost“ rozlišujeme 11 kg, 17,3 kg, 19 kg, 20 kg nebo 22 kg.Co se týče „průměr pilového kotouče“, najdeme u stolních kotoučových pil varianty jako 140 mm, 210 mm, 250 mm, 254 mm nebo 255 mm. Pokud by vás zajímal parametr „pracovní režim“, vybírat je možné z variant balíček baterií nebo elektrické. Na snadě je zkoumat i parametr „typ“, kde najdeme varianty stolní kotoučová pila.